Limča z chmelu - supr lahodný koncentrát

Dobrota nejen pro pivaře

Nedávno jsem strávila nějaký čas rychlosběrem chmelu.Při běhání se mi naskytl nádherný pohled na velkou spoustu plazivého chmelu.Zrovna dozrával,jeho šišky byli nádherně zelené a tak jsem neodolala a posbírala pár kousků do čaje. Pak jsem se ale vrátila a nasbírala plný košík.Musím uznat,že roste úplně všude a je ho velká spousta a u nás na Moravě je každým rokem víc a víc.Pivaři mají radost a já velkou úrodu na sirupy,limonády a čaje.

Dnes si uděláme chmelovou limonádu v koncentrovaném stavu,kterou můžeme použít v létě,jako ledovou limču s ledem,nebo v zimě,jako horký čaj na zahčátí.Je to léčivka,která uvolní všechny pudy v těle.Hlavně ty pánské :-)

Na výrobu koncentrátu je ta nejvhodnější doba,protože bude ještě minimálně 14 dní až měsíc "dozrávat" v lednici. Dělala jsem  3 verzi tinktury a taky jsem vám zde  napsala něco o léčivém chmelu.Máte-li chuť,jukněte,jinak jdeme na to.Chmelové šišky jsou však velice citlivé na světlo a vlhko po utrhnutí,proto je zapotřebí přinesenou úrodu ihned zpracovat.

Přinesené chmelové samičí šištice neoplachujeme.Jak jsem psla,nemají rády vlhko,ani světlo a proto je necháme tak ze 2-3 hodinky rozložené na novinách,nebo plechu a necháme vylést příapadnou havěť.Většinou jsou čisté,ale pro jistotu.

Mezitím si na 1litr koncentrované limonády nachystáme:

  • 1/2 kg třtnového cukru (můžeme i bílý,ale třtinový je přece jen bio a in)

  • 1 litr citronové šťávy
  • 7 velkých PL pravého medu

  • 1 litr vody

  • skořici (já dávám mletou,ale může být 1 celý svitek)

  • hřebíček

  • hrst jablečných slupek

  • kůru z 1-2 citronů (nebo kousky citronové kůry)

  • 3 celé citrony 

Postup:

Vodu a cukr svaříme v dostatečně velkém hrnci tak, aby vznikl cukrový sirup. Přidáme 3 hrsti chmelových šištic, skořici, citronovou kůruhřebíček a půl cotronu i s řádně omytou slupkou z bio "chovu" :-) a jablečné slupky.

Promícháme, přiklopíme pokličkou a vaříme tři čtvrtě hodiny na mírném plameni. Poté scedíme a necháme vychladnout. Teprve pak přidáme med, který by jinak ztratil účinné látky. 

 Přilijeme citronovou šťávu a přidáme další hrst chmele, dále už ale nevaříme. Můžeme přidat i hrst chmelových granulí,které se ale těžko shán a nejsou zapotřebí.V Pivovaru si ale myslím,že vám ochotně pytlíček prodají...i se sušeným chmelem. 

 Tekutinu promícháme a scedíme do lahve.(Já dělala zrovna i s jitrocelem a jednu láhev jsem smíchala dohromady s chmelem.Mňamka na kašel  a klidný spánek. 

Lahve uložíme na 14 dní do lednice necháme "vyzrát"

Můj tip:

Letní chmelová limonáda

Do velké sklenice nasypeme led, mátu a skrojky limety či citronu. Nalijeme 5 cl chmelového základu, dolijeme půl litrem sodovky,nebo neperlivé vody a promícháme.

Zimní chmelový čaj pro relaxaci

Zhruba 5 cl chmelového základu dolijeme půl litrem horké vody a promícháme.Pijeme horké hlavně v zimních měsících.

JE TO HOŘKO-SLADKO-KYSELÁ MŇAMKA.

PŘEJI DOBROU CHUŤ 

DĚKUJI ČLOVĚČE ZA NÁVŠTĚVU A NEZAPOMEŇ...V KOŘENECH JE SÍLA

Kontakt:

Web: www.podomacku.net

Mail: podomacku@post.cz

FB: Podomácku z darů Země aneb Jedové doupě v akci

TOPlist

UPOZORNĚNÍ: Všechny recepty a návody mají pouze informativní charakter a jejich autorka nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv následky jejich použití v praxi.