Panenka v sukních,co dohání k slzám a pláči.
I obyčejná cibule dokáže zázraky - babičky ji milovali.
Cibule je snad ta nejobyčejnější zelenina, kterou u nás známe. V kuchyni bychom se bez ní pro její výraznou chuť neobešli a do různých pokrmů ji jako ingredienci přidáváme téměř denně. Možná ale nevíme, že čerstvá cibule obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, které v takové koncentraci najdeme jen v několika málo dalších rostlinných produktech. Léčivé účinky cibule se tak z pohledu lidového léčitelství jeví jako jedny z nejcennějších.
Antibiotické účinky cibule
Nejcennější látkou pro naše zdraví, kterou cibule obsahuje, je silice aliin transformující se na allicin. Blahodárné účinky této látky spočívají v silném antibiotickém účinku na všechny typy mikroorganismů – ničí bakterie i viry. Proto je cibule (spolu s česnekem) považována za nejvýznamnější přírodní antibiotikum. Antibiotické účinky cibule se využívají zejména při
- léčbě horních cest dýchacích, tedy kašle a rýmy. Mezi nejznámější lidové recepty pro tyto účely patří šťáva (z nakrájené cibule a cukru nebo medu) a čaj (odvar) z cibule, které
- usnadňují vykašlávání a
- ničí mikroorganismy v dýchacím traktu, které nemoc vyvolávají. Nemocný by měl tyto „léky“ užívat během nemoci 3-4x denně, aby dosáhl co největšího efektu. Trochu nepříjemné, ale při léčbě zánětlivých onemocnění dutiny nosní velice účinné, je také vdechování výparů z čerstvě nakrájené cibule. Cibule disponuje také širokým spektrem vitamínů a minerálů. V cibuli najdeme především vitamín C, vitamíny skupiny B (včetně kyseliny listové) a E. Cibule má i velkou koncentraci životně důležitých minerálů jako je železo, zinek, síra, fosfor, hořčík, draslík, vápník, sodík, měď a jód.
Kde všude cibule pomáhá?
Cibule má mnoho dalších léčebných účinků. Díky svému složení
- podporuje produkci žluče a žaludečních šťáv, čímž
- působí příznivě na činnost a mikroflóru žaludku a střev. Velkou roli hraje tato plodina při
- regulaci vysokého krevního tlaku a snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Cibule obecně
- posiluje srdeční činnost a
- její konzumace může předcházet dalším onemocněním krevního oběhu (křečové žíly, hemeroidy, poruchy prokrvování atd.)
- a dokonce i infarktu.
Léčivé účinky cibule jsou spojeny také s jejím vnějším užití. Při přikládání čerstvé cibule na bodnutí či štípnutí hmyzem můžeme zabránit vzniku nepříjemných otoků a svědění. Blahodárné dezinfekční účinky byly však zaznamenány i při léčbě bradavic a dalších kožních onemocnění a plísní. V neposlední řadě jsou v současnosti pečlivě zkoumány i protirakovinné účinky cibule. Předpokládá se, že může eliminovat vypuknutí některých často zhoubných onemocnění, jako je rakovina prostaty, žaludku a tlustého střeva. Cibule také prokrvuje pohlavní orgány a zvyšuje tak lidské libido.Cibule obsahuje silici účinkující výrazně dezinfekčně, dále fosfor, vápník, fluor, vitamíny A,B,C a E.
Cibule je přirozenosti ohnivé, pokud je velmi palčivá a čpavá, zahřívá údajně na čtvrtém stupni, má hrubou podstatu, vyčišťuje, rozhání a proniká, čím je cibule mírnější, méně palčivá, tím je méně horká.
Užívá se především jako preventivní prostředek proti zánětlivým onemocněním a infekcím a jako dezinfekce. Pomáhá při zahlenění průdušek, kašli, angíně, rýmě. Cibule podporuje sekreci trávicích šťáv, tvorbu žluče a pankreatických enzymů. Má také stimulační účinky na srdce a cévní systém. Zásadní vliv má na potlačení bičenky poševní (trichomonóza) v ženských vnějších pohlavních orgánech.
! S cibulí opatrně, pokuď máte žaludeční vředy !
Na co ještě použijeme:
- Bodnutí hmyzem (Bezprostředně po bodnutí potřeme postižené místo čerstvou rozmačkanou cibulí nebo cibulovou šťávou).
- Bradavice (Čerstvá šťáva, cibuli vymačkáme a poměr stejného množství šťávy smícháme se stejným množstvím cukru nebo soli, pořádně rozmícháme a vzniklým roztokem bradavice 3 x denně potíráme)
-
Horečka - asi nnejaktuálnější (cibulový čaj, cibuli rozkrojíme na půlku a dáme ji povařit do vroucí vody 10 - 15 minut, osladíme medem a pijeme tak teplé, jak jen sneseme)
-
Zahleněné průdušky (cibulová šťáva s medem, dva díly šťávy ze syrové cibule smícháme s jedním dílem medu, užíváme po lžičkách,anebo cibulová šťáva vařená, 500g cibule rozemeleme nebo nastrouháme, přidáme 400g pískového cukru a 500ml vody, směs vaříme na mírném ohni 2 hodiny, odstavíme, necháme trochu vychladnout a do ještě teplé směsi přidáme 100g medu, zamícháme a užíváme 4x denně jednu polévkovou lžíci)
-
Na spáleniny (Pokud utrpíme menší spáleninu - ne do živého!! - stačí potřít kouskem čerstvě naříznuté cibule. Trochu ta chvilenku pálí, ale puchýř se neudělá a rána je velmi brzy zhojená. U nás se používá tato metoda roky, vždy úspěšně).
Celkové shrnutí pro náš organizmus:
- pomáhá při nachlazení, chřipce a kašli
- pomáhá snížit hladinu cholesterolu
- pomáhá zamezení kornatění cév a vytváření krevních sraženin
- podporuje pružnost cévních stěn
- pomáhá chránit nervový a kardiovaskulární systém
- preventivní účinek proti mnoha typům rakovinných nádorů
- prevence proti infarktu a mrtvici
- zvyšuje hustotu kostí
- prospívá pojivovou tkáním (šlachy, vazy a chrupavky)
- ovlivňuje hladinu krevního cukru
- omezuje vstřebávání tuků a cukrů
- podporuje imunitní systém
- pomáhá při alergiích
- afrodiziakální účinky
Cibule pomáhá i při závažnějších nemocech
Umí chránit nervový a kardiovaskulární systém - pro srdce je dokonce prospěšnější než červené víno, které je běžně doporučené.
Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, zamezit kornatění cév a vytváření sraženin. Podporuje pružnost cévních stěn. Tím zároveň přispívá k udržení správného krevního tlaku. Napomáhá zdravému fungování hormonů a pomáhá bojovat proti mnoha typům nádorů. Není sice lékem proti rakovině sama o sobě, ale podporuje její léčbu a působí především jako prevence.Tato zelenina se dá jíst syrová i vařená. Spoustu svých úžasných vlastností uchová i po tepelném zpracování.
Cibule na srdce
Účinné složky v cibuli brání vytváření usazenin v cévách a tím brání jejich ucpávání. Snižují hladinu cholesterolu a krevních tuků, zlepšují funkci buněčných membrán. Přispívají tak k prevenci proti infarktu a mrtvici. Zvyšuje hladinu "dobrého" cholesterolu (HDL), který prospívá srdci.
Cibule na kosti
Studie prokázaly, že cibule pomáhá zvyšovat hustotu kostí, takže je vynikající pro ženy v menopauze, které jsou náchylné k osteoporóze. A určitě nejen jim. Pevné kosti potřebuje mít každý z nás. Každodenní konzumace cibule pomůže snížit riziko zlomenin. Je užitečná i pro pojivové tkáně - šlachy, vazy a chrupavky.
Cibule proti obezitě a cukrovce
Obsahuje látky, především chrom, které ovlivňují hladinu krevního cukru, což dělá z cibule důležitého pomocníka při cukrovce a obezitě. Jistěže z ní nezhubneme, ale omezí vstřebávání tuků a cukrů.
Cibule proti zánětům
Už malá porce cibule dokáže snížit aktivitu makrofágů, které spouštějí v těle zánětlivé procesy. Antioxidanty, obsažené v cibuli, obsahují protizánětlivé látky. Cibule má vysoký obsah vitaminu C, který podporuje celý imunitní systém.
Cibule proti rakovině
Stačí trocha, ale zato pravidelně, a máme z cibule spolehlivého spojence v prevenci proti mnoha druhům rakoviny, především střev, hrtanu a vaječníků. Způsobuje to silnýantioxidant - flavonoid kvercetin.
Zelené cibulové výhonky jsou plné vitamínu A, takže jejich jezme co nejčastěji!Cibule v jakékoli podobě působí antibakteriálně.Snižuje také riziko vytvoření žaludečních vředů.Šťáva nebo jen rozkrojená polovička cibule přiložena na místo poštípané od hmyzu, zabrání otoku a bolestivému pálení.Méně známé jsou afrodiziakální účinky cibule. Stimuluje libido a zlepšuje prokrvení pohlavních orgánů.Česnek a cibule mohou zastavit alergii dříve než vznikne.V obou rostlinách se nachází flavonoid kvercetin, který zpomalí průběh alergické reakce. Česnek a cibule dokážou srovnatelně ulevit při sezónních alergiích jako kopřiva dvoudomá. Nejvíce kvercetinu obsahuje červená cibule, méně žlutá, minimum světlé odrůdy. Tepelnou úpravou se ztrácí přibližně polovina obsahu.
No a co se slupkami? Vyhazujete? Děláte velkou chybu.
Mimo to,že se dají použít na velikonoční obarvení vajíček,plně nahradí přírodní barvu na vlasy a výborné jsou dobře nasušené a namleté na jemno v domácím chlebu,dají se také použít,jako vyývar a vypít.Hlavně nyní na podzim.Na imunitu,jako dělané.
Moje soukromé a vyzkoušené:
"Chmelové šišky vlas tvůj zpevní, chléb žitný a odvar z cibulových slupek zdravím naplní a propolis od nepřízně osudu ochrání."
To říká jedna velmi uznávaná paní bylinkářka,ale bohužel si nevzpomenu na jméno.Cibule má tedy pro naše zdraví velký léčebný potenciál. Podporuje lidský imunitní systém a funguje jako preventivní ochrana proti spoustě zdravotním problémům. Pokud zrovna nemíříte v nejbližší době do společnosti, zkuste i vy chránit vaše zdraví konzumací této přírodní plodiny. Její účinky mohou být efektivnější, než užívání mnohých průmyslově vyráběných doplňků stravy.
17 druhů sibiřských bylin - (na internetu je pousta popisů a účinků),já je zde vypíši pro případ,že je budete chtít zkoumat blíže :-) hrst chmelových šišek, hrst cibulových slupek, žitného chleba (!ano!) a lžíci propolisu necháme v nálevu z rozmrzlé vody cca týden.Pak se pokusíme chleba oddělat a necháme louhovat další 3 měsíce.Dříve se takováto voda z rozmrzlého sněhu nebo ledu používala běžně: do chalupy se přinesla velká nádoba sněhu nebo ledu a čekalo se až rozmrzne ... pak se tato voda použila na výrobu lektvarů nebo i koupel. Že takováto voda má díky obrovským shlukům molekul téměř minimální schopnost cokoli rozpustit, tehdy pravděpodobně nevěděli, ale že je pro tyto účely nejvhodnější, ano i chléb v ní dokonce nesmrdí :-). Taková voda je navíc velice čistá a blíží se čistotou vodě destilované.
Sibiřské bylinky,seznam:
Rododendron daurický (Rhododendron Dauricum),Oman pravý (Inula Helenium), Plamínek sibiřský (Atragene Sibirica), Smil písečný (Helichrysum arenarium), Zlatobýl dahurský (Solidago Dahurica), Bocianik rozpukovitý (Erodium cicutarium), Všivec Uralský (Pedicularis uralensis), Ostružina skalní (Rubus saxatilis), Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), Mydlice lékařská (saponaria Officinalis), Heřmánek pravý (Chamomilla Recutita), Silenka jenisejská (Silene Jenisseensis Willd), Rozchodnice růžová (Rhodiola Rosea), Pelyněk mongolský (Artemisia Mongolica), Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis), Kokořík vonný (Polygonatum odoratum), Hluchavka bílá (Lamium album); Cetrimonium Chloride, Cetearyl Alcohol, Ceteareth-20, Secale Cereale Seed Extract (extrakt žitného sladu), Allium Cepa (Onion) Root Extract (extrakt cibulových slupek), Humulus Lupulus Extract (chmelový extrakt), Propolis, Guar Gum, Citric Acid, Parfum, Kathon. (opsáno z internetu - latinu neovládám :-))
Jak použít: Naneste balzám na umyté, vlhké vlasy po celé jejich délce a nechejte působit dvě minuty. Pak opláchněte čistou vodou.
Upozornění: Nevhodné pro osoby s alergií na včelí produkty, jakož i při přecitlivělosti nebo alergii na jiné složky balzámu!