Ochrana proti paradentóze,pro zdravé dásně

Bylinky v kokosovém oleji,nebo bez.

Paradentóza trápí opravdu velké procento naší populace. Stěžejní je v jejím případě pravidelná péče, prevence zánětů a dalšího odhalování zubních krčků, protože se jedná o nevratný proces. Víte, které bylinky vám účinně pomohou?

Při paradentóze je velmi důležité správné čištění zubů, včetně volby vhodného, jemného kartáčku a pasty. Dalšími pomocníky nám mohou být speciální dezinfekční, léčivé a stahující ústní vody, které si můžeme jednoduše připravit sami z běžně dostupných bylin. 

Pizap-com14325793630531

Nabízí se nám hned několik takových rostlin, jejichž účinky jsou ověřené a používané generacemi.A protože mám hodně ráda kokosový olej LZS a nebělený...použiji i tento.

Pro výrobu používám:

  • Šalvěj lékařskou
  • Mátu peprnou,nebo jakoukoli,která se vám rozlézá,jako plevílek na zahradě
  • Heřmánek pravý
  • Řepík lékařský
  • Mochnu nátržník
  • Přesličku rolní
  • Kokosový olej LZS panenský
  • Vydezinfikovanou sklenici

Bylinky nařežeme,roztrháme,nakrájíme,rozmixujeme - prostě s nimi naložíme tak,aby se co nejvíc silic uvolnilo a dostalo do kokosového oleje... napěchujeme do čisté sklenice,aby žádné charabelí nepřečuhovalo z oleje (páč by hnilo:-)) a postavíme na teplejší tmavé místo...Teď na jaře a v létě nejlépe na vrch lednice...Můžete přikrýt ručníkem,utěrkou,ale já to nechám prostě jen tak na lednici,ať si lážo plážo vegetí.Co vlastně tento "dentakokosák" bude obsahovat?

Šalvěj najdeme v ústních vodách jako jednu z nejběžněji používaných. Má dezinfekční a stahující účinky na naše dásně a celou ústní dutinu (vhodná je i při infekcích a bolestech v krku). Léčivou ústní vodu si můžeme připravit buď ze samotné šalvěje, nebo ji kombinovat s jinými bylinami.
Máta je další vhodnou bylinkou v prevenci paradentózy, i její výtažky najdeme v mnoha pastách na zuby a ústních vodách. Lze z ní připravit nálev či odvar na proplachování úst, nebo ji pro posílení působení kombinovat se šalvějí.
Heřmánek má stahující a uklidňující účinky, proto se hodí hlavně v případě akutně podrážděných dásní. Nálev nebo odvar z něj můžeme aplikovat k proplachování úst i několikrát denně, dokud se nám sliznice v ústech nezklidní.
Mochna nátržník také působí hojivě, zároveň je vhodná v případě, že trpíme krvácivostí dásní. Odvar z mochny používáme nejlépe bezprostředně po čištění zubů.
Řepík lékařský je též známý pro svou schopnost urychlovat hojení a uklidňovat podrážděné sliznice. Jeho působení je jemné a nemusíme se bát ho používat po dlouhou dobu.
Přeslička rolní má výrazně protikrvácivé účinky, dříve se běžně aplikovala k zastavování krvácení i větších ran kdekoliv po těle. Výborně se hodí kombinovaná s některou z výše uvedených bylinek, např. se šalvějí, mátou či mochnou. 

Můj tip je i koka,o té se ovšem rozepisovat nebudu ze všem známých důvodů...
Já ji ale přidávám.
Fotografie-0843-2
Výše uvedené bylinky spolu můžeme míchat, nebo je pro výrobu ústních vod používat samotné, podle dostupnosti, potřeby, či individuálního působení. Pro inspiraci uvedu ještě dva recepty pro prevenci a léčbu paradentózy. 

Můj tip:

Přírodní ústní voda proti paradentóze:
potřebujeme: 2 lžíce sušené šalvěje nebo 3 lžíce řezané čerstvé šalvěje, vrchovatou lžíci květu heřmánku (přidáme 1 lžíci yzopu, pokud máme k dispozici)
postup: bylinky přelijeme 0,5l studené vody, pomalu přivedeme do varu a vypneme, přikryjeme pokličkou a necháme luhovat až do vychladnutí, přecedíme a používáme k proplachování ústní dutiny po čištění zubů.

Bylinný odvar při zánětu dásní
potřebujeme: po vrchovaté lžíci sušené natě přesličky, šalvěje a máty
postup: stejně jako u předešlého receptu, odvar pak ještě vlažný nebo vychladlý opakovaně, několikrát denně podržíme chvíli v ústech.

Léčbu a prevenci potíží sliznice ústní dutiny a dásní výrazně podpoříme také pravidelným přísunem dostatku vitaminu Cbeta-karotenu a zinku, významných antioxidantů, stimulantů imunity a hojivých procesů v těle. Zejména beta-karoten, provitamin vitaminu A je znám svým významným účinkem při regeneraci sliznic.

Všechny tyto byliny se samozřejmě dají použít i bez kokosového oleje jako vodový výplach,jako tinktura na zuby,nebo jen jako kvalitní čaj vnitřně,který vlastně cedíte mezi zuby...Bacha ale na jeho horkost...Kdo má zuby citlivé,musí nechat vychladnout...

 

DĚKUJI ČLOVĚČE ZA NÁVŠTĚVU A NEZAPOMEŇ...V KOŘENECH JE SÍLA

Kontakt:

Web: www.podomacku.net

Mail: podomacku@post.cz

FB: Podomácku z darů Země aneb Jedové doupě v akci

TOPlist

UPOZORNĚNÍ: Všechny recepty a návody mají pouze informativní charakter a jejich autorka nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv následky jejich použití v praxi.