Anabolika z čistých rostlinných zdrojů ...

 Přírodní anabolika pro růst svalů a regeneraci 

Dscn5454

Když se řekne slovo anabolika, tak si většina z nás představí anabolické steroidy, které jsou pro lidské tělo doslova pohromou. Nejen že jsou zdravotně závadné, ale navíc na jejich užívání vzniká i poměrně velká závislost.Přírodní anabolika sice nemají tak rychlý nástup svých účinků, zato se s jejich užíváním vyhnete řadě zdravotních problémů a dokonce i potížím s vaší pletí či vlasy, které po užívání anabolických steroidů začínají vypadávat.

Přírodní anabolika jsou povětšinou směsi bylinek a jiných přírodních látek, které jsou běžně prodávány ve formě prášku nebo čaje. Pravdou je, že jejich chuť rozhodně není nijak vynikající a to zejména, pokud mluvíme o anabolikách ve formě prášku. Ten si ale můžete klidně smíchat s jogurtem nebo sladkým nápojem a konzumace pro vás už nebude ani zdaleka tak problematická.

A pro koho jsou přírodní anabolika vhodná? Najdou si své místo nejen u sportovců, ale i u těžce pracujících lidí, kteří potřebují, aby jejich svaly regenerovaly a odpočinuly si. Přírodní anabolika totiž dokonale regenerují právě svalovou hmotu, která vyžaduje okamžitou regeneraci. Účinky nastupují prakticky okamžitě,i když ne tak rychle,jako u chemie,ale na přírodních produktech nevzniká žádná závislost, jako je tomu u anabolických steroidů.

Přírodní anabolika jsou byliny, které podporují růst svalů, regenerují svalovou hmotu po fyzické zátěži, sportu.

Anabolika a steroidy nejsou na prodej, alespoň ty chemickým způsobem v laboratoři vyvinuté. Většinou jsou pouze na lékařský předpis a slouží k léčení pacientů, nikoliv jako doplňky stravy pro kulturisty. To je potřeba respektovat. Na druhou stranu to nemusí nutně znamenat, že neexistují legální anabolika. Právě 100% přírodní anabolika, která pochází z čistě rostlinných zdrojů, jsou zcela legální a jejich účinek je velmi obdobný anabolickým steroidům. Dle stupně účinnosti si myslím,že můžete využít následujících rostlin a z nich připravených produktů (já louhuji v alkoholu):

 Eleuterokok - Sibiřský ženšen - je jihoamerický keř, jehož kořeny jsou mimořádně bohaté na rostlinné steroidy, beta sisterol, saponiny, aminokyseliny (19 druhů), vitaminy (A, B1, B2, E, K), minerály (železo, zinek, křemík, mangan, kobalt a germanium) a esenciální mastné kyseliny. Tento "brazilský žen-šen" zajistí maximální výkonnost a nárust svalové hmoty bež jakýchkoliv negativních účinků. 

  Kotvičník zemní - Účinný prostředek pro přirozenou harmonizaci hladiny testosteronu. Individuálně dokáže zvýšit testosteron až o 30%, což způsobí spolu s intenzivním cvičením výrazný nárust svalové hmoty na úkor podkožního tuku. Nať kotvičníku zemního působí navíc močopudně, snižuje krevní tlak, zlepšuje schopnosti regenerace po tréninku, pozitivně ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů a celkově zlepšuje obranyschopnost. 

  Kustovnice čínská - Nejčastěji se používají její plody – qoji (qouči), které se staly velmi cenným a nepostradatelným doplňkem stravy.Mohou také připomínat sušený šípek. Jejich chuť je však sladší, něco mezi šípkem, brusinkou a jablkem. Plody obsahují řadu vitamínů (B1, B2, B6, C a E), karotenoidy a physalien se silnými antioxidačními účinky a betain, který mimo jiné chrání buňky a tkáně před dehydratací a umožňuje úsporu energie v organismu. Dále plody obsahují velké množství minerálních látek (např. fosfor, vápník, železo) a až 21 stopových prvků (např. zinek, měď, selen), steroidy, 18 druhů aminokyselin, včetně osmi esenciálních, a imunologicky aktivní polysacharidy, které jsou výjimečné pro svou schopnost odstraňovat volné radikály, čímž pomáhají zabraňovat poškození buněk, zpomalují proces stárnutí a posilují imunitní systém. Další cennou látkou obsaženou v goji je germanium, které působí proti rakovinným buňkám v těle. Z hlediska nutričních hodnot je kustovnice jeden z nejbohatších zdrojů v rostlinné říši. Léčivé účinky kustovnice jsou mnohostranné. Plody posilují ledviny a játra, podporují krvetvorbu, snižují krevní tlak, hladinu tuku i cukru v krvi. Dále se používá při plicní tuberkulóze, některých očních chorobách a je účinným prostředkem při ženské i mužské neplodnosti. Užíváním dochází i k omezení vzniku bolestí v kříži a kolenou, bolestí hlavy, hučení v uších a závratí. Také zlepšuje pevnost šlach a nehtů. Podporuje trávení, zlepšuje činnost střev a pozitivně působí na menstruační cyklus. Plody kustovnice čínské se mohou konzumovat samotné nebo se přidávají do cereálních směsí, pečiva apod. Doporučená denní dávka je 6-15 g suchých plodů. Často se používají k přípravě čaje podobně jako šípky: 8-10 g plodů se povaří 5-10 minut v 0,5 l vody. Tento odvar se pije na lačno ve dvou dávkách, včetně plodů. Kustovnice čínská je keř z čeledi lilkovitých a dosahuje až 3 m výšky. Roste volně v severních a západních oblastech Číny, v Koreji, Japonsku a Tibetu. Celkem existuje asi 90 druhů. U nás je rozšířena kustovnice cizí, která roste převážně na železničních náspech. Pěstování kustovnice čínské je nenáročné a může si ho vyzkoušet každý. Kustovnici stačí chudá, suchá půda a netrpí chorobami ani škůdci. Začíná kvést poměrně pozdě (září – říjen), plodů není mnoho a dozrávají až v listopadu. Vyzkoušet lze i pěstování kustovnice čínské velkoplodé, která vytváří velké množství plodů, a to až do příchodů prvních mrazů. Plody se sklízejí v plné zralosti, a to setřesením do plachty, protože při jejich kontaktu s pokožkou dochází k oxidaci a zčernání drogy. Suší se do 35 °C ve stínu a uchovává se v nekovové nádobě v suchu a temnu.
  Maka horská - Peruánska Maca (Maka) je  rostlina, o které se dá mluvit bez diskuze jen v superlativech. Nejodolnější, nejzajímavější, nejvýživnější, jedna z nejstarších, nejvýše rostoucích i nejvýše pěstovaných rostlin na světě.  
Již její výskyt je zázrakem - roste v místech, kde drsné klimatické podmínky nedovolují růst většině jiných rostlin. Odolává mrazu, výkyvům teplot od +10 do -20 stupňů C., krupobití, suchu a silným větrům, dokonale snáší také pražící slunce.Kořen maca připomíná řepu o průměru 2-8 cm, v závislosti na druhu dosahuje délky až 18 cm a tloušťky 6,5 cm. V něm jsou koncentrované a dokonale zkomponované výživné složky. Maku je možno konzumovat:
• syrovou (bulvy mají štiplavou, nasládlou chuť a karamelové aroma)
• pečenou
• zpracovanou na džem nebo kvašený nápoj zvaný Maca chicha
• sušenou  v prášku (sušené bulvy mohou být přechovávány až sedm let, aniž by ztratily cokoli ze svých účinků a výživných vlastností.V některých regionech Peru je sušená Maka používána k přípravě nápojů pro muže vracející se z plantáží a unaveni z činosti,kterou provozovali celý den.naly se jim zregeneují a další den mjí dostatek sil pro další práci.

  Maralí kořen - Název maralí kořen začali používat obyvatelé ruské Altaje, jejichž pozornosti neušlo, že v době říje jeleni maralové vyhrabávají kopýtky kořeny této rostliny a požírají je. Tataři maralí kořen považovali za silné afrodisiakum.Místní bylinkáři pak začali podávat maralí kořen jako tonikum a adaptogen.Pozornosti ruských vědců neušla lauzea zejména pro vysoký obsah ekdysteroidů, flavonoidů a seskviterpenických laktonů. Ekdysteroidy mají pozoruhodné anabolické účinky, takže se maralí kořen společně s kořenem byliny Pfaffie (suma) stal jednou z hlavních složek slavného suplementu retibol. Tato kombinace přírodních sterolů údajně dosahuje 40 -50% anabolické účinnosti známé u anabolických steroidů, ovšem bez androgenního efektu a dalších negativ. Hlavním účinkem je stimulace biosyntézy na buněčné úrovni.

  Noni - chrání,omlazuje a dokonce i léčí.Regeneruje a vyživuje tělo.

  Rdesno mnohokvěté - v čínské medicíně nazývané He shou wu v překladu doslova znamená černé vlasy. Podle čínské medicíny má vlastnost, že zabraňuje šedivění vlasů a dokáže navrátit původní barvu již šedým vlasům. Rdesno mnohokvěté blokuje proměnu testosteronu na dihydrotestosteron a tím ochraňuje vlasy před padáním a stárnutím.Slouží jako prevence proti zánětu tlustého střeva.Dále pomáhá zlepšovat funkci ledvin a tím i celkovou očistu krve a organismu od škodlivých látek.Rdesno mnohokvěté se též užívá ke zlepšení plodnosti. U mužů zlepšuje množství spermatu a zabraňuje předčasný výronu semene u žen pomáhá k navození ovulace.Rdesno se používá  k posílení a regeneraci svalstva, zpevňuje šlachy a kosti a má schopnost vytvářet kostní dřeň, a proto je používán sportovci a mistry bojových umění v Asii. Je silným přírodním antioxidantem a vychytávačem volných radikálů, což má příznivé účinky proti stárnutí. Léčí také závratě, nespavost, hučení v uších a zácpu.
  Rozchodnice růžová - je přírodní adaptogenRostlina považována za adaptogen musí splňovat řadu kritérií. Pouze málo rostlin má adaptogenní vlastnosti, a pokud by bývalo nebylo sovětských výzkumníků, pak by možná adaptogenní účinky rozchodnice růžové a mnoha dalších rostlin nebyly nikdy objeveny.

Rozchodnice růžová má vědecky podložené účinky nebo výhody pro zdraví:

 • Působí proti stresu a depresi
 • Posiluje funkce srdečního svalu
 • Reguluje srdeční rytmus
 • Má kardioprotektivní účinek
 • Má adaptogenní účinky a zlepšuje imunitu
 • Zlepšuje imunitní průzkum (protinádorový účinek)
 • Zmírňuje škodlivé účinky chemoterapie
 • Zvyšuje sportovní výkon
 • Zlepšuje duševní funkce
 • Harmonizuje sexuální funkce u obou pohlaví
 • Harmonizuje regulaci cukru v krvi
 • Chrání játra
 • Má silné antioxidační účinky na úrovni buněk
 • Je vhodná k prevenci chorob a anomálií souvisejících s vyšším věkem
 • Zvyšuje sportovní výkon 

Protože vařením se ničí účinné látky, je lépe připravovat nálev z práškovaného oddenku za studena, případně používat extraktv 30% alkoholu, nebo přímo práškovaný oddenek.Tato bylina je známa také pod názvy kořen růžový, rodiola růžová nebo zlatý kořen.

 • pro organismu neškodná a netoxická rostlina.
 • adaptogen má psychologické funkce jedince průběžný normalizační vliv.
 • její činnost zachovává normální tělesné funkce v případě působení různých, průběžných útoků (např. stresu).
 • adaptogen normalizuje tělesné funkce bez ohledu na existující chorobný stav - koriguje hypo- nebo hyperfunkční poruchu organismu.
 • na rozdíl od léků, které mohou mít vedlejší účinky, mají adaptogeny blahodárný vliv na organizmus bez jeho narušení nebo poškození.Základní fakta o Rhodiole
  Ženšen pravý - je nejsilnějším posilujícím prostředkem asijské medicíny.

Ženšen obsahuje směs několika desítek unikátních, silně účinných látek, které tvoří více něž 20% hmotnosti sušeného kořene. Ženšen předčí běžné povzbuzující látky (káva, čaj, nikotin, energetické nápoje atd.). Jeho účinek nastupuje pomaleji, je však dlouhodobý a po všech stránkách zdraví prospěšný:

 • při stresu a depresi
 • pro lepší soustředění, paměť a vůli
 • při fyzické námaze, regenerace svalů
 • výrazně posiluje libido, potenci a erekci

Ženšen brzdí odumírání buněk, zpomaluje jejich stárnutí a pomáhá proti civilizačními chorobám:

 • srdečně-cévní – arterioskleróza, zvýšený krevní tlak a cévní problémy (včetně křečových žil a hemoroidů)
 • imunitní – tlumí chronické záněty, alergie a bolest (třeba kloubů), chrání před viry (včetně chřipky), uplatňuje se v léčbě nádorů
 • nervové – bolest hlavy a kocovina, slábnutí mentálních funkcí, parkinsonizmus atd.
 • metabolické – diabetes obou typů, úprava metabolismu tuků

Při radiačním poškození se ženšen považuje za nejlepší existující lék vůbec

YUCA kořen mletý - prášek (100g)Maca a Yucca - prastará bylina peruánských And zvaná Maca je díky věděckému výzkumu dlouhodobě využívána pro sexuální potenci mužů - zvyšuje libido, počet a pohyblivost spermií a celkově stimuluje sexuální funkce. Kromě toho však jde o 100% přírodní a bezpečnou látku pro přirozený nárust svalové hmoty.

Rostlinné steroly (komplexní fytosteroly)

V dnešní době jsou známé už více než čtyři desítky rostlinných steroidů (říká se jim brassinosteroidy). Tyto látky jsou významné pro udržení správné hladiny cholesterolu a tuků v krvi a vhodné jako lék či doplněk stravy u mnohých onemocnění. Pro kulturisty jsou však mnohem zajímavější rostlinné steroly (fytosteroly). Nejvíce se setkáme s látkou sitosterol, kampesterol či stigmasterol. V potravě jsou zastoupené v margarínech, jogurtech a mléce - do svých výrobků je často přidává třeba Danone. Nicméně to se bavíme stále o malých dávkách. 

Přírodní anabolika jsou vhodné pro sportovce a těžce fyzicky pracující, dokáží zvýšit sílu, ochraňovat svaly a podporovat jejich růst.Málo kdo by ale řekl,že mezi anabolika bychom mohli zařadit i 

Esenciální aminokyseliny

L-Arginin a Arginin zvyšují přirozenou produkci růstového hormonu. Především L-Arginin je stavebním kamenem bílkovin. Jako esenciální aminokyselina není vytvářena v těle, ale je potřeba konzumovat takové potraviny (burské ořechy, mandle, čokoláda, rozinky) a doplňky stravy, které jsou bohaté právě na arginin.

V současnosti zaznamenaly doplňky stravy s Argininem ohromný nárůst prodejů. Je tomu tak především kvůli schopnosti oxidu dusnatého ničit volné radikály a podpoře přenosu signálu ve svalech. Arginin příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu, zvyšuje produkci somatotropinu, urychluje metabolismus tuků a reguluje hladinu soli v organismu.

A už skoro nikdo by to neřekl do zelených kuliček hrášku,které jsou překvapivě bohatou zásobárnou látek, které podporují tvorbu svaloviny, posilují nervy a jsou skvělým zdrojem energie a vitality, a to nejen pro děti ve vývinu a sportovce.

 

DĚKUJI ČLOVĚČE ZA NÁVŠTĚVU A NEZAPOMEŇ...V KOŘENECH JE SÍLA

Kontakt:

Web: www.podomacku.net

Mail: podomacku@post.cz

FB: Podomácku z darů Země aneb Jedové doupě v akci

TOPlist

UPOZORNĚNÍ: Všechny recepty a návody mají pouze informativní charakter a jejich autorka nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv následky jejich použití v praxi.