Domácí přírodní aspirin z louky
6 přírodních náhrad aspirinu
Je mnoho důvodů proč se vyhnout časté konzumaci léků proti bolesti jako jsou aspirin nebo ibuprofen. Možná hledáte alternativu, protože cítíte bolest, ale rádi by jste se vyhnuli klasické „léčbě“, která neléčí příčiny. Třeba jste se dozvěděli o potenciálních rizicích, která jsou spojena s užíváním aspirinu a ibuprofenu a chcete vyzkoušet něco jiného a nadále nepodporovat prohnilý farmaceutický průmysl. Aspirin a Ibuprofen bývají spojovány s onemocněními jako je chudokrevnost, poškození DNA, srdeční onemocnění, porucha sluchu, vysoký krevní tlak, úmrtí v následku chřipky nebo bývájí uváděny jako jedna z příčin potratu.Dlouhodobě užívané, vysoké dávky léků proti bolesti jako je růžová pilulka nebo pilulka na snížení teploty,jsou stejně nebezpečné, pokud jde o riziko srdečního infarktu.
I když si mnoho lidí uvědomuje toto velké množství vedlejších účinků spojených s Ibuprofenem, tak je i nadále konzumují, protože současné společenské paradigma je nastaveno tak, abychom dosáhli rychlého vyléčení v co nejkratším čase.Věděli jste,že kyselina acetylsalicylová je hlavní složka aspirinu?
Důvod proč lidé pociťují tak často bolest je spojen s
- ignorancí konzumace zdravé stravy
- nezájmem o svůj mentální a emocionální stav
- stejně jako nám tragicky chybí nedostatek sportu a pohybu.
Pokud nedodržujeme tyto základní pravidla, tak není divu, že bolest bývá u lidí tak častým problémem.
Mocná příroda
Možná pro vás bude překvapením, že většina konvenčních léků je inspirována přímo přírodou. Farmaceutické společnosti dělají různé testy a studie, kde testují účinnost léčby nejrůznějšími přírodními látkami pro dané onemocnění. Jakmile jsou výsledky účinné, vytvoří syntetickou verzi této látky a nechají ji patentovat, aby se mohla začít prodávat. Pokud se vám to zdá jako pěkně nechutný byznys, tak s vámi nezbývá než souhlasit. Syntetická verze sice funguje, ale množství vedlejších účinků za to prostě nestojí. Navíc to co činí přírodní potraviny tak mocnými je dokonalá synergie (spolupráce) látek, která není ničím uměle vyrobeným nahraditelná. Farmaceuti totiž vytáhnou z dané potraviny pouze jednu účinnou látku, ale opomenou další stovky látek, které s ní kooperují a vytvářejí tak vzájemný synergický efekt. Mnoho z těchto látek ještě ani nebylo objeveno a vědci ani netuší jakým způsobem daná potravina léčí. Proč tedy nepoužívat účinné látky proti bolesti přímo od zdroje? Z přírody.
- Vrbová kůra - Tato bylinka je vlastně původním aspirinem. Obsahuje látky flavonoidy, třísloviny a především salicyn, který se v žaludku mění na kyselinu salicylovou. Kyselina salicylová je jednou z hlavních složek aspirinu, její syntetická forma má však na žaludek dráždivé účinky. Všechny látky mezi sebou kooperují a celkově působí proti zánětům, bolesti a horečce. Vrba je účinná také na oslabení nervů a při nespavosti.
- Kapsaicin z chilli papriček - Tento přírodní lék funguje skvěle především na lokální bolest a je účinný při poškození nervů, svalů a kloubů. Funguje tak, že ovlivňuje chemické látky, které dávají mozku signál o bolesti. Používá se ve formě gelu nebo krému a je dodáván v různém množství. Jelikož kapsaicin pochází z chilli papriček, tak si někteří uživatelé stěžují při prvním požití na palčivou bolest. Ta však s dalším použitím ustupuje, až nakonec mizí.
- Kadidlovník - je to strom dorůstající do výšky 2-8 metrů jehož pryskyřice obsahuje boswellové kyseliny s protizánětlivými vlastnostmi. Tyto látky pomáhají zlepšit průtok krve do kloubů a zabraňují vstupu zánětlivých bílých krvinek do kloubní tkáně. To je jeden z důvodů proč je Boswellie využívána jako součást mnoha kloubních přípravků.Jiný název je Boswellie
- Kočičí dráp - Také známý jako Uncaria tomentosa. Jedná se o jednu z nejznámějších rostlin pocházejících z peruánských And. Bývá nazývána jako posvátná rostlina Inků. Její léčivé účinky se vztahují k obsahu protizánětlivých látek, které blokují produkci hormonu prostaglandinu, který přispívá k zánětu a bolesti v rámci celého těla. Důležité látky jsou obsaženy v kůře kočičího drápu. Doporučená dávka při bolestech se uvádí od 250 do 1000 mg, 1-3x denně.
- Omega-3 - Omega-3 mastné kyseliny jsou známy svými protizánětlivým účinky, které jsou prokazatelně přínosné pro lidi, kteří trpí artritidou, jinými onemocněními kloubů nebo zánětlivými střevními potížemi. Jsou důležité pro tvorbu, již zmíněných, prostaglandinů, které v těle ovlivňují zánětlivé reakce. Spolu s jejich vlastnostmi tlumícími bolest a fungujícím proti zánětům, také snižují riziko kardiovaskulárních nemocí. To je užitečné nejen pro lidi s revmatoidní artritidou, která sebou nese zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění, ale zároveň pomáhá předcházet srdečním onemocněním, které jsou na světě zabijákem číslo jedna.Přírodními živočisnými zdroji jsou především ryby z chladných vod jako je losos, makrela nebo pstruh. Z rostlinných zdrojů poté mořské řasy, chia, lněná a slunečnicová semínka, vlašské ořechy, listová zelenina.
- Kurkumín - je to aktivní složka známé bylinky kurkumy a je také známý jako přírodní zázrak při tlumení bolesti. Stejně jako Kapsaicin pomáhá blokovat bolestivé signály upozorňující mozek. Studie prokázaly, že je velmi efektivní při ulevení od bolesti a to dokonce i od chronické bolesti. Opět je účinný při léčbě revmatoidní artritidy. Doporučená dávka při bolesti a zánětu se uvádí 400-600 mg kurkumínu, 3x denně. Zdroj
Dodala bych ještě jednu alternativu
Tužebník jilmový: přírodní aspirin, který nedráždí žaludek
Tužebník jilmový je právem nazýván přírodním aspirinem. Obsahuje stejnou účinnou látku jako jeho tabletový kolega, avšak narozdíl od něj zároveň hojí žaludek, rány i ledviny. V přírodě je hojný a nasbírat si jej můžete i sami.
Účinky tužebníku
Tužebník by neměly užívat děti do tří let, astmatici a lidé alergičtí na salicyláty.
Málokdo ví, že sloužil jako jeden ze zdrojů přírodních salicylátů – spireinů, ze kterých se v těle vytváří kyselina salicylová, kterou už desítky let známe pod jménem aspirin. Ostatně název léku byl vytvořen z původního latinského názvu tužebníku Spiraea. Aspirin a léky obsahující kyselinu salicylovou jsou již vyráběny uměle, ale proti tužebníku mají jednu velkou nevýhodu – ten má totiž vyrovnaný obsah dalších přírodních látek a proto nedráždí žaludeční sliznici, naopak ji hojí.
Kromě přírodních salicylátů obsahuje nať rostlinky flavonoidy, fenolické glykosidy, třísloviny a další léčivé látky.
- Tužebník působí protizánětlivě, tlumí bolesti a snižuje horečku.
- Je vynikajícím doplňkem k lékům používaným při poruchách trávení, překyselení žaludku a pálení žáhy.
- Jeho antibakteriální a protizánětlivé účinky se využívají i k hojení ran – vnitřně jako podpůrná léčba žaludečních vředů, zevně se tužebníková droga užívá ke koupelím či obkladům špatně se hojících ran nebo jako součást hojivých mastí.
- Působí rovněž jako antirevmatikum.
- Doporučuje se i při zánětech ledvin, močových cest a močového měchýře.
- Ve směsi s dalšími vhodnými léčivými rostlinami je ho možné užívat jako bylinkový čaj proti nachlazení.