Přírodní třešeň

Třešňová lahoda

Dsc_3947

Připravovat si domácí marmelády, péct si vlastní chléb,nebo chovat slepice pro kvalitnější vajíčka, to není nic neobvyklého. Potravinám je věnována velká pozornost a dopřáváme si jen to nejlepší. Ale co kosmetika a péče o tělo? V drogeriích většinou saháte po ověřených a vyzkoušných výrobcích, ale napadlo vás vyrobit si základní potřebu doma? Výroba mýdla je jednoduchá a přesně víte, co je jeho obsahem. Zvláště pro alergiky fajn záležitost.

Proč jsem se vůbec pouštěla do procesu výroby mýdla? Možná proto,že jste mě o to požádali a já neodolala,možná proto, že v regálech nikdy nenajdu přesně to, po čem touží moje kůže. Největším problémem průmyslově vyráběných mýdel je to, že neúměrně vysušují. U domácího si složení nastavíte tak, aby přesně vyhovovalo potřebám pokožky a ještě příjemně vonělo, žádná přehnaná a zbytečná chemická parfemace.A tak jsem zase kuchtila.Co? Tentokrát právě ono "proměnejvhodnější"mýdlo. 


Ze školy si možná pamatujete, že proces, při kterém vzniká mýdlo, se nazývá zmýdelnění. 
Kvalita mýdel v obchodech je různá, avšak o obsahu tolik prospěšného glycerinu si žádné velké iluze nedělejte. 
Dalším záporem průmyslových mýdel je vysoký obsah konzervantů, které zaručují stálou vůni, barvu i konzitenci. 
Do třetice nežádoucí složkou je vysoký obsah živočisného loje.

Dsc_3976

Rozhodla jsem se pro luxusní přírodní mýdlo  vyrobené z vysoce hodnotných rostlinných olejů,které obsahuje ve svém složení velké množství rostlinného glycerínu.
Mýdlo vyrobené tradiční metodou rozpouštění, která zaručuje, že při výrobě jsou zachovány výjimečné vlastnosti jednotlivých složek z vysoce kvalitních rostlinných olejů.Mimochodem,taková metoda se také nazývá "výroba mýdla za studena",ale to až při jiné výrobě.

Dsc_3936

 Dsc_3934 Dsc_3935 

Mýdlo má jemnou přírodní vůni třešní a dobře se s ním myje. 
Mýdlo je ideální pro všechny typy pokožky.

Složení:

  • Glycerínové kostky s kozím mlékem 
  • Domácí mléčné mýdlo s kokosovým olejem
  • Přírodní rostlinné oleje: ricinový, olivový,kokosový,třešňový olej,rýžový,mandlový, bambucké máslo
  • EO třešeň
  • Kudrlinky domácí výroby :-)
  • Přírodní barvivo určené do kosmetiky (Jemná růžová)

Dsc_3923

Dsc_3924Bio oleje LZS:  
Ricinový - na hodně vysušenou a citlivou pleť.Nejlépe na popraskané pat,suché lokty atd. Já jej přidala ze dvou důvodů.Je zima a ta jak známo vysušuje pokožku a dělá strupaté ruce a za druhé je to skvělý mizík na stařecké,ale i jiné skrnky.(Né,že bych jej už potřebovala,ale prevence je prevence). 

Olivový - malý zázrak přírody.Ruce se po něm napnou a vyhladí. Zvláčňuje suchou a hrubou pokožku, vytváří na ní film, který udržuje vlhkost v pokožce. 
Kokosový - V mýdle dodává pěnivost,je hydratační a jemný.Je skvělý na vše.

Třešňový a rýžový  olej - jsem dala spíše ze zvědavosti,co to udělá a zdá se mi,že ruce jakoby víc zjemňují,ale to je jen můj subjektivní názor.Budu zkoušet dál. 

Bambucké máslo - co o něm napsat - úžasná věc.Vyživuje,hydratuje,zjemňuje...

Mandlový olej - Podporuje regeneraci pokožky, vyživuje a hydratuje.Má výborné zklidňující a regenerační vlastnost,pečuje o suchou citlivou pokožku celého těla, chrání ji před dehydratací kůže. 

Dsc_3945

Myslím,že není nad do mýt se doma vyrobeným mýdlem a vědět,co po vás klouže :-) 

Glycerín,vůně,čistota / Mé oblíbené variace

Eukalyptový balíček

Ok,už jsme tady dlouho nemydlili a protože se na facebooku rozjela žhavá diskuze o mýdlech,které jsem vytvořila k obrazu a formičkám svým,je na čase něco o nich sepsat...

Pizap-com14281787676391

 Eukalyptový balíček listů

Pizap-com14281784779741

 Brusinkové rybí kůstky

Pizap-com14281789461761

Levandulová africká krása

Pizap-com14281793799421

Levandulové třešničky

Pizap-com14281795009141

Levandulová sada mydélek pro potěšení a poděkování

Co to vlastně mýdlo je a proč jej používáme? Blbá otázka - vím,ale přesto ...
Podle tetičky Wikipedie a strejdy Gůůůůgla je to  směs organických látek v pevné nebo kapalné formě, působící jako anionický tenzid, tedy látka, hromadící se ve fázovém rozhraní a snižující povrchové napětí vodných roztoků. Je používána jako prostředek osobní hygieny, pro čištění povrchů (zejména odmašťování) a k praní prádla. V užším slova smyslu je to směs hydratovaných alkalických solí vyšších alifatických karboxylových kyselin (mastných kyselin) přírodního původu. Vzhledem k jejich některým nepříznivým vlastnostem jsou tyto chemické látky v moderních detergentech částečně nebo úplně nahrazovány syntetickými tenzidy (nazývanými saponáty), především na bázi nejrůznějších sulfonátů.

Používá se tzv. násada (tuky živočišného i rostlinného původu). Někdy se rostlinné oleje, obsahující velký podíl nenasycených mastných kyselin, hydrogenací předem obohacují nasycenými mastnými kyselinami. Reakční směs se zahřívá na teplotu 80 až 100 °C buď v otevřených kotlích např. zaváděním přehřáté vodní páry, která současně směs promíchává, nebo nyní častěji v uzavřených tlakových nádobách (autoklávech) zahřívaných párou z vnějšku a opatřených mechanickými míchadly. Procesem zmýdelňování vzniká viskózní směs, nazývaná mýdlový klih. Její viskozita může být upravena (tzv. krácení mýdla) přidáním chloridu sodného.

Sodná mýdla jádrová
Při použití hydroxidu sodného nebo sody se po vychladnutí směsi dalším přidáním chloridu sodného (tzv. vysolováním mýdla) zvýší iontová síla roztoku natolik, že se rozruší mýdelné micely a mýdlo se vyloučí ve formě pevné látky jako tzv. jádrové mýdlo, plovoucí na hladině roztoku, zvaného mydlářský louh. Ten kromě vody a případných nečistot obsahuje chlorid sodný, zbytky nezreagovaného hydroxidu a glycerol, který je cenným vedlejším produktem výroby mýdla.
Oddělené jádrové mýdlo, které se vyrábí z tuhých tuků s malým podílem nenasycených mastných kyselin, se dále rafinuje opakovaným rozvářením s vodou a opětným srážením chloridem sodným, případně proplachováním zředěným louhem, zejména aby se zbavilo zbývajících stop glycerolu a soli a pak se lisováním zbaví větší části vody. Někdy se upravuje přidáním čistých mastných kyselin na požadované chemické složení. Mýdlo takto připravené obsahuje přibližně 70 až 80 % zmýdelněných mastných kyselin, přičemž mýdla s vyšším obsahem se používají pro přípravu mýdel toaletních, zatímco s nižším jsou mýdla jádrová v užším slova smyslu, dříve používaná zejména k praní.
V jádrových a toaletních mýdlech převažují mastné kyseliny s 10 až 18 uhlíkovými atomy v molekule. Mýdla s převažujícími vyššími mastnými kyselinami (18 až 22 uhlíků) se používají především v mleté práškové formě jako přísady do moderních pracích prostředků pro automatické pračky k potlačení pěnivosti syntetických tenzidů.
Následné sušení mýdla probíhá většinou za sníženého atmosférického tlaku. případně rozprašováním v protiproudých sušicích věžích. Vysušené mýdlo (se zbytkovým obsahem asi 6 až 12 % vody) v podobě drobných granulí, lupínků nebo mýdlové moučky se dále upravuje. Pro toaletní mýdla se přidává menší množství tuků (především lanolin) ke snížení zásaditosti mýdla a k úpravě jeho mechanických vlastností (např. pevnosti a pružnosti), barví se pro zlepšení vzhledu a přidávají se esence a parfémy pro získání vůně, stabilizační látky, v omezené míře i dezinfekční látky a dezodorantů. Obohacuje se také zpětně glycerinem, aby se zabraňovalo vysušování kůže. Výsledná směs se lisuje do požadovaných tvarů kusových mýdel.
Podle kvality se obvykle dělí na luxusní, která bývají barvená, s kvalitními vonnými složkami a uložená v exkluzivních obalech, dále výběrová, která mají sice také příjemnou vůni, ale horší celkovou úpravu a mýdla prvotřídní, která mají omezenější parfémování. K nim se řadí i dětská mýdla s významně snížený obsahem alkálií, aby nepoškozovala citlivou dětskou pokožku.
Speciálním druhem jsou medicinální mýdla s přídavkem účinných látek především pro léčbu kožních onemocnění. Patří mezi ně mýdla s přísadou tetraboritanu sodného(boraxu), síry a sirných sloučenin, dehtu aj. Řadí se mezi ně i dezinfekční mýdla se zvýšeným obsahem baktericidních látek, fungicidní mýdla s přídavkem protiplísňových (fungicidních) látek a dezinsekční mýdla s prostředky proti ektoparazitům (např. vším).
Pro osoby s extrémně citlivou pokožkou jsou určena antialergická mýdla, se sníženým obsahem cizích látek (parfémů, deodorantů).
Jiným zvláštním druhem takto vyráběných toaletních mýdel jsou abrazívní mýdla s přídavkem brusného prostředku (např. jemného písku nebo mleté pemzy); používají se k buď odstraňování odolné špíny z povrchu těla, nebo častěji k odstraňování ztvrdlé kůže (rohoviny), např. na chodidlech nohou.
Mýdlové vločky, vyráběné ze stejných surovin jako toaletní mýdla, obsahují až 85 % mastných kyselin. Používají se dodnes pro ruční praní citlivého prádla (např. hedvábného nebo vlněného).

Sodná mýdla klihová
Jiný způsob zpracování nepoužívá vysolování k oddělení jádra od mýdlového klihu, který se po přidání potřebných přísad (pigmentů, parfémů atp.) nechá přímo ztuhnout ve formách do tvaru buď plochých desek, nebo hranatých tyčí na poloprůsvitnou hmotu, podobnou zakalené želatině. Získané bloky se řežou na kusy požadované velikosti a v razicích lisech se upravují do konečné podoby. Vznikají tak transparentní mýdla případně po přimíšení určitého podílu jádrového mýdla vznikají mramorovaná mýdla.

Draselná mýdla mazlavá
Při zmýdelňování rostlinných olejů bohatých na nenasycené kyseliny za použití potaše (řidčeji hydroxidu draselného) vzniká směs draselných solí mastných kyselin, která se nevysoluje a získaná mazlavá směs obsahuje i vzniklý glycerin. Tento druh mýdel může být připraven také přímou neutralizací směsi mastných kyselin uhličitanem draselným (potaší). Tato mýdla jsou měkčí než jádrová (díky většímu obsahu glycerinu), lépe rozpustná ve vodě, lépe pění (díky zbytkovému hydroxidu), ale mají menší prací účinnost. Obsahují také větší podíl mastných kyselin s kratšími uhlíkatými řetězci.
Tato mýdla se používala dříve při úklidových pracích (např. k mytí podlah), v textilním průmyslu a v čistírnách k praní textilií; dnes jsou pro tyto účely nahražována syntetickými tenzidy. Určité množství draselných mýdel se používá ještě dnes též pro přípravu medicinálních mýdel.

Výhody a nevýhody mýdel

Pro řadu aplikací, zejména při praní prádla, ale též při výrobě prostředků osobní hygieny se v poslední době stále více prosazují syntetické tenzidy.

Výhody mýdel

  • Relativně nízké výrobní náklady.
  • Snadná dostupnost surovin.
  • Lepší odbouratelnost solí mastných kyselin v přírodě než syntetických tenzidů.

Nevýhody mýdel

  • Při častém používání mýdla trpí lidská pokožka, zejména odmašťováním.
  • Zbytky alkalických látek, používaných při výrobě mýdla, a vlastní alkalita způsobovaná částečnou hydrolýzou solí mastných kyselin poškozuje jak tkaniny, tak citlivější části pokožky.
  • V tvrdé vodě se mýdlový roztok sráží vápenatými a hořečnatými kationty a tím se snižuje účinnost mýdla.
  • Nižší účinnost ve srovnání se syntetickými tenzidy.

Historie mýdla

Staří Sumerové, kteří dobře ovládali základy chemie, znali také přípravu mýdla působením alkalických žíravin na tuky. Nejstarším důkazem o používání mýdla může být archeologických nález babylonských keramických nádob, obsahujících látku, podobnou mýdlu a datovaný do doby kolem roku 2800 př. n. l. Z doby o 600 let mladší, kolem roku 2200 př. n. l., pochází z téže oblasti hliněná tabulka s návodem pro přípravu mýdla z vody, louhu a kassiového oleje. Mýdlo však nepoužívali k hygieně či praní oděvů, ale jako prostředek urychlující hojení ran. Z oblasti Mezopotámie se znalost mýdla dostala do Egypta a později na evropský kontinent, do Řecka.

Eberův papyrus, pocházející z doby kolem roku 1550 př.  n.  l., uložený dnes v knihovně univerzity v Lipsku (Universitätsbibliothek Leipzig) a zabývající se lékařstvím starověkého Egypta, naznačuje, že se v té době Egypťané pravidelně koupali a používali směsi živočišných nebo rostlinných olejů se zásaditými solemi na vytvoření látky podobné mýdlu. Jiné starověké egyptské dokumenty se také zmiňují o tom, že látka podobná mýdlu se používala při úpravě vlny před jejím spřádáním. K podobným účelům jej používali také Féničané kolem roku 600 př. n. l.
Mydlárna se zbytky kusového mýdla byla nalezena také v ruinách Pompejí, zničených sopečnou erupcí Vesuvu v roce 79 n. l. Staří Římané však neznali použití mýdla k hygienickým nebo čisticím účelům. Nejstarší zmínka o mýdle, nazývaném v latině „sapo“, se objevuje u římského historika Plinia staršího v díle Historia Naturalis, Liber XXVIII, kde se zmiňuje o jeho používání barbarskými kmeny Galů a Germánů, kteří směsi dřevěného popela (obsahujícího potaš) a kozího loje užívali jako pomády na vlasy. V souvislosti s tím je třeba zmínit zřejmě nepravdivou pověst, podle níž slovo sapo bylo odvozeno od stejnojmenného hory nacházející se nad Tiberou, kde se mělo nacházet obětiště, kde byla spalována obětní zvířata. Déšť údajně smýval popel z obětních hranic spolu se zbytky tuku ze zvířat až k řece, kde římské ženy praly prádlo a zjistily, že tento popel s lojem je výborným prostředkem na praní. Historikové však tuto legendu striktně odmítají jako vymyšlenou.
Teprve když ve 2. stol. n. l. slavný římský lékař Galenos upozornil na očistné vlastnosti mýdla, začalo se mýdlo používat i k osobní hygieně a mydlářství se stalo řemeslem.
Velcí znalci chemie, Arabové, připravovali mýdlo zejména z olivového oleje, ale také z aromatických olejů jako např. tymiánového. Poprvé k jeho výrobě použili jimi objevený a dodnes k tomu účelu používaný hydroxid sodný. Od počátku 7. stol. mýdlo vyráběli v Nabulusu (Palestina), v Kufě a v Basře (Irák). Již tehdy mýdla barvili a parfemovali, používali kromě kusového mýdla i mýdlo tekuté. Vyráběli také speciální mýdlo na holení. Svými produkty zásobovali celou tehdejší jižní Evropu a Orient. Bylo velmi ceněno, i když jeho kvalita nebyla valná.
Ve 14. stol. pronikly na evropský trh výrobky mydlářů ze Španělska a z Itálie poněkud lepší kvality. Výroba mýdla z olivového oleje se dostala do Francie již v 16. stol. Velký střediskem produkce mýdla byla v té době Marseille a termín „marseilleské mýdlo“ se pro bělené a parfemované tekuté i kusové prvotřídní mýdlo používá dodnes. Z jižních zemí se postupně výroba mýdla šířila i na sever Evropy, ale protože tamní výrobci, zejména v Anglii, severní Francii a Nizozemsku, používali místo olivového oleje rybí tuk, byla kvalita jejich mýdel horší.
V 17. a na začátku 18. století však byla voda a mýdlo považována za škodlivou pro lidský organismus, takže mýdlo bylo používáno výlučně při praní oděvů a v omezené míře při čištění příbytků. To se změnilo teprve v 19. století a pak zejména v průběhu 20. století.
Průmyslová velkovýroba mýdla založená na moderních znalostech chemie se začala rozvíjet počátkem 19. stol. V roce 1806 založil William Colgate v New Yorku koncern vyrábějící mýdlo nazvaný Colgate & Co. V roce 1872 Colgate dal na trh první moderní parfémované mýdlo. V téže době začali v Cincinnati společně podnikat William Procter a James Gamble. Další společnost vznikla na západě Spojených států nejprve pod názvem B. J. Johnson Co. Protože vyráběla mýdlo ze směsi palmového a olivového oleje, přejmenovala se v roce 1916 na Palmolive, ale později fúzovala na Colgate-Palmolive Co.

Mýdlo v Čechách

V Čechách se až do vymření Přemyslovců mýdlo vyrábělo podomácku. Výroba mýdla byla běžnou součástí práce hospodyněk až do konce 17. století, ale již v době lucemburské vzniklo nové řemeslo, mydlářství. V roce 1464 byl v Praze založen cech mydlářů.
V roce 1848 zahájil ve svém domku v Rynolticích u Liberce výrobu mýdla tamější sedlák, řezník a uzenář Georg Schicht. V roce 1867 již zásoboval mýdlem celé severní Čechy. Jeden z jeho synů, Johann Schicht, vybudoval v roce 1882 velkou továrnu na výrobu mýdla v Novosedlicích u Ústí nad Labem, z níž se již před 1. světovou válkou stala největší továrna na zpracování tuků v kontinentální Evropě. Po 2. světové válce byla rodina Schichtů odsunuta a podnik byl zestátněn (dnešní Setuza).
zdroj tetička Wikipedie

10944846_1810914595801301_6677719899514198030_n

10983241_1810914535801307_1400030750909981629_n

Kávové zrno

A teď česky:

Mydlíme se,abychom byli čistí,voněli jsme a neusazovaly se na nás bakterie,které by časem rozežraly celou naši podstatu. Myslím,že každý ví,na co mýdlo funguje a proč existuje,takže vás nebudu zatěžovat chytrými výrazy,kterým stejně většina z nás ani nerozumí :-) (Tedy pokud nejsme chemici)Mýdla můžeme vyrobit vícero způsoby

Metodou za tepla
Metodou za studena
Použít mýdlové hmoty s nejrozmanitějšími druhy složení (s olivovým olejem,s kozím mlékem,čiré transparentní,různě zbarvené ...)
Můžeme přidat barvu,výluhy z bylin,esenciální oleje,či vonné kompozice...Co použijeme a výsledně vyrobíme je na našem čirém uvážení.

Pravé kastilské mýdlo s vůní pačuli :-)- to bude příští článek o mýdlech.Už mi zraje na dřevěném roštu,ale přesto vám naznačím,že příští povídání v dalším článku bude o pravém kastilském mýdle,které se skládá převážně z olivového oleje.Je skvělé a můžu říct,že i když je tak obyčejné,já osobně jej mám nejraději ze všech mýdel.

Mějte se fajn.

Aprílové mydýlko - jen tak pro zábavu

Aprílová momentka

Fotografie-0911_800x600

Aprílové počasí - fenomén, který se v následujících 11 měsících nezopakuje. Jeden den krásně, druhý zase bouřky, prší, "sněží", mlhy, mráz, slunce,teplo,zima  ... Jednoduše všechno naráz. A hlavně je apríl hodně barevný,protože začínají kvést stromy, zelení se tráva, kvete řepka olejka, zem se probouzí ze zimního spánku.
A my,jako medvědi taky...holky nosej mini a kluci se kochají,chlapy vystavují bicepsy a mě manža ráno sdělil,že čeká mimčo se sousedkou.Já jakožto zrovna probuzenej člověk jsem myslela,že se ve mě krve nedořeže.Než jsem mu začala pakovat věci mi donesl do postele snídani (což se nikdy nestalo) a po vysvětlení (které bylo opravdu sladké) jsem se uklidnila a šupla do sprchy ... kde jsem v konečném důsledku zjistila,že mi zrovna došlo mýdlo....Co jiného jsem mohla dělat,než narychlo vytvořit z olejíčků svoji rychlovku.
Pár kousků koupeného slizu z kozího mléka,pár kousků transparentní hmoty,pár kapek jojobového oleje,pár kapek mandlového a meruňkového  oleje,pomerančovou silici a 4 kousky badyánu.Vyštrachala jsem starou formičku na čokoládu a šupla to tam.Do 20ti minut bylo hotovo.
 
Po mírném ztuhnutí (cca 10 min.)můžeme lít transparentní hmotu.Výsledek vypadá úžasně. Samozřejmě lze vložit i jiné okrasy.Pomerančové kolečko,bylinkovou směs,levanduli,měsíček ... co hrdlo ráčí.Já jsem zvolila badyán. Za prvé krásně voní (pamatujete ze školy pendreky?) a za druhé...při dodělávání mýdla poslouží,jako hodně drsný peeling. Je až s podivem,že se o něj nepořežete,byť se to tak na první pohled může zdát.
Fotografie-0953_800x600
A co vy? Jak jste na tom s domácí výrobou mýdel? Preferujete kupovaná,nebo si je vytváříte samy doma?

DĚKUJI ČLOVĚČE ZA NÁVŠTĚVU A NEZAPOMEŇ...V KOŘENECH JE SÍLA

Kontakt:

Web: www.podomacku.net

Mail: podomacku@post.cz

FB: Podomácku z darů Země aneb Jedové doupě v akci

TOPlist

UPOZORNĚNÍ: Všechny recepty a návody mají pouze informativní charakter a jejich autorka nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv následky jejich použití v praxi.