Je tady chřipkové období? No a ...

 Vícesložková bylinná směs.V hlavní rolu RÝMOVNÍK a LÍPA

Začíná nám chladné počasí a s ním už tradičně spojený čas chřipek,angín,rým a všelijaké jiné "havěti",která se usazuje na plicích,v nose a vůbec po celém těle.
Díky bohu,že to není smrtonosná ebola,ale pouze a jen chřipka s rýmou dohromady.
Napadlo mě udělat si kompletní revizi svých "zimních"bylin a napsat pro vás článek,který by se vám mohl takhle před zimou hodit.A tak když už někdo vynalezl rýmovník a angínovník,proč bych nemohla zkusit vynazleznout třeba chřipkovník? :-) Za zkoušku nic nedám. Spojím všechny bylinky na rýmu,angínu,teplotu,proti bolestem kloubů,hlavy ... dohromady,nechám zakořenit,spojením se vysemení a po sadbě bych měla mít chřipkovník jako vyšitý,co myslíte? 

10377593_1506575029600159_5933357713971811436_n

Samozřejmě tak jednoduché to nebude... mám plán a uvidíme,zda vyjde,nebo se mi namnoží pouze "směsobylina" na zimní období :-)
Měli byste vědět, že nejlepší bylinky jsou odsud. Nemůžeme se spolehnout na "nějaký" ženšen, protože jsme středoevropané. Nežijeme někde v číně či jižní americe. Naše "středoevropanské" tělo to nepřijme.Fajn,rozumím,chápu,všude se píše,jak moc je zdravý,jak moc pomahá a jak moc je kupovaný především před zimou. To chápu a věřím tomu z plna hrdla. Bohužel naše tělo není fyzicky sestaveno tak,aby např.již zmíněný ženšen vstřebal docela.Něco v nás zůstane,to je fakt,ale středoevropské tělo nemůže nikdy pojmout cizorodou bylinku,jako třeba naši domácí mateřídoušku,šalvěj,tymián ... Fyziologicky mu to může tak akorát škodit. Proto, na chřipku je lepší naše bylina jako třeba podběl nebo plicník.
Pravdou však je,že jakožto žena mnoha bylinných tváří,že mám doma taky Ženšen pětilistý-Jiaogulan,Smil Italský-Kari koření,Pupečník Asijský-Gotu Kola,Pekingskou trávu-Murdannia,Gynuru Procumbens,Brahmi-Bacopa Monnieri,Bobkový list-zvaný-vavřín vznešený,Angínovník Čínský a různé druhy cizorodých mát. 

10689546_1506573122933683_8696049637261126408_n

Moje sestava na zimní období se  zkládá z:
  • RÝMOVÍKU (2 druhů) - vždy čerstvě utržených a vložených do čaje
  • ANGÍNOVNÍKU
  • MÁTY
  • LIPOVÉHO KVĚTU A KŮRY - větší dávky
  • ALOE VERA
  • JITROCEL
  • PRVOSENKA 
  • PODBĚL
  • MATEŘÍDOUŠKA
  • MEDUŇKA
  • TUŽEBNÍK
  • TRUSKAVEC
  • DOBROMYSL
  • DIVIZNA
  • SLÉZ MAURSKÝ
  • TOPOLOVKA
  • ŘEPÍK

Tuto směsku piji od začátku září do konce roku a společně s tibi krystalkami a kefírkou jsem nebyla snad nikdy nachlazená.No vyjímka byla,ale není to často,není to každoročně a určitě to není pravidelně.A 100%tně to bylo v období,kdy jsem tuto směs nepila.


Něco málo o rýmovníku:
Této bylince se také říká rýmovník, mexický eukalypt, řecký eukalypt, kubánské oregáno.
(Plectranthus argentatus, česky Moud nebo Molice, čeleď Lamiaceae, hluchavkovité. Je jich mnoho druhů, bývá i panašovaný - velmi používaná balkonovka Plectranthus forsteri (coleoides) - bíle lemované listy.)
Rýmovat vám nepomůže, ale proti rýmě ano...

Jedná se o vysoce aromatickou bylinku jménem Plectranthus, česky se jí říká rýmovník nebo mexický eukalyptus. Pěkně voní, není složité o ni pečovat a je léčivá. Při rýmě a nachlazení se doporučuje inhalovat aromatické látky z pár lístků rozlámaných v ruce. Pomáhá i astmatikům. Při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potížích pít odvar z 1 listu na 1 hrneček. Výluh mírně desinfikuje, léčí i drobné ranky a spáleniny. Příjemné mírné aroma této rostliny odpuzuje hmyz, takže se často používá i jako odháněč komárů, much a molů.
Rýmovník se pěstuje v bytě v místě s dostatkem světla, hojně obrůstá a svědčí mu zaštipování do koule. Snese i občasný nedostatek vody, škodí mu spíš časté přelívání.
 
V současné době to střídám s ajurvédkým čajem Nimba a odvarem z kořene lopuchu.Jinak to piji bez těchto příměsí.Tyto rýmovníky mám z internetu a musím říct,že jsou skvělé.Měla jsem štěstí.Manželé mi poslali nádherné sazeničky,které skvěle rostou,dobře se zakořeňují a mají nádherné aroma.Mnohokrát jim za to děkuji.A co o něm říct?
Rýmovník lze pěstovat v sezóně na zahradě, ovšem na zimu jej musíme opět přesunout do interiéru. Pěstujeme jej tedy jako přenosnou rostlinu a do interiéru ji umístíme s nástupem října do prostor, kde se teplota vzduchu pohybuje mezi +8 až +15 stupni Celsia. Ovšem ani umístěním v běžně vytápěném interiéru mu neublížíme. Zimní mrazy však nesnese. V létě dovede rýmovník vytvořit krásné, dlouhé převisy (záleží na druhu), proto je vhodným doplňkem do balkónových truhlíků či na okenní parapety. Rýmovník stále rychle dorůstá, můžeme proto stříhat jeho vonné a léčivé listy, aniž by hrozilo vážné poškození rostliny. Listy natrháme či nastříháme a umístíme tam, kde chceme eukaliptovou vůni inhalovat, lepší je však samozřejmě mít v dané místnosti celou rostlinu. Pokud ale chcete rýmovníkem přímo zakročit proti rýmě a nachlazení, rozlámeme v ruce několik lístků a inhalujeme je.

A co víc, silice rýmovníku dokonce odpuzují 
svými aromaty mouchy, komáry, mšice a jiný hmyz. Rýmovník je vhodný do ložnic, dětských pokojů, obýváků, respektive kamkoli do bytu. V místnosti, kde je umístěn, se zcela prokazatelně lépe dýchá, rýmovník dokonce pomáhá astmatikům, ovšem i při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potížích a též pomáhá odstraňovat ledvinové a žlučové kameny. 

Dejte si ale pozor na výběr druhu rýmovníku, jako ideální pro inhalování je uváděn 
rýmovník purpurový (Plectranthus purpuratus), ovšem ne s každou rýmou a nachlazením si poradí. Při rýmě a nachlazení je ideální osvědčená kombinace opatření, přičemž rýmovník mezi ně též zařadíme. Navíc záleží i na dispozicích konkrétního jedince. Někdo si rýmovník nemůže vynachválit a po ničem jiném nesahá, jiný vyzkouší a mávne rukou. Chce to prostě zkoušet, testovat, experimentovat a nebo se samozřejmě rozhodnout pro pohodlné řešení nákupu v lékárně či vyzvednutí léku na lékařský recept, pokud vám nevadí čekárna lékařské ordinace plná chrchlajících a smrkajících lidí a riziko získání dalších zajímavých kmenů nemocí.

 

Dscn5763

Dscn5766

Dscn5768

Přírodní lékař - rýmovník,souhrn

  • Proti rýmě a nachlazení inhalujeme ručně nalámané lístky, preventivně však funguje celá rostlina v každé místnosti, kde je umístěna.
  • Můžeme též uvařit odvar, kdy zcela vystačí jeden lístek na 200 ml vody - jeden šálek. Tento odvar pomáhá při vysokém tlaku a srdečních potížích, pomůže však též po vychladnutí na drobné ranky a popáleniny, je urychlovačem hojení.
  • Pokud v místnosti umístíte rýmovník spolu s meduňkou a mátou, máte hotovou 'protihmyzí' armádu. Odpuzují komáry, mouchy, moly, ale i mšice. 

 10702047_1506577086266620_7685868708111348586_n

Přeji vám pevné zdraví a pokud jste se nezamyslely nad sílou bylin,je možná na čase s tím něco udělat.Máte rádi bylinky?Pěstujete?Konzumujete?Staráte se o nějaké? Napište nám o nich ...

 

DĚKUJI ČLOVĚČE ZA NÁVŠTĚVU A NEZAPOMEŇ...V KOŘENECH JE SÍLA

Kontakt:

Web: www.podomacku.net

Mail: podomacku@post.cz

FB: Podomácku z darů Země aneb Jedové doupě v akci

TOPlist

UPOZORNĚNÍ: Všechny recepty a návody mají pouze informativní charakter a jejich autorka nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv následky jejich použití v praxi.