Živé (RAW) vitariánství,zdravé stravování

Co myslíte? Reinkarnace a woodoo? Na to zapomeňte...jde o zdraví,takže vážně!

VITARIÁNSKÁ ŽIVÁ STRAVA

Jakou cenu jste schopni zaplatit za svoje zdraví?

Jíst živou stravu, tedy pouze tepelně nezpracovanou zeleninu a ovoce, nám bylo od pradávna dáno do vínku. Lidský životní styl se od ní však v průběhu dob tolik vzdálil. Pojďme spolu objevit zapomenuté pravdy o výhodách této stravy, pro nás tak přirozené a navíc staré, jak je historie lidstva samotného.o

Co je to vlastně živá strava? Co je to vitariánství? Kdo jsou vitariáni?

Nejdříve vám chci vysvětlit,co to vlastě je.Není to sekta,jak se mnozí domnívají,ani drastická dieta.Je to opravdu čistý způsob stravování,které je našemu tělu nejbližší.Vitariánství a vitariáni je směr (lidé),jejichž stravování se řídí tím, kdy jsou konzumovány pouze tepelně nezpracované potraviny rostliného původu. Tedy zelenina, ovoce, ořechy, semínka, obilí či luštěniny. Pokud přece jen jsou tyto potraviny tepelně upravovány, pak nikdy při teplotě vyšší než 42 stupňů. Tepelné zpracování probíhá pouze v horkovzdušných troubách či sušičkách do této teploty.

Proč vitariáni teplotně nezpracovávají potraviny?

Důvodem je obecně známý fakt, že při tom dochází k zničení většiny enzymů a energie z potravin. Energie potravin, jejich "aura", je rozměr, který se v dnešní době neměří a nehodnotí. Spolu s enzymy má však zásadní vliv na zdraví člověka. Jménem RAW food se jedná o anglické označení, které v překladu znamená "syrové potraviny". Setkáme se s ním i v České republice, častěji se však u nás používá označení "živá strava", někdy také "syrová strava",nebo právě "vitariánství".

Jaký mám důvod k tomu jíst takto?

  • ZDRAVÍ. Jakou cenu jste ochotni zaplatit za to, abyste byli zdraví? Abyste neonemocněli, nechodili po doktorech a necpali se prášky? Mnoho nemocných lidí by dalo za uzdravení i poslední peníz, ale často je už pozdě. Pomoc je přitom tak jednoduchá a všem dostupná. Navíc za ni nemusíte nic platit, dokonce Vás vyjde levněji než normální jídlo. Jak sami tušíte, jde o zařazení živé stravy do Vašeho jídelníčku. Za své uzdravení nemusíte nic platit, protože vůbec nemusíte onemocnět! Zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak. Jsou prokázány stovky případů, které se z lékařského hlediska řadí mezi tzv: "nevysvětlitelná či zázračná uzdravení". Nemocní přešli na živou stravu a vyléčili se, i přesto, že jim lékaři nedávali žádnou šanci. Pacienti v koncovém stádiu rakoviny začali pít ovocné šťávy jako poslední naději a následně se uzdravili. Volba je na nás. Jsme to mi sami, kdo řídíme svůj život a vybíráme si, jak chceme žít. Co chceme, to také dostaneme. Chceme-li zdraví a vitalitu, pak máme k dispozici ovoce a zeleninu.

  • NÁRŮST ENERGIE. Určitě to znáte. Najíte se velmi chutné vařené stravy a chce se Vám spát. Jídlo bylo tak dobré, že jste jedli a jedli, dokud se do břicha zkrátka více nevlezlo. Pak hledáte nejbližší postel, kam byste si lehli a odpočívali. Že tento příběh znáte? Teď si ale představte, že se najíte skvělé živé stravy. Žádný pocit únavy se nedostaví. Ucítíte proud energie. Budete si připadat jako našlápnutý stroj, který se jen tak nezastaví... Více energie ovlivní i Vaší psychiku a chování. Přejezený člověk = člověk bez energie, unavený, vyčerpaný. Takový má tendenci být nervózní a podrážděný. Živá strava dodá nejenom energii, ale i pocit většího klidu a vyrovnanosti

  • ZHUBNUTÍ A OPTIMÁLNÍ VÁHA. Mnoho lidí bojuje se svojí váhou. Oficiální statistiky nás varují před narůstající celosvětovou obezitou. Většina lidí nemůže shodit, protože se nejsou schopni vzdát požitků z vařeného jídla. Na druhou stranu, když se pustí do nejrůznějších diet, často se jim váha vrátí zpět kvůli takzvanému jojo efektu. Lidské tělo je ale velmi úžasný a chytrý nástroj, jen ho musíme správně vyživovat. Je to podobné, jako nalévat do auta místo benzínu barvu a pak se divit, že auto nejede podle očekávání. Stejné je to s lidským tělem a stravou. Pokud zcela přejdete na živou stravu, či ji alespoň částečně zařadíte do svého jídelníčku, tělo se Vám časem přirozeně vyčistí a váha optimalizuje.Pokud dodržujete základní pravidla vitariánství, je možné i příbírat na váze a mít pořádnou, svalovou postavu. Nemusí platit to, že vitarián rovná se člověk hubený na kost, který zdálky vypadá jako nemocný. To ani omylem.

  • ČAS PRO RODINU NAVÍC. Přemýšleli jste někdy o tom, kolik Vám příprava vařeného jídla vezme za den času? Kolik za rok? Kolik za celý život? Nákup jídla, vaření, pečení a následný úklid – to jsou za rok stovky a stovky hodin! To už je docela k zamyšlení, ta představa, že můžeme strávit tolik hodin za rok nějakou smysluplnou činností, kterou máme rádi. V tomto počtu nezahrnuji případy, a určitě by to byly další stovky hodin za rok, kdy se svalíte po vydatné večeři do postele,odpočíváte,nebo sppíte, protože jste se dobře a chutně přejedli. Tady lze získat další stovky hodin a bonus k tomu: nekončíme den únavou po jídle, naopak mohu "fungovat" dále, nakopnut novou energií.

  • ÚSPORA PENĚZ. Co myslíte – je dražší stravovat se vařenou stravou, či ovocem a zeleninou? Kvalitní ovoce a zelenina, dnes označovaná jako BIO, je samozřejmě dražší než ta běžně kupovaná v hypermarketech. Ovšem ve výsledném efektu kupujete pouze ovoce a zeleninu,oříšky a jiné rostlinné produkty,žádné další potraviny, pochutiny či nápoje. A to Vás vyjde skoro stejně,ne-li levněji. Další položkou, na které do budoucna ušetříte nemalé finanční prostředky, je lékařská péče. V době, kdy jde spoluúčast pacientů stále nahoru, je příjemné vědět, že Vy za prášky a lékaře platit skoro nebudete.

  • ZBAVÍTE SE ZÁVISLOSTÍ. Přemýšleli jste někdy, proč ve skutečnosti jíme? Nejprve Vám povím krátký příběh ze svého dřívějšího dne. Ráno okolo šesté hodiny jsem se nasnídala a pak netrpělivě čekala, kdy už bude konečně 12 hodin, abych vyrazila na oběd. Chodila jsem tam a zpět po firmě,kde jsem dělala a říkala: "Už pojďme na oběd, mám hlad!" Odpoledne jsem se těšila na malou chutnou svačinku a okolo šesti hodin se mi už honilo hlavou jen to, co si dám dobrého k večeři. Později ještě něco na zub k televizi. Poznáváte se někdo v tomto příběhu? Co je hlad? Podstatu hladu jsem poznala v době, kdy jsem držela dlouhé měsíční půsty. Byla jsem tele. Dnes s úsměvem říkám, že skutečný hlad pozná člověk až po týdnu bez jídla. Ne po třech či čtyřech hodinách. To není hlad, ale projev závislosti na jídle. Proč tedy ve skutečnosti jíme?

1) Jsme závislí na vařeném jídle. Čím dříve si to přiznáme, tím dříve můžeme začít zbavovat se této závislosti.

2) Máme neustále chuť na něco dobrého.

3) Jídlo jako společenská událost. Třeba oběd s přáteli,nebo rodinná večeře je většinou spíše kvůli setkání než jídlu. Pro projevy závislosti na jídle používáme označení "mám hlad". Hlad to ale není. Pokud si to přiznáme, budeme to mít jednodušší a budeme na začátku správné cesty. Závislosti se na konci této pouti můžeme zbavit úplně. Jíst budeme pořád, ale nikoliv z důvodu chtíče, ale z důvodu potřeby. Bude nám stačit méně jídla vyšší kvality. Živá strava, pokud ji to dovolíme, nás závislosti na nezdravém jídle postupně zbaví. Již částečné zařazení živé stravy do jídelníčku dodá Vašemu tělu energeticky plné a výživnější potraviny. To se projeví nárustem energie a Vy začnete postupně ztrácet závislost na vařeném jíde.

  • ÚPLNĚ NOVÝ,ŠŤASTNÝ A ZDRAVÝ  ŽIVOT. Pokud přejdete alespoň částečně na živou stravu, ucitíte řádný nárust energie. Vaše tělo časem získá takovou váhu, jakou má doopravdy mít, a Vy se budete cítit lépe. Místo honění se za jídlem a naplnění své závislosti na pochutinách získáte více času pro sebe, pro svůj život. Zlepší se Vám zdraví a nakonec mi dáte za pravdu, že "Změnou stravy získáte nový život". Protože tohle nový život plný energie, zdraví a radosti opravdu je. Nemusíte čekat na další život, spoléhat se na reinkarnaci a na druhou šanci. Nechce se po Vás ani, abyste přestali jíst jídla, která jíte ihned. Máte možnost zařadit do jídelníčku základních pět pravidel pro postupný přechod na živou stravu a nastoupit cestu za zdravým životním stylem. Zařazení těchto pěti jednoduchých, avšak mimořádně účinných a zdravých prvků zlepší Vaši komunikaci s vlastním tělem. Pocítíte změny, které Vás povedou blíž a blíže ke zdravé výživě. Možná na Vás zapůsobí dokonce tolik, že se rozhodnete k trvalému přechodu na živou stravu. To už je ale zcela na Vás. Nejdůležitější je, aby pro Vás byla tato změna cestou radostnou, naplněnou energií a láskou. V žádném případě nesmí být cestou strádání, diet či odmítání. To je přesně to, o čem přechod či zařazení živé stravy do Vašeho života není. Žili jste tak, že jste svému tělu spíše ubližovali? Jedli jste nezdravá jídla, a proto jste teď nemocní nebo obezní? Říkáte si, co kdybych dostal druhou šanci? Mám pro vás úžasnou zprávu. Ta šance tu je a nemusíte za ní nikam chodit, nemusíte se o ni ani nikoho prosit a nemusíte za ni dát příkaz z vašeho internetového bankovnictví! Vy sami se můžete rozhodnout učinit změnu a získat díky živé stravě nový život. Není na co čekat, rozhodněte se a udělejte první krok!

Mohu Vás ubezpečit, že sebelepší popis nenahradí, když si vyzkoušíte živou stravu v praxi, byť jen na jediný den. Ten zážitek je několikanásobným umocněním všech zde popsaných slov a důvodů. Říkáte si, že by to stálo za to vyzkoušet? Mám pro Vás dvě dobré zprávy. Ta první je, že se do ničeho nemusíte nutit. Není nutné přejít na 100% změnu stravy ihned. Lze ji do vašeho jídelníčku zařadit postupně, tak, abyste při změně byli šťastni.A druhá je,že ať chcete,nebo ne,vaše tělo vám poděkuje (i když třeba ne hned) svým zdravím a krásou.

Shrnuto - sečteno:

Jedná se o nejnovější trend přístupu k přípravě jídel a životu. Raw (nebo také vitariánská) kuchyně pracuje pouze s přírodními surovinami rostlinného původu, které se zpracovávají za syrova. Byla a pořád jsem překvapena, co vše je možné vytvořit, a jak skvěle jídla chutnají a vypadají. 
Stejně jako celý koncept je i moje první kniha,kterou jsem si koupila - Secret of raw (Tajemství syrové stravy) další rozumná investice,kterou jsem udělala.Je to kniha postavená na myšlence přinášet lidem do života radost. Tohle není proboha reklama,jen jsem chtěla říct,že tohle byla moje první kniha v začátcích mé změny stravování.A ať už je to radost ze skvělého jídla, z nalezení životní cesty (tomu jsem ani nikdy nevěřila,protože nejsem fanatik,ani zastánce ničeho,snad jen bylinek :-)), nové životní energie a zdraví,nebo ze sdílení zážitků s přáteli (pokud vás pochopí,podpoří a v lepším případě se do toho pustí s vámi) u dobrého jídla. Vůbec jsem netušila,že se dá vyrobit například zdravá a nevařená veganská raw koprovka, svíčková nebo houbové palačinky.

Věříte tomu, že je normální v 50 letech onemocnět, jíst prášky a ve věku 70 let umřít na civilizační nemoc jako většina populace?Nebo hledáte odpovědi na otázky. Jak změnit životosprávu?  Jak zhubnout, aniž by jste se trápili s dietou a bojovali sami se sebou? Jak se dožít vysokého věku ve zdraví? Jak se uzdravit z nemocí?

Zkuste žít pár dní RAW a sami uvidíte.

 

Veganská (VEGAN) strava pro zdravé tělo

Veganská dieta je poslední dobou velmi oblíbená, nejedná se ale o dietu v pravém slova smyslu, ale o životní styl a způsob stravování dodržující se napořád. Veganství je založeno na vyloučení masa, ryb a všech živočišných produktů ze stravy.

Pro někoho je veganská dieta něčím nepředstavitelným, protože by si nedokázal představit život bez oblíbeného masa, uzenin či mléka, pro někoho je zase nepředstavitelné, že by se tím měl stravovat.

Trend vegetariánského a veganského stylu života každým dnem roste.Bohužel až nyní,ale přesto lépe později,než nikdy.Jenomže být veganem není tolik o životním stylu, jako spíše o filozofii.A určitě to není dieta,kterou nasadíte na pár tádnů a pak se vrátíte ke starému stravování. Je to životní směr, kterým se vydává stále více lidí.

Vegan odmítá jakékoli využívání a zneužívání zvířat k lidskému užitku. Dělá to z přesvědčení, že konzumace živočišných produktů je nahraditelná produkty rostlinnými.A má pravdu.

Na rozdíl od vegetariánů odmítajících maso, vegan odmítá všechny produkty pocházející ze zvířat, jako jsou vejce, mléko a mléčné výrobky, med, odmítá rybaření, myslivost, zpracování kůže a kožešin, vlny, hedvábí, kosmetiky testované na zvířatech či kosmetiky obsahující živočišné složky. Obecně nepřijímá potravinářský „průmysl“ ve smyslu zpracovávání zvířat, velkochovů přinášejících znečišťování ovzduší, půdy, vod, zvýšenou produkci metanu ve velkochovech, redukci lesů a pralesů.

Lékaři veganství lidem nerozmlouvají. Musí ovšem poučit vegana o rizicích nedostatku vitamínů, stopových prvků, některých minerálů i omega-3 mastných kyselin potřebných pro organismus, které člověk bez potravinové restrikce přijímá z živočišných zdrojů.Opak je ale pravdou - vegan má vysoký příjem rostlinných bílkovin, polysacharidů, vlákniny, hořčíku, draslíku, kyseliny listové, vitamínu C, E – antioxidantů.

Růstové hormony v masných výrobcích zakázala EU

Některé živočišné výrobky mohou být i dnes „vylepšené” pesticidy, antibiotiky, ale i toxickými látkami, které jsou nepřirozené pro naše tělo. Výjimkou nejsou ani růstové hormony, které ale zakázala už i Evropská unie.V roce 2013 se na území České republiky vyskytly řádově jednotky případů dokazující nadlimitní hodnoty antibiotik v masných výrobcích. Obecně je to tak, že antibiotika se zvířatům podávat mohou, musí být ale veterinární. Pokud se vyskytují i v poraženém mase, pak je to problém.Příčina je ale jednoduchá. Doba mezi podáním antibiotik a porážkou byla příliš krátká. Musí být dodržována přísná kritéria, aby k takovým situacím pokud možno vůbec nedocházelo.

Nechť je tvé jídlo tvým lékem

Nicméně, i přes stravovací omezení je pro spoustu lidí velmi obtížné tento způsob života doopravdy stoprocentně dodržovat. Jejich přesvědčení se pro ně totiž musí stát jakýmsi náboženstvím.Nebojte se,nejsem Jehovista ani zapřísáhlý katolík,jen jsem po jednom videu,které ukazovalo,co po určité době dělá maso v těle viděla operašní zákrok,který mě 1%%%tně ujistil,že maso už opravdu NE! Být vegankou mě přinutilo právě ono video.Výdyť už i Hippokrates kdysi hlásal: Nechť je tvé jídlo tvým lékem.”

Jsem přesvědčena, že žít v synergii s přírodou se odrazí hlavně na našem zdraví.Příroda vždy zvítězí, chvíli to trvá, než okolí přijme, že jste jiný, ale vyplatí se vytrvat a pak vidět, že člověk po těžké nemoci vítězí, to je olympiáda života, a to je proč to dělám.Kdybych mohla mít jediné přání, přála bych si, aby lidé vyzkoušeli veganství a pak o něm teprve hovořili.

Když jste pro obyčejné hospody komplikovaní

Odstranění masných výrobků ze stravy není zas až takový problém, problém je s tím, co nabízí většina restaurací. Téměř většina jídelních lístků obsahuje spousty jídel s vejci nebo přídavkem mléčných výrobků, což může představovat velký problém například při běžném pracovním obědě nebo jiné události, kde se servíruje jídlo.

Když jsem ještě maso jedla, najedla jsem se všude. Jako vegetariánka bych se v normální restauraci najedla také, ale jako veganka už ne. Najednou zjistíte, že v každém salátu je minimálně vejce nebo sýr, majonéza. Jste pro “obyčejné” hospody moc komplikovaní. Proto se většinou stravuji doma.Jak ale restaurace reagují, jsem si mohla zkusit jen jednou. Na poledním lístku byly čtyři pokrmy s červeným masem a jeden s rybou. Zeptala jsem se obsluhující slečny, zda nemají něco bez masa a ona odpověděla: "Máme tu rybičku" ... pak následuje vysvětlování, že ryba je také živočich, tudíž pokrm z ní je také masný. Mnoho lidí netuší, jak se vegani vlastně stravují. Ideální je tedy zjistit si nabídku jídel dopředu a pak se v tom nezamotávat, anebo chodit do veganských podniků, kde to riziko nehrozí.

Vegani mají svůj Plevel

Jenomže veganský trend stále roste, stejně s ním i počet veganských restaurací a obchodů, kde se dají koupit specializované výrobky.

Proč se rozhodnout pro rostlinnou stravu? Četla jsem,že její větší zdravotní prospěšnost začala před několika lety doporučovat např. Americká dietetická asociace. V současné době máme již k dispozici dostatek studií, abychom věděli, že pokud se stravujeme vyváženě vegansky nebo vegetariánsky, vyhneme se některým civilizačním onemocněním s větší pravděpodobností než konvenčně se stravující člověk.

Veganství bohužel není pro všechny 

Ve velkých městech existuje několik desítek veganských restaurací, v jiných menších městech restaurace stále chybí. Restaurací pro vegany je doopravdy zoufale málo.

Můj příklad: Prvních 14 dní došlo k očistě těla. Já osobně jsem si musela zvyknout na to, abych jedla zhruba každé dvě hodiny. Ovšem pro někoho, kdo jí 3-5x denně tu může nastat problém, protože veganských produktů určených k přímé spotřebě je opravdu málo a není snadné je sehnat v běžných obchodech. Člověk si musí zvyknout doma vařit, což je samozřejmě i pro něj osobně velmi přínosné.Pro mě mělo veganství spoustu plusů. Byla jsem konečně donucena se naučit vařit :-), poznala jsem potraviny, o kterých jsem ani netušila, že existují, můj jídelníček byl pestřejší, porozuměla jsem výživovým hodnotám i tomu, co mé tělo potřebuje, a moc dobře jsem se cítila i po psychické stránce. Problém byl v tom, že jsem celý život jedla maso a tataráček,řízek,smažené kuře aj mi dost chybeli.Po nějaké době jsem si uvědomila,že nechybí mému tělu,ale mému mozku.A nastal obrat.Video,jak vydělávají ze střev kila kila živých tasemnic,nebo jiných živých hýbajících se tvorů mě dostalo.Uvědomila jsem si,jak velkou chybu jsem doposud děělala a rychle se začala čistit.

Vegan by měl dbát na dostatečný příjem:

  • vitamínu B12 - Jeho zdrojem pro člověka jsou právě živočišné produkty: vejce, vnitřnosti, maso, mléko, sýry. Nedostatek vitamínu B12 způsobuje anemii, tedy chudokrevnost. Proto ho vegan musí přijímat potravinovými doplňky event. substitucí injekčním podáváním.(viz dodatek níže)
  • železa - Jeho zdroje v rostlinné stravě jsou dostatečné, ale je nutné dbát na dostatečnou hladinu železa v krvi.
  • vitamínu D - Ten potravou přijímáme hlavně z ryb a mořských plodů, nachází se v rybím tuku, játrech, vaječném žloutku a mléce. V kůži se tvoří sluněním z provitamínu (derivátu cholesterolu). U veganů je výrazně nižší příjem cholesterolu. U rostlin je prekursorem vitamínu D ergokalciferol neboli vitamín D2, jehož účinnost je výrazně nižší než cholekalciferolu (vitamín D3 z produktů zvířat). Je zde velké riziko rachitidy (křivice) u dětí, a osteoporózy u dospělých veganů. Vitamín D je velmi významný i v imunitních reakcích, deficit je spojen s vyšší náchylností k respiračním infekcím i alergiím a autoimunitním onemocněním.
  • jódu - Je prvek nezbytný pro vývoj organismu, jako součást hormonů štítné žlázy. Poruchy funkce štítné žlázy vedou k významným a závažným poškozením organismu. „ U těhotných žen je potřeba zvlášť intenzivního dohledu, protože nedostatek thyroxinu u plodu může způsobit až kretenismus,” varuje MUDr. Jungwirthová. Hladina jódu extrémně kolísá podle příjmu potravy. Jeho hlavním zdrojem jsou mořské ryby, plody moře, mořské řasy. Pro vegany jodidovaná sůl a minerální doplňky.
  • selenu - Antioxidant, který je obsažen ve vnitřnostech, mořských rybách, jeho zdrojem jsou i ořechy. Ve střední Evropě by zdrojem mohla být kořenová zelenina, ale naše půda obsahuje selenu nedostatek. Je nutno jej doplňovat potravinovými doplňky.
  • vápníku - Nejhojněji se vyskytující minerál v lidském těle, také součást kostí, zubů, svalů, krve. Hlavní zdroj představuje mléko, mléčné výrobky, ale i minerální vody, listová zelenina, rostlinná semena, ovesné vločky.
  • omega-3 nenasycených mastných kyselin - Pozitivně ovlivňují kardiovaskulární systém, stabilizují membrány a snižují riziko srdečních arytmií. Podílí se na zlepšení stavu inzulinové rezistence, podporují imunitní systém. Vážou se k některým psychiatrickým onemocněním, především ke schizofrenii a bipolární poruše. Dostatečná hladina zlepšuje paměť. Pro vývoj centrální nervové soustavy je to jeden z esenciálních substrátů.

V ČR máme vysokou konzumaci tuků, ale nedostatečný příjem nenasycených mastných kyselin, které jsou pro lidský organismus nezbytné,” říká MUDr. Jungwirthová. Do těla je člověk dostává konzumací ryb (losos, makrela, sleď, pstruh). Obsahují je i vlašské ořechy, řepka, sója, slunečnicová semena, pšeničné klíčky, sezam, kukuřice a některé druhy margarínů.

Dodatek k vitamínu B,aneb Vitamín B 12 a veganská strava

B 12 je velmi zvláštní vitamín. Potřebujeme ho v mnohem menším množství než všechny ostatní vitamíny. Deset mikrogramů B 12 během dne je zřejmě nejvyšší množství, jaké je tělo schopno využít. I když ve stravě chybí všechny známé zdroje vitamínu B 12, příznaky nedostatku se většinou u dospělých objeví až po pěti nebo i více letech, u některých lidí ale už po roce. Existuje velmi malá skupina lidí, kteří se i bez jakéhokoliv spolehlivého zdroje B 12 dokážou vyhýbat příznakům klinického nedostatku i více než dvacet let. B 12 je jediný vitamín o kterém nebylo spolehlivě zjištěno, že je spolehlivě dodáván rostlinnou stravou založenou na přírodních potravinách s dostatkem ovoce a zeleniny spolu se slunečním zářením. Hodně býložravých savců, včetně krav a ovcí, dokáží vstřebávat B 12 produkovaný bakteriemi v jejich trávící soustavě. B12 je do jisté míry přítomen i v půdě a rostlinách. Tato pozorování vedla některé vegany k názoru, že B 12 nepotřebuje žádnou speciální pozornost, nebo dokonce že jde o jakousi důkladně udělanou novinářskou kachnu. Další navrhují různé speciální potraviny, jako jsou spirulina, nori a tempeh, jako vhodné neživočišné zdroje B 12. Čas ale prokázal neplatnost těchto teorií. Za více než 60 let veganského experimentování se vitamínové přípravky a potraviny obohacené vitamínem B 12 ukázaly jako jediné opravdu spolehlivé zdroje B 12 pro zachování zdraví veganů. Je velmi důležité, aby si každý vegan zajistil dostatečný příjem B 12 z obohacených potravin nebo vitamínových doplňků. Zlepší se tím naše zdraví a to pomůže vzbudit zájem o veganství u dalších lidí. Doporučovaná množství B 12 Doporučení pro vitamín B 12 se v jednotlivých státech značně liší. Doporučované denní dávky jsou v USA 2,4 mcg pro dospělé a 2,8 mcg pro kojící matky, v Německu pak 3 mcg. Doporučovaná množství jsou většinou založena na 50% vstřebatelnosti B 12, běžné pro malé dávky získávané z jídla. Pro naplnění německých a amerických doporučení je třeba dostávat tolik B 12, aby se průměrně 1,5 mcg denně vstřebalo. Toto množství by mělo stačit k tomu, aby se předešlo i počátečním známkám nedostatku B 12, jako jsou lehce zvýšená hladina homocysteinu a kyseliny metylmalonové. I lehce zvýšená hladina homocysteinu je spojená se zvýšeným rizikem mnoha zdravotních problémů, například nemoci srdce , preeklampsie - křeče a vysoký krevní tlak u těhotných žen, poškození části nervové soustavy u malých dětí. Dosažení přiměřeného příjmu je jednoduché, můžeme si vybrat z několika způsobů. Vitamínu B12 je vstřebáváno až 50% z dávky 1 mcg nebo méně, ale asi jen 0,5% z dávek vyšších než 1000mcg. Takže pokud berete B 12 v delších časových intervalech, musíte dávky několikanásobně zvýšit, abyste dosáhli vstřebávání dostatku B 12. Častá konzumace potravin s přídavkem B 12 - abyste měli 1mcg třikrát denně s rozestupem několika hodin - uspokojí potřebu B12. Dostupnost obohacených potravin je různá v jednotlivých státech a množství obsaženého B12 se mění značku od značky, a tak zajištění si potřebného množství B 12 z těchto výrobků vyžaduje nějaké to pročítání obalů a promýšlení, jak si vypracovat vhodný plán v závislosti na místních zdrojích a individuálních chutích. Braní vitamínových přípravků obsahujících 10 mcg B 12 (nebo více) dodá tělu přibližně stejné množství B 12 jako 1mcg třikrát denně. Je to asi nejekonomičtější metoda, protože jedna silná tableta se může brát kousek po kousku. 2000mcg B12 jednou týdně by také zajistilo jeho dostatečný příjem. Doplňkové tablety B 12 by se měly rozkousat nebo rozpustit ve vodě pro zvýšení vstřebávání. Měly by se uchovávat mimo dosah světla. Jako u každého vitamínového doplňku, je lepší nebrat víc než se doporučuje pro maximální využití, nemělo by se brát víc jak 5000 mcg týdně, i když nejsou důkazy o toxicitě vyšších dávek. Všechny tři možnosti by měly zajistit potřebné množství B 12 většině lidí s normálním metabolismem. Pro jedince s poruchou vstřebávání B 12 by mohla být nejlepší ta třetí metoda - 2000 mcg týdně, protože nezávisí na normálních vnitřních faktorech ve střevech. Existují i další, velmi zřídka se vyskytující poruchy metabolismu, kdy je potřeba úplně jiného přístupu k dosažení doporučovaného množství B 12. Pokud máte nějaký důvod k podezření na vážné zdravotní problémy, poraďte se neprodleně s lékařem. Příznaky nedostatku B 12 Klinický nedostatek může způsobit chudokrevnost nebo poškození nervového systému. Většina veganů konzumuje dost B 12 na to, aby se klinickému nedostatku vyhnuli. Dvě podskupiny veganů jsou ale zvlášť rizikové: dlouhodobí vegani kteří nejedí ani běžné obohacené potraviny (jako vitariáni nebo vegani makrobiotici) a kojenci, jejichž matky jsou veganky s nízkým přísunem vitamínu B 12.

U dospělých jsou typickými příznaky nedostatku B 12 ztráta energie, nervozita, otupělost, snížená citlivost na bolest a tlak, zamlžené vidění, abnormální způsob chůze, rozbolavělý jazyk, zhoršená paměť, zmatenost, halucinace a změny osobnosti. Tyto příznaky se často vyvíjí postupně během několika měsíců nebo i roku než jsou rozpoznány jako důsledek nedostatku B 12 a obvykle zmizí při podávání B12. Neexistuje ale žádná vždy se objevující a spolehlivá skupina příznaků a jsou známy i případy trvalých následků z nedostatku B 12 u dospělých. Pokud máte podezření na nějaké problémy, zjistěte si přesnou diagnózu u lékaře, každý z těchto příznaků může být způsoben i něčím jiným než je nedostatek B 12. U dětí se obvykle objevují příznaky mnohem rychleji. Nedostatek B12 může vést ke ztrátě energie, k nechutenství a zastavení růstu. Pokud přísun B12 není rychle obnoven, může to pokračovat až ke komatu nebo smrti. Ani u dětí neexistují žádné spolehlivé příznaky. Děti jsou mnohem náchylnější k získání trvalých následků než dospělí. Některé se úplně zotaví, ale u některých se objevuje opožděný vývoj. Tato rizika jsou sama o sobě již dostatečným důvodem k vyzvání každého vegana k tomu, aby neustále informoval ostatní o důležitosti B12 a šel dobrým příkladem. Každý případ nedostatku B 12 u veganského dítěte nebo neinformovaného dospělého je tragédie a dělá veganství špatnou pověst. Homocystein a B 12 To ale není všechno. Většina veganů má dost vitamínu B 12, aby předešli klinickému nedostatku, ale přesto se u nich projevuje snížená aktivita enzymů závislých na B12 vedoucí k vyšší hladině homocysteinu. Během minulých deseti let bylo shromážděno mnoho důkazů o tom, že i lehce zvýšená hladina homocysteinu zvyšuje riziko srdečních onemocnění, mrtvice a komplikací v těhotenství. Množství homocysteinu v těle je ovlivňováno i jinými látkami, hlavně kyselinou listovou (foláty). Obecná doporučení pro zvýšení příjmu kyseliny listové bývají za účelem snížení hladiny homocysteinu a prevenci těchto rizik. Příjem kyseliny listové je u veganů obvykle dobrý, zvlášť při větší spotřebě zelené zeleniny. Přesto opakovaná zjištění zvýšené hladiny homocysteinu u veganů a do jisté míry i ostatních vegetariánů ukazují, že musíme mít dostatek B 12, abychom předešli zbytečným zdravotním rizikům. Testování stavu B 12 v těle Měření hladiny vitamínu B 12 v krvi je u veganů značně nespolehlivé, zvláště u těch, kteří jí jakékoliv řasy. Řasy a některé další potraviny z rostlin obsahují látky analogické B 12 ("falešný B 12"), které jsou v krevních testech nerozeznatelné od pravého B 12, a přitom vlastně brání metabolismu B 12. Krevní obraz je také nespolehlivý, protože větší množství kyseliny listové potlačuje příznaky chudokrevnosti v důsledku nedostatku B 12, která by mohla být zjištěna krevním obrazem. Testování krevního homocysteinu je přece jen spolehlivější, hladina nižší než 10 mmol/litr je ideální. Nejspecifičtější testy na stav B12 je testování kyseliny methylmalonové. Pokud je v normálním rozmezí v krvi (méně než 370 mmol/l) nebo moči (méně než 4 mg/mg kreatininu), pak má tělo dostatek B 12. Hodně lékařů stále spoléhá na přímé zjištění množství B 12 v krvi a krevní obraz. To ale nestačí, zvlášť u veganů. Existuje veganská alternativa pro potraviny obohacené B 12 a vitamínové doplňky? Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete neužívat vitamínové přípravky ani obohacené potraviny, měli byste vědět, že se pouštíte do nebezpečného experimentu, který už zkoušelo mnoho lidí a s velice malým úspěchem. Pokud jste dospělý nebo dospělá, která nekojí dítě, není těhotná a ani nehodlá otěhotnět, a chcete vyzkoušet potencionální zdroj B 12, který zatím nebyl potvrzen jako nedostatečný, pak to s náležitou opatrností může být rozumná věc. Měli byste si ale ve vlastním zájmu zajistit každoroční kontrolu stavu B 12 ve vašem těle. Pokud by byla hladina homocysteinu nebo methylmalonové kyseliny zvýšená, můžete ohrozit své zdraví, pokud budete v pokusu pokračovat. Pokud kojíte, jste těhotná nebo chcete otěhotnět, anebo zvažujete vyzkoušet alternativní zdroje na dítěti, pak to neriskujte. Je to neospravedlnitelné. Udávané zdroje B 12, které se výzkumy přímo na veganech ukázaly jako neadekvátní, jsou například bakterie v lidských střevech, spirulina, sušená nori a většina ostatních mořských řas. Několik výzkumů na vitariánech ukázalo, že ani syrová strava nijak zvlášť proti nedostatku B 12 nechrání. To, že se B12 nachází v určité potravině nutně neznamená, že tato potravina je zdrojem B 12. Je těžké odlišit pravý B 12 od jeho analogií, které mohou dokonce narušit metabolismus B 12. I když se pravý B 12 v potravině vyskytuje, může zůstat nevyužit, pokud jsou analogie přítomny v množství srovnatelném s pravým B 12. Jediný spolehlivý test na zdroj B 12 je neobjevení se nebo náprava příznaků nedostatku B 12 při dlouhodobé konzumaci potencionálního zdroje. Přírodní, zdravá a soucitná strava Aby strava mohla být nazvána opravdu zdravou, musí být nejlepší nejen pro několik izolovaných jedinců, ale musí umožnit šesti miliardám lidí zdravě žít a růst a dosáhnout udržitelné soužití s těmi mnoha dalšími druhy, které tvoří "živou zemi". Z tohoto hlediska je přirozenou adaptací pro většinu lidí (nejlépe ale pro všechny) v dnešním světě veganství. Na odporných metodách současného továrního způsobu chovů a jejich snaze degradovat živé, cítící bytosti na pouhé stroje není nic přirozeného. Při volbě užívat vitamínové doplňky nebo potraviny obohacené B 12 vegani berou B 12 ze stejného zdroje jako každé jiné zvíře - z mikroorganismů - bez způsobení utrpení jiné citlivé bytosti, či škod na životním prostředí. U veganů konzumujících dostatečné množství potravin s přídavkem B 12 nebo vitamínových přípravků je riziko nedostatku B 12 mnohem menší než u typického "masožravce". Institut lékařství se při určování dostatečných dávek B 12 vyjadřuje velmi jasně: "Protože 10 až 30% starších lidí může postrádat schopnost vstřebávání přírodně se vyskytujícího vitamínu B 12, doporučujeme lidem starším 50 let, aby získávali svou doporučenou denní dávku hlavně konzumací potravin obohacených vitamínem B 12 nebo vitamínových přípravků obsahujících vitamín B 12." Vegani by se podle této rady měli už o 50 let dříve, k prospěchu jich samých i zvířat. B 12 nemusí nikdy být problém pro dobře informované vegany. Správné informace zlepšují zdraví veganů.

zdroj je překlad ze stránek britské The Vegan Society, přeložila paní Ivana Uhýrková.

No a pro zasmání a pro vás,kdo jste vydrželi číst až do konce,mám jednu příhodu,která se mi stala nedávno :-)

Co se mě týče,když jsem koukla na fotky z jatek, uvařila pár vegan receptů, koukla na ceny a možnosti potravin a měla jsem jasno. Propadla jsem tomu a je mi skvěle. Vyléčila jsem spoustu věcí, dokonce i mí známí si na těchto potravinách pochutnává a nenachází rozdíly, ba kolikrát řeknou, že je to zatraceně dobrý.
CO se týká redukce, tak jdou všichni koho znám s váhou dolů. Taky jsem mluvila s kočenou, co dala za 3 měsíce (necíleně) 28kg dolů. A váha se ji ustálila. A borec dal dolů za 18měsíců skoro 40kg při původní váze 112kg, přičemž se dal na kulturistiku.Moje striktní dodržování a cílená redukce bylaa 20 kg za 7 týdnů a hladem opravdu netrpím.Ano,asi se to někomuu bude zdát moc rychlé,ale každé tělo je jiné,každé spaluje jinak a pokud k tomu přidáte pravidelný čas,dostatek tekutin + cvičení,není se čemu divit .

Vegan stravování vyznává hodně lidí, ani to na nich nepoznáte. No a moje nedávná příhoda?

Koukala jsem v Tesku na maminku s dcerkou – vozík plný sojového mléka, malá  plnou náruč sojových jogurtú, tvářičky růžové pusu od ucha k uchu – uplně to zahřeje u srdce a člověk se musí usmívat…Jenže jsem si v ten moment uvědomila i jinou zásadní věc.Nejenže jsou tato mléka a jogurty velmi drahá,při důkladném prozkoumání v nich najdete i pár věcí,co tam být nemají. Já osobně si dělám rostlinná mléka doma,jogurty jsem ještě nezkoušela a proto vím,co piju.Nicméně,holčička byla spokojená,maminka taky,tak proč se tím zaobírat. 

Mějte krásný zbytek dne :-)

DĚKUJI ČLOVĚČE ZA NÁVŠTĚVU A NEZAPOMEŇ...V KOŘENECH JE SÍLA

Kontakt:

Web: www.podomacku.net

Mail: podomacku@post.cz

FB: Podomácku z darů Země aneb Jedové doupě v akci

TOPlist

UPOZORNĚNÍ: Všechny recepty a návody mají pouze informativní charakter a jejich autorka nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv následky jejich použití v praxi.