Je kořen silnější,než chemoterapie? Prý ano.
Bylinka na rakovinu nám roste přímo pod nosem.
Nepřišel Vám také poslední dobou e-mail o pampelišce, která si dovede poradit i s rakovinou? Možná byste si také něco o tomto zajímavém plevelu přečetli.Jde o jednu z nejrozšířenějších bylin, která existuje. Roste doslova všude, jsou jí plné louky a trávníky na sídlištích, hlavně na jaře,v létě i napodzim.Roste ale celý rok, dokonce se nejednou dá nalézt i během zimy pokrytá sněhem.Neexistuje snad dítě ani dospělý, který by ji neznal. Navzdory tomu o jejich nesmírně silných léčivých účincích ví jen málo kdo.Smetanka lékařská je neuvěřitelně užitečný plevel. Zatímco píšu tento článek, popíjím šálek čaje z rozemletého kořene pampelišky a řerstvách mladých lístků. Ještě před několika dny kořenem tato rostlinka nasávala z půdy živiny pro své první křehké lístky, z nichž jsem také připravila jarní salát.Není divu, že ve Francii pampelišky pěstují jako zeleninu.
Menší odbočka k pojmu “plevel”. Je zajímavé, jak je tento pojem relativní a závislý na našich preferencích: Spadá pod něj každá rostlina, která roste v místech, kde ji nechceme. Plevel proto musí nejprve vyrůst v lidské mysli a potom teprve na něj můžeme narazit na poli či na zahradě. Je to náš vnitřní postoj k určité rostlině – často předávaný kulturně a tradovaný z generace na generaci. A platí to i obráceně: Pokud pro plevel najdeme využití, změní se náš postoj k němu a rostlina přestane být plevelem. Místo plení ji budeme sklízet. Na jaře často dříve, než nám na zahrádce vyroste zelenina.
Mezi plevely najdeme mnoho užitečných jedlých rostlin, které jsou výborným zdrojem vitamínů a minerálů nezbytných pro výživu našich těl a pro udržení zdraví. Koncentrace těchto látek v planých rostlinách je vyšší než v domestikované zelenině, ať už ji máme z vlastní zahrady či ze supermarketu. Konzumací plevelů zvýšíme příjem vlákniny, která chrání zažívací systém před rakovinou tlustého střeva, jejíž výskyt je mimochodem v naší zemi celosvětově nejvyšší. A hlavně, plevel není potřeba pěstovat ani nakupovat. Vyroste sám a je zadarmo.Přiznám se, že svlačec rolní, jenž koření do hloubky až tří metrů a jehož dlouhé úponky nemilosrdně omotávají jakoukoli jinou rostlinu, na niž narazí, je pro mě stále plevelem. Nenašla jsem pro něj zatím využití. Patří sice mezi léčivky, ale zas taková bylinkářka, abych sušil jeho nať, nejsem. Zato pampelišku mezi plevele neřadím. Přinejmenším na jaře.
Ano, mluvím o "obyčejné" pampelišce.
Čaj s pampelišky působí na rakovinné buňky tak silně, že se údajně už po dvou dnech začínají rozpadat. Zároveň nemá žádné škodlivé účinky na zdravé buňky.Tato rostlina je i navzdory svému širokému medicínskému využití často zanedbávána.Jediné, co pro její získání musíte udělat, je nasbírat ji na čistých místech, které neleží příliš blízko cesty.Naše babičky dělaly s pampeliškových květů sirup, protože věděli, že má mnohé léčivé účinky. Co ale nevěděly, bylo, že pampeliškový kořen dokáže pomoci i pacientům s rakovinou.
Kořen je silnější než chemoterapie.
Vědci zjistili, že kořen pampelišky je při ničení rakovinných buněk účinnější než chemoterapie. Dokáže totiž kompletně usmrtit rakovinné buňky bez toho, aby nějak poškodil ty zdravé.Krom protirakovinných účinků má pampeliška i následovné vlastnosti,je:
- močopudná
- vylučuje žluč
- detoxikuje jítra,jako ostropestřec
- pomáhá při alergiích
- snižuje krevní cholesterol
Obsahuje mnoho důležitých vitamínů a minerálů, jako je například vitamín B6, thiamin, riboflavin, vitamín C, železo, vápník, draslík, zinek, hořčík, kyselinu listovou.V jedné misce s 55 gramy pampeliškových květů naleznete až 53% potřebné denní dávky vitamínu K a 112% vitamínu A. To všechno jsou fakta známé o pampelišce už celé dva roky.
Zázračný pampeliškový čaj
Výzkum uskutečněný na kanadské Universitě ve Winsdoru dal naději i onkologickým pacientům. Zjistil, že kořen pampelišky efektivně zabíjí rakovinné buňky a zároveň nemá žádné vedlejší účinky.Čaj z pampelišky má poměrně rychlý účinek. Už v průběhu 48 hodin po užití dochází k dezintegraci (rozpadu) prvních rakovinných buněk.Odhaduje se, že pravidelná dlouhodobá kůra kořenem pampelišky umí odstranit většinu nádorů. Kvůli těmto neočekávaným výsledkům, byly vědeckému týmu přiděleny další prostředky na pokračování výzkumu.
Četla jsem jednu studii,která psala o příkladu 72-letého onkologického pacienta, který podstoupil intenzivní léčbu agresivní chemoterapií. Po jejím neúspěchu ho lékaři poslali domů umřít v okruhu svých nejbližších.Jako poslední možnost se rozhodl pro léčbu pomocí čaje z pampeliškového kořenu. Jen o 4 měsíce později byl tento muž v remisi (ústupu rakoviny).
Jak připravit pampeliškový čaj
- Pampeliškový čaj se připravuje obyčejně ze sušeného pomletého kořenu. Použít můžete i na jemno nakrájený čerstvý kořen.Přibližně 1 až 2 čajové lžičky kořenu (podle chuti a závažnosti onemocnění) zalijte 2,5 dl vroucí vody a nechte vyluhovat přibližně 15 minut.Čaj pijte 2 až 3 krát denně, nejlépe před jídlem. Užívá se několik měsíců.Některé zdroje uvádí, že i listy pampelišky mají určité protirakovinné účinky. Pro přípravu čaje proto můžete zvážit použití směsi kořenu a listů.
Léčivý čaj z kořeně a listů pampelišek se pije při zánětu ledvin, při ledvinových kaméncích, při pálení žáhy, onemocnění jater či sleziny, při zvýšené kyselosti žaludku, při horečnatém střevním kataru, při zácpě a při nechutenství.
Můj tip:
"PAMPELIŠKOVÝ SALÁT"
Potřebujete:
- 4 hrsti mladých pampeliškových listů
- 1 hrst mladých nasekaných listů kopřivy
- 1/2 hlávky hlávkového salátu
Na ozdobu:
- 1 hrst jader vlašských ořechů
- 1 hrst květů chudobky
Na zálivku:
- 1 lžíce vinného octa
- 2 lžíce panenského řepkového oleje
- 1 lžíce javorového sirupu
- 2 špetky mletého bílého pepře
- 2 špetky soli
- 6 lžic bílého jogurtu
Postup:
-
Pampeliškové listy operte pod tekoucí vodou, osušte a natrhejte na menší kousky. Zbavte je hořkých stopek a spolu s listy salátu,květy sedmikrásky a kopřiv je promíchejte s předem připravenou prošlehanou zálivkou.
-
Salát posypte jádry vlašských ořechů a hned čerstvé podávejte.