Domácí vitamín C / Od slupky k buňce #2
Můj další recept na domácí vitamíc z řady "C"
Vůně pomerančů o vánocích, čaj s citronem při nachlazení, mandarinky, limetky… Těžko si dokážeme – a obzvláště v zimním období – představit svůj jídelníček bez citrusových plodů. Kromě toho, že jsou dobré, jsou i užitečné pro naše zdraví. Ale pozor – kůra ovoce není vždy to pravé citrusové.Proto mám pro vás recept,který používám už nějaký ten pátek.
Pomeranče, citróny a další citrusové plody jsou zdaleka lepší než vitamín C v tabletě. Jak poznáte šťavnaté a zdravé kusy a proč se vyhnout třeba strouhání kůry do cukroví nebo kandované kůži? Ovšem ne každá je nebezpečná a ne každá je špatná. Podívejme se na to.
Ovoce je lepší než vitamín C v tabletě
Pomeranče a citróny kdysi dokázaly uchránit vojáky a námořníky před skorbutem (kurdějemi). Dlouhá léta lékaři pátrali po účinné látce. Asi před osmdesáti lety lékařská věda označila kyselinu L-askorbovou, která se ve vysoké míře nalézá v citrusových plodech, za vitamín C. Jeden problém však zůstal nevyřešen. Kurděje není možné vyléčit výhradně tabletkami vitamínu C, zato čerstvých pomerančů nebo citronové šťávy stačí k vyléčení již malé množství. Ovoce jako další účinnou látku totiž obsahuje i flavanol. Ani vitamín C ani flavanol nedokáží samy o sobě skorbut vyléčit, jejich kombinace však působí již v minimálním množství.
- Citrón obsahuje hodně kyseliny, což pomáhá při zažívání a může snížit zažívací potíže.
- Přidáte-li jednoduše každé ráno do sklenice vody trochu citronové šťávy, pomůže vám to jako vzpruha pro játra.
- Citróny, grapefruit, limetky a pomeranče jsou bohaté na vitamín C, pomohou zahnat běžnou rýmu.
- Citrusové plody obsahují spoustu flavonoidů a fytochemikálií, které chrání tělo proti nemocem.
Proč nekonzumovat chemicky ošetřenou kůru citrusových plodů
Přesto je třeba, abyste se na citrusových plodech něčeho vyvarovali: kůry. Chemicky ošetřené kůry.Citrusové plody jsou po ruční sklizni – mechanizovaná sklizeň je poškozuje – ošetřovány stimulátorem zralosti, omývány a impregnovány voskem. Jako nezbytná ochrana pro transport z teplých krajů k nám se k nim přidávají i silné prostředky na ochranu proti plísním a jiným škůdcům. Jedná se hlavě o tyto zdraví škodlivé substance:
- bifenyl (E 230)
- orthofenylfenol (E 231)
- orthofenyfenolát sodný (E 232)
- thiabendazol (E 233).
U pracovníků, kteří přicházeli do kontaktů s posledními dvěma zmíněnými látkami, bylo zjištěno poškození jater a nervů. Dokonce jsou známy i smrtelné otravy.
Kupujete-li ale BIO citrusy máte vyhráno.I tak je dobré je umýt. V případě oloupání a chystání na sušení vám dám malý tip: Namočte slupky na 12 hodin do octa.Veškeré případné chemikálie se tím odstraní. Pokud však máte možnost si utrhnout doma ze skleníku,nebo máte štěstí jako já a seženete bio pomeranče a bio citrony od skvělého kamaráda,který je pěstuje přímo doma...je to top.Osobně nevěřím dováženým citrusům,které se prodávají v obchodňácích a to i když jsou "bio".Doma vypěstováno je doma :-)
Pokud ale nemáte jinou možnost:
- Vybírejte si citrusové plody s tenkou kůrou, aby vám zůstalo více dužiny. Větší množství kůry znamená pouze více odpadu.
- Vyhledávejte pevnou, hladkou kůru bez větších vad na slupce. Vyhněte se ovoci s měkkými místy nebo plísní.
- Ovoce při pokojové teplotě by mělo mít slabou, a přece příjemnou vůni.
- Pomeranče na rozdíl od citronů během dopravy a skladování již nezrají. Zelené skvrny na slupce přitom nejsou v žádném případě znamením nižší kvality. V tropech zůstávají pomeranče většinou zeleně nažloutlé. Zeleně skvrnité zboží ukazuje, že bylo před sklizní teplo, protože typická oranžová barva vzniká jen při nižších nočních teplotách.
- U citrónů není znamením plné zralosti světle žlutá barva, nýbrž lesk slupky. I zelené citrony mohou být plné šťávy. Znalci dbají navíc na povrch ovoce: hladká slupka bývá spíše tenká a ovoce velmi šťavnaté. Hrubé póry prozrazují „silnou kůži“ a menší šťavnatost.
- Citróny, grapefruity, limetky a pomeranče můžete skladovat při pokojové teplotě. Pokud je neuchováváte v plastickém sáčku, který urychluje jejich zrání i plesnivění, vydrží vám asi týden. Občas je prohlédněte, jestli se nekazí. Pozor na plíseň – rozšíří se i na zdravé ovoce. Pokud se kůra scvrkává, přemístěte ovoce do ledničky. Lednička může uchovat citrusové ovoce čerstvé asi měsíc.
Můžete použít jakékoli citrusové plody - citrony,mandarinky,pomeranče,nebo rozmixovat na prášek sušené kiwi a ananas,kde je také obrovské množství vitamínu C. Já přidala i nasušené klíčky.
Hodně zdraví © podomacku.net