Domácí vitamín C / Od slupky k buňce #2

Můj další recept na domácí vitamíc z řady "C"

Pom-kura

Vůně pomerančů o vánocích, čaj s citronem při nachlazení, mandarinky, limetky… Těžko si dokážeme – a obzvláště v zimním období – představit svůj jídelníček bez citrusových plodů. Kromě toho, že jsou dobré, jsou i užitečné pro naše zdraví. Ale pozor – kůra ovoce není vždy to pravé citrusové.Proto mám pro vás recept,který používám už nějaký ten pátek.

Pomeranče, citróny a další citrusové plody jsou zdaleka lepší než vitamín C v tabletě. Jak poznáte šťavnaté a zdravé kusy a proč se vyhnout třeba strouhání kůry do cukroví nebo kandované kůži? Ovšem ne každá je nebezpečná a ne každá je špatná. Podívejme se na to. 

Ovoce je lepší než vitamín C v tabletě

Pomeranče a citróny kdysi dokázaly uchránit vojáky a námořníky před skorbutem (kurdějemi). Dlouhá léta lékaři pátrali po účinné látce. Asi před osmdesáti lety lékařská věda označila kyselinu L-askorbovou, která se ve vysoké míře nalézá v citrusových plodech, za vitamín C. Jeden problém však zůstal nevyřešen. Kurděje není možné vyléčit výhradně tabletkami vitamínu C, zato čerstvých pomerančů nebo citronové šťávy stačí k vyléčení již malé množství. Ovoce jako další účinnou látku totiž obsahuje i flavanol. Ani vitamín C ani flavanol nedokáží samy o sobě skorbut vyléčit, jejich kombinace však působí již v minimálním množství. 

  • Citrón obsahuje hodně kyseliny, což pomáhá při zažívání a může snížit zažívací potíže.
  • Přidáte-li jednoduše každé ráno do sklenice vody trochu citronové šťávy, pomůže vám to jako vzpruha pro játra.
  • Citróny, grapefruit, limetky a pomeranče jsou bohaté na vitamín C, pomohou zahnat běžnou rýmu.
  • Citrusové plody obsahují spoustu flavonoidů a fytochemikálií, které chrání tělo proti nemocem.

Pizap-com14480564697181

Proč nekonzumovat chemicky ošetřenou kůru citrusových plodů

Přesto je třeba, abyste se na citrusových plodech něčeho vyvarovali: kůry. Chemicky ošetřené kůry.Citrusové plody jsou po ruční sklizni – mechanizovaná sklizeň je poškozuje – ošetřovány stimulátorem zralosti, omývány a impregnovány voskem. Jako nezbytná ochrana pro transport z teplých krajů k nám se k nim přidávají i silné prostředky na ochranu proti plísním a jiným škůdcům. Jedná se hlavě o tyto zdraví škodlivé substance:

  • bifenyl (E 230)
  • orthofenylfenol (E 231)
  • orthofenyfenolát sodný (E 232)
  • thiabendazol (E 233).

U pracovníků, kteří přicházeli do kontaktů s posledními dvěma zmíněnými látkami, bylo zjištěno poškození jater a nervů. Dokonce jsou známy i smrtelné otravy.

Kupujete-li ale BIO citrusy máte vyhráno.I tak je dobré je umýt. V případě oloupání a chystání na sušení vám dám malý tip: Namočte slupky na 12 hodin do octa.Veškeré případné chemikálie se tím odstraní. Pokud však máte možnost si utrhnout doma ze skleníku,nebo máte štěstí jako já a seženete bio pomeranče a bio citrony od skvělého kamaráda,který je pěstuje přímo doma...je to top.Osobně nevěřím dováženým citrusům,které se prodávají v obchodňácích a to i když jsou "bio".Doma vypěstováno je doma :-)

Pokud ale nemáte jinou možnost:

  • Vybírejte si citrusové plody s tenkou kůrou, aby vám zůstalo více dužiny. Větší množství kůry znamená pouze více odpadu.
  • Vyhledávejte pevnou, hladkou kůru bez větších vad na slupce. Vyhněte se ovoci s měkkými místy nebo plísní.
  • Ovoce při pokojové teplotě by mělo mít slabou, a přece příjemnou vůni.
  • Pomeranče na rozdíl od citronů během dopravy a skladování již nezrají. Zelené skvrny na slupce přitom nejsou v žádném případě znamením nižší kvality. V tropech zůstávají pomeranče většinou zeleně nažloutlé. Zeleně skvrnité zboží ukazuje, že bylo před sklizní teplo, protože typická oranžová barva vzniká jen při nižších nočních teplotách.
  • U citrónů není znamením plné zralosti světle žlutá barva, nýbrž lesk slupky. I zelené citrony mohou být plné šťávy. Znalci dbají navíc na povrch ovoce: hladká slupka bývá spíše tenká a ovoce velmi šťavnaté. Hrubé póry prozrazují „silnou kůži“ a menší šťavnatost.
  • Citróny, grapefruity, limetky a pomeranče můžete skladovat při pokojové teplotě. Pokud je neuchováváte v plastickém sáčku, který urychluje jejich zrání i plesnivění, vydrží vám asi týden. Občas je prohlédněte, jestli se nekazí. Pozor na plíseň – rozšíří se i na zdravé ovoce. Pokud se kůra scvrkává, přemístěte ovoce do ledničky. Lednička může uchovat citrusové ovoce čerstvé asi měsíc.

Můžete použít jakékoli citrusové plody - citrony,mandarinky,pomeranče,nebo rozmixovat na prášek sušené kiwi a ananas,kde je také obrovské množství vitamínu C. Já přidala i nasušené klíčky.

Hodně zdraví © podomacku.net 

Domácí vitamín C / Zimu porazím citronem #1

Jak vyrobit domácí vitamín C? 

Vyhazujete oloupané slupky od pomerančů,citronů a mandarinek do koše?

Děláte obrovskou chybu!

Je tady podzim,sychravé počasí,oslabená imunita a nemoci s ní spojené.Tento recept se může hodit.Po oloupání citronu skončí jeho slupky v koši a to je velká škoda, neboť obsahují spoustu užitečných živin, které nám poskytují spoustu výhod.  Citronová kůra obsahuje 5-10 krát více vitamínů než samotná šťáva, včetně vitaminů C, A, beta-karotenu, vápníku, hořčíku a draslíku. Slupka obsahuje složky, které se ukázaly být důležité v boji proti rakovinným buňkám v lidském těle. Salvestrol Q40 má zásadní význam v boji proti prvotnímu stádiu karcinomu buněk, a to zejména v případech rakoviny prsu, tlustého střeva a rakoviny kůže. Citronová kůra je doslova nabušena vitamíny C a P (flavonoidy), jejichž kombinace čistí cévy a snižuje „špatný“ LDL cholesterol a krevní tlak. Slupka brání také osteoporóze a posiluje kosti.  

Šťáva z citrónové kůry

Velmi dobře umyjte 2 citrony. Proti odplavení chemikálií pomáhá namočit je na hodinu nebo alespoň 15 minut do octové vody, nejlépe z jablečného octa. Máte-li je v bio kvalitě, tím lépe. Vymačkejte z nich šťávu a nakrájejte kůru na jemno. Ponořte do 2-3 dl teplé vody a nechte ji odpočívat po dobu 12 hodin. Pijte 2 polévkové lžíce každé tři hodiny před a po každém jídle (také 2 lžíce). Jakmile dokončíte dávku, ještě jednou celou kůru zopakujte. Tento recept je ideální pro aterosklerózu, cholesterol a vysoký krevní tlak, kvůli jeho vysokému obsahu vitaminu P. V kombinaci s vitamínem C čistí cévy a posiluje krevní řečiště.

Konzumace citrónové kůry

Nejlepší způsob, jak konzumovat citronovou kůru je následující: Umyjte citrony dobře a pak je dejte do mrazáku. Kdykoli si budete chtít zpříjemnit chuť vašeho salátu, vařeného jídla, sladkostí, polévek, ryb a dalších pokrmů, jen vyndáte zmrzlý citrón, který pohodlně nastrouháte na struhadle na jídlo a je to. Máte ho po ruce čerstvý a vždy jen tolik, kolik právě potřebujete. Takto nastrouhaný citrón je výborný i samotný. Odborníci na výživu doporučují přidávat několik lžiček strouhané citronové kůry do teplého čaje a do všech nápojů obecně, neboť vysoké množství vitamínů a protirakovinných prvků posílí ochranu proti nádorovým a kardiovaskulárním onemocněním.

Můj tip:

Řádně omyté slupky rozložíme na čistou gázu a usušíme na slunci. V zimě pokud máme sušičku,tak v ní.Rozmixujeme v mixéru a uchováváme v uzavřené skleněné dóze.Tento prášek je vhodný do jogurtů,posyp cukrovinek a jiných sladkostí.Vynikající je v buchtě,nebo pro vegany prakticky do čehokoli. I listového smoothiečka.

Podomacku-2

Je to skutečný zázrak pro vaše zdraví a navíc vždy po ruce. Určitě vyzkoušejte,budete nadšeni. 

Hodně zdraví © podomacku.net 

DĚKUJI ČLOVĚČE ZA NÁVŠTĚVU A NEZAPOMEŇ...V KOŘENECH JE SÍLA

Kontakt:

Web: www.podomacku.net

Mail: podomacku@post.cz

FB: Podomácku z darů Země aneb Jedové doupě v akci

TOPlist

UPOZORNĚNÍ: Všechny recepty a návody mají pouze informativní charakter a jejich autorka nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv následky jejich použití v praxi.