Lahodný,léčivý a velmi chutný domácí sirup

Před heřmánkem smekni a před bezem klekni !!!

Dnešním dnem u mě začínají letní práce typu křečkovatění na zimu.Nemohla jsem odolat a musela vyrazit na kozičky....Omamná vůně bezinek mi nedala spát už z minulého týdne a tak jsem musela vyrazit....Nutno dodat,že jsem sťala i další pytel kopřiv a mám ruce,jako michelinka.

Fotografie-0886

       Tady se holky bezinkový koupou a vyplavují všechny brablence a prach,který na nich ulpěl.
Černý bez - květy jsou plném rozpuku a tak se vůně rozléhá po celém kraji..Alespoň u nás se mísí vůně květu koziček a lípy (což mi připomíná další procházku na lipový květ)
Sirup z květů bezu černého u nás nesmí chybět nikdy ve spíži a tak jsem se letos rozhodla jej trošičku obměnit a místo citronu a pomerančů jsem dala zázvor.
Přeji krásný den a věřím,že někoho třeba navnadím na výrobu tohoto zdravého a v létě osvěžujícího nápoje.Já dělám dávku na 11 litrů sirupu,takže množství se od základního liší.Sem ale dám základ na 1 litr sirupu.Souhlasíte? :-)


Co tedy potřebujeme na 1 litr sirupu z černého bezu:

  • 20-30 jakkoli velkých květů koziček (čím více květů dáte,tím silnější a voňavější sirup bude.Miluju,když můžu všechno předimenzovávat :-)).
  • 1 litr odstáté,nebo vychladlé převařené vody
  • 35-40 gramů kyseliny citronové
  • 1 středně velký zázvor -kdo chce,může dát citron,nebo pomeranč pokrájený na kolečka
  • 1 kg krystalového cukru

Můj soukromý letošní recept bezinkového sirupu,který jsem obměnila podle momentálních chuťových buněk:Což je zázvor.

Bezinky přeberu,jestli nejsou některé suché,hnědé,shnilé,nebo obložené nějakým živým tvorečkem...mšice,včelka,pavouk...

Řádně,nejlépe na 3x opláchnu,aby se vyplavili všechny breberky

Fotografie-0887

Kozičky vždy nechám tak 20 minut odležet a mezitím si nakrájím potřebné ingrédie...Dneska je to zázvor.
Fotografie-0895Pizap-com143328576678311.den
Květy bezinek opláchnu ve vodě, přidám pokrájený zázvor a vše vložím do něčeho,kde to zůstane dalších 24 hodin...nejlépe do vyššího hrnce,kde to pak budeme vařit Zaliji převařenou a vychlazenou vodou a nechám odležet na již zmíněných 24 hodin...Když necháte 30 nevadí,hlavně nezapomenout třeba 3 dny ... voda  se rychle kazí a vaši procházku na bezinky by jste mohli považovat za zbytečnou....kromě zdravotního hlediska..Přikryji pokličkou,aby se neprášilo a nechám květy louhovat na chladném místě,třeba ve spíži.
  
2. den
Odstátou a voňavou "vodu" se zázvorem přecedím.
Pak do ní přidáme 1 kg krystalového cukru a 40g kyseliny citronové.
Vše dobře promícháme a dáme na sporák pomalu  vařit tak,aby se cukr dobře rozpustil. Chvilku provaříme.Nechám vychladnout na teplotu,abych do nich  mohla dát znovu scezené květy a nechala odstát dalších 24 hodin A pomalu máme hotovo! Nyní stačí už jen  znovu ohřát,nechat vařit 5 minut  a odstavit...Horké lijeme do teplých sklenic,aby nepraskly a pevně uzavřít a otočit hrdlem dolů...Vysterilizuje se i vršek a pak můžeme schovat do sklepa,nebo spíže!

Dscn7428

Pokud se obáváte, že by se sirup mol zkazit, potom doporučuji ještě lahve "klasicky zavařit". Takto uchované v lednici vydrží i několik let...Bezinkový sirup zalitý perlivou vodou je skvělým osvěžením v letních dnech!
Bezinkový sirup přidaný do čaje oceníte v zimě, při chřipce a nachlazení! 

DĚKUJI ČLOVĚČE ZA NÁVŠTĚVU A NEZAPOMEŇ...V KOŘENECH JE SÍLA

Kontakt:

Web: www.podomacku.net

Mail: podomacku@post.cz

FB: Podomácku z darů Země aneb Jedové doupě v akci

TOPlist

UPOZORNĚNÍ: Všechny recepty a návody mají pouze informativní charakter a jejich autorka nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv následky jejich použití v praxi.