Nimba čaj / očistá pleťová kůra

2 měsíční kůra,aneb zkouška mé pleti cestou za 60 dní

Dnešním dnem jsem začala další 60-ti denní očistnou pleťovou kůru,tentokrát s čajem jménem Nimba.
Nimba je účinný čaj k regeneraci pokožky zvaný "čistič krve",který působí jako vnitřní prostředek péče o pleť a zlepšuje její prokrvení.Dodává pokožce mladost, vitalitu a pružnost a také příznivě působí proti akné, oparům, ekzémům a kožním infekcím.
Je vhodný při kožních poraněních a hemeroidech a ulevuje při silné a bolestivé menstruaci.Různé zdroje informují,že také pomáhá při výtocích a odstraňuje záněty ženských orgánů.U mě se osvědčil u cysty na vaječníku.
Je to podpůrný prostředek při chemoterapii a léčbě počátečních stádiích nádorových onemocnění.


Já s ním do nedávna používala "pouze" kopřivu a opravdu mi zabírala. V případě suchých vlasů mi ale moc nevyhovovala,protože jsem je měla ještě sušší.Je na čase zkusit něco nového (jiného).  Ajurvedu samotnou.
Konkrétně pleťový "čistič krve" jménem Nimba.

Dsc_0744

Složení: 

 • mořena srdčitá
 • kurkumovník dlouhý
 • tinospora srdčitá
 • lékořice lysá
 • křídlok santalový
 • bazalka svatá
 • embilika lékařská
 • vrcholák bellirica
 • vrcholák chebule
 • voňatka citronová

Doporučené denní dávkování: 2 šálky

Dsc_0752

 • 0.5 l vody
 • půl citronu
 • 20 kapek grepavitu 
 • 20 kapek pupalkového oleje
 • 1 čajová lžička kokosového oleje
 • 2 čajové lžičky nimba čaje

 Pro vyšší účinek nechat 5 minut povařit,jinak nechat 10 min.vyluhovat ve vařící vodě.Chuť není nic moc (spíš nic,než moc),ale vydržet se to dá.

Dsc_0750

Wtwe

Ještě něco málo od chytrého strejdy Gůůůgla a tety Wikipedie.Ajurveda pomáhá udržovat zdraví za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení a životního stylu. Dýchání je nejzákladnější podmínkou pro přežití. Pokud dýcháme ve správném způsobu, dává nám víc prana (život-síla). Vždy dýchat zhluboka, pomalu a plynule. Tímto způsobem se zbavíme stresu a pošleme více kyslíku do krve, mozku a svalů,zvýšíme naše energetické hladiny a mentální výkonnost. Nikdy nedýchat ústy. Pokud je to možné, učit se ajurvédské terapie "Pranayam", což je tradiční řada dechových cvičení. Musíme vždy věnovat pozornost tomu, jak dýcháme. Postupně budete rozvíjet návyk dýchání hlubší a pomalejší. Vždy si najdeme čas pro "své" dýchání. Vždy je lépe si sednout si na chvíli v pohodlné poloze a zhluboka dýchat, než budete reagovat. A já jsem nervák,opravdu to potřebuji :-)

Pravidlo č. 2: Pijte hodně vody
Voda je nejen nezbytná pro rehydrataci, ale také vede k čisté krve, zářící pleť a zdravé tělo tkání. Proto vám to sluší, přirozeným způsobem , když budete pít dostatek vody.Ájurvéda navrhuje pozorování moči jako vodítko vědění, kolik vody je třeba pít denně. V praxi to znamená,že čím tmavší moč,tím více tekutin musíme pít. Světlá moč signalizuje dostatek tekutin. Nedostatek vody vede k bolesti hlavy a únava jakož i k dehydrataci, která má vážné zdravotní důsledky. Také by se nemělo pít příliš mnoho vody těsně před nebo během jídla. Nápoje obsahující kofein a alkohol nenahrazují vodu. Ovoce a zelenina s vysokým obsahem vody může být,ale čistá voda je základ..

Pravidlo č. 3: Jezte zdravé potraviny 
Ájurvéda doporučuje správný druh a množství jídla plánovat podle svého vlastního těla.. Nevhodné potraviny a špatné stravovací návyky mohou vést k mnoha chorobám, jako je cukrovka, obezita atd. Pokud chcete snížit váhu přírodními způsoby , měli byste ovládat své stravovací návyky a pravidelně cvičit. Potravinové potřeby jsou jedinečné pro naše tělo. Proto musíme sávat pozor na to, co jíte a hlídat  vliv na vaše celkové zdraví. Vyhněte se potravinám, které 
vám nevyhovují. Jezte čisté, čerstvé, celé, přírodní potraviny. Udělejte si z toho rutinu.. Nezanedbávejte pravidelnost a pestrost.

 
Pravidlo č. 4:Pravidelné cvičení
Odpovídající fyzická a duševní aktivita,jsou významné pro zdraví a dlouhověkost.Stejně,jako jídlo by mělo být cvičení přijato,jako další podmínka Ajurvrdy,která je ideální pro vaše potřeby. Chůze a jóga jsou prospěšné pro všechny tak, jak mohou být upraveny podle individuálních potřeb. Cvičení na počátku dne je nejlepší.
Ne bolest při cvičení, to mírně vzdejte,ale nepolevujte.. Mentální cvičení by mělo být dodržováno také. Cokoliv, co udržuje naši mysl, nebo kde se můžete naučit něco nového, jako je cestování, četba, řešení hádanek, nástupu k nového koníčkau,nebo projektu, bude pro vaši mysl tolik potřebné i meditační cvičení. Takové činnosti, jako je zahradničení, hudba, vyučování a dobrovolnictví jsou příklady aktivit, které vás obohatí psychicky,emocionálně a duchovně.

Pravidlo č. 5: Adekvátní spánek
Samá práce a žádná hra.Tělo i mysl hloupne-Ájurvédě je nutno věřit. Naučte se relaxovat a přijímat adekvátní spánek, protože to nabíjí mysl a tělo na příští den. Nedostatek spánku vede k vysokému krevnímu tlaku, obezitě a deprese. Kolik spánku potřebujete, by jste měli určit sami...Osm hodin spánku teorie se nehodí pro všechny. Kvalitní spánek je to, co vás osvěží.  Můžete přijímat mnoho technik pro získání lepšího spánku, jako šálek vlažného mléka, hluboké dýchání a před spaním dolních končetin masáž . Ano, postupujte podle následujících jednoduchých pět pravidel a zůstenete zdraví až na věky! Tak praví Ajurveda.

Dsc_0759

Důležitá je prevence

Ájurvéda klade velký důraz na prevenci a neustálou podporu zdraví za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení, životního stylu atd. Porozumění principům ájurvédy nám umožňuje pochopit přirozené zákony, které pomáhají vytvářet zdravé a vyrovnané tělo, mysl a ducha s přihlédnutím k individuální konstituci člověka, a pochopit jaké změny v životním stylu tento zdravý stav podporují.

Energetický vzorec pro každého

Tak jako má každý svou jedinečnou tvář nebo otisky prstů, tak podle ájurvédy má každý i svůj jedinečný energetický vzorec – individuální kombinaci fyzických, mentálních a emočních charakteristik, které tvoří naši konstituci. Tato konstituce je nám dána už při početí velkým počtem faktorů a zůstává nezměněna po celý život. Mnoho faktorů (vnějších i vnitřních), které na nás působí, má tendenci narušovat naši přirozenou rovnováhu – výsledkem je potom naše odchýlení od přirozené vyrovnané konstituce. Těmito faktory mohou být např. emocionální stavy, způsob stravy, roční období, fyzická traumata, zaměstnání, rodina apod. Jestliže jednou poznáme a pochopíme působení těchto faktorů způsobujících nerovnováhu, můžeme určitými způsoby zcela eliminovat nebo alespoň minimaliz
ovat jejich negativní účinky, a obnovit tak naši přirozenou rovnováhu. Rovnováha je naší pravou přirozeností, nerovnováha je narušením této přirozenosti, jinými slovy – nemoc. Rovnováha (zdraví) a nerovnováha (nemoc) jsou v neustále vzájemné interakci. Když porozumíme původu a struktuře nerovnovážného stavu, můžeme obnovit stav rovnovážný – zdraví.
Moje celoroční sada :-)
Dsc_0742
Dsc_0757 Který jste vyzkoušeli vy?

DĚKUJI ČLOVĚČE ZA NÁVŠTĚVU A NEZAPOMEŇ...V KOŘENECH JE SÍLA

Kontakt:

Web: www.podomacku.net

Mail: podomacku@post.cz

FB: Podomácku z darů Země aneb Jedové doupě v akci

TOPlist

UPOZORNĚNÍ: Všechny recepty a návody mají pouze informativní charakter a jejich autorka nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv následky jejich použití v praxi.