Krystaly na domácí zázvorové pivo

GBP - domácí zdravá mňamka

0001-28387729

Limonáda z čerstvé zázvorové šťávy, cukru a vody, do které zdravé kvasinky dodají osvěžující kyselinu,prospěšné látky a vitamíny,bublinky CO2

Cukrem se krystalky živí,takže není možné vyrábět limču bez něj...

Jsou to mikrobiální kultůry,které žijí,množí se a produkují lahodný a osvěžující nápoj.

GBP je zkratka pro Ginger beer plant. Je symbiotická kolonie kvasinek a bakterií, jehož hlavní složkou jsou kvasinky Saccharomyces florentinus a bakterie Lactobacillus hilgardii. Takové kolonii z polysacharidových hrudek se říká Ginger beer plant (GBP), Ginger beer bug nebo Ginger beer monster. Na omak připomíná želatinové kousky nerozpustné ve vodě, uvnitř bydlí v symbióze právě zmíněné mikroorganismy. Živí se obyčejným cukrem a minerály rozpuštěnými ve vodě z vodovodu. Pokud se výživa nezanedbá, žije věčně a množí se. Princip je tedy stejný, jako třeba u kefírové houby nebokombuchy. Jen biologické složení je jiné. GBP bylo tradičně součástí každé druhé domácnosti v USA či Anglii v minulých stoletích (podobně jako u nás žitný kvásek na chleba), ale jen do doby, než velcí výrobci v období 2. světové války zkomercializovali výrobu sterilních a umělých limonád do supermarketů. Nyní, když obliba domácích produktů opět roste, se zachraňují poslední mohykáni tohoto druhu.

Více informací o této kultuře se dočtete na Wikipedii (v angl.jazyce)

Zde můžete pozorovat, jak zrnka GBP tancují nahoru a dolů v nápoji na bublinkách oxidu uhličitého. Kam se hrabe telka!

zdroj videa z youtube od "alibaba"

Co je zapotřebí:

  • Čistá,horkou vodou vydezinfikovaná sklenice
  • Čisté pláténko (kapesník,ubrousek) a gumička
  • Kultura (pro začátek stačí jedna dávka o velikosti 2 PL)
  • Voda
  • Cukr
  • Zázvor

Příprava je to nejlehčí:

Skleněnou  láhev, vysterilizujete ji vroucí vodou, připravíte si vlažný sladký nálev z vody, šťávy z jedné větší hlízy zázvoru a cukru, přidáte bohatou hrst zrnek GBP a necháte 2-3 dny při pokojové teplotě. Nakonec hotový nápoj přecedíte, vychladíte a zrna uchováte na další várku. Přesný recept a návod na vaši oblíbenou pivní limonádu si časem vychytáte sami,tohle je pouze základní recept pro začátečníky. A nejčastější dotaz zní - kolik krystalků na kolik vody?Zpočátku je dávka (2 PL) tak na půl litru až litr, po pár měsících, pokud se GBP rozroste, bude i na velkou 3,5 l lahev.

Nepojmenovany-1

Alkohol v pivu?

Pokud se bojíte,že by byla limonád příliš alkoholická,nemějte obavy.

Ethanol při fermentaci sice vzniká, ale pouze zanedbatelné množství,které je uvedeno v množství do 0,6 %. Není ho víc, než v kynutém těstě. Nápoj je tedy zcela bezpečný pro všechny.Pro děti i těhotné ženy.Těhotným ženám trpícím nevolnostmi se doporučuje zkusit konzumaci zázvoru, proto může být tato limonáda zajímavým způsobem, jak nevolnosti zmírnit (bohužel ale nemám vyzkoušeno).

 

A co již avízovaný cukr?

Tento recept doporučuje 8 % obsah cukru ve vodě při začátku fermentace. Mikroorganismy se cukrem živí,ale poměrně dramaticky jeho množství svým působením sníží - přemění ho na kyseliny a jiné odpadní látky, kvůli kterým si je v kuchyni chováme. Změřili jsme, že po dvou dnech klesla koncentrace na 5 %.

Pro srovnání: Coca Cola obsahuje cukru 10 %. Nic vám však nebrání udělat si nápoj podle chuti sladší či sušší.

 Podomacku

Jakou nemoc tyto kvasinky léčí a je to vůbec zdravé?

Spíš bych měla říct, že to zcela jistě není nezdravé. Mohla bych psát o tom,o čem jsem se zmiňovala výše -  jak upravuje cholesterol, zvyšuje imunitu, upravuje krevní tlak a prodlužuje život, ale nic takového jsem,jako obyčejný smrtelník věděcky nemohla odzkoušet, prostě si jen užívám výborné pití vyrobené ve vlastní domácnosti a nenakupuji ohavné cukernaté náhražky balené do PET lahví. Zde máme co dočinění s živými organismy, které pracují v náš prospěch a obohacují náš jídelníček tou nejpřirozenější cestou, stejně jako kysané zelí, kefír nebo jogurty. A to už vůbec nehovořím o prospěšnosti zázvorové složky gingerolu, látce velmi podobné paprikovému kapsaicinu.

Jsou GBP stejné,jako tibi krystalky?

Ani omylem.Krystaly GBP je úplně osazenstvo,které je fixované na zázvor. Původ má na opačném konci zeměkoule, není místní. Vodní kefír produkuje limonády s jinou chuťovou charakteristikou a také má větší krystaly.

Jelikož tuto kulturu mám krátce,ale přesto se mi nádherně množí,chci se o ni s vámi podělit,okud bude v takové míře,abych je mohla poslat.

Občas mám přebytky kultury, která roste. A protože je mi líto ji vyhazovat (přeci jen už se jedná o člena domácnosti stejně,jako tibi,kefírka a kombuška), ráda se o ni podělím. Pokud si odnož necháte poslat, dostanete Českou poštou cca 2 velké PL čerstvé kultury Ginger beer plant, která zpočátku stačí na přípravu 0,5-1 litr nápoje

Během nepříznivého počasí (vedra, mrazy) se zásilku snažíme odeslat jen na začátku pracovního týdne, aby přes víkend neležely v poštovní úschově.. Chci k vám živou kulturu dostat v co nejkratším čase a nejčerstvějším stavu.

Pokud budete chtít připravit větší množství, stačí trochu trpělivosti: kultura se množí a roste poměrně rychle. Za pár týdnů budete mít dost zrnek i na větší várky.

Fotografie-1063

1 dávka: 2 velké PL stačí na výrobu 500-1000ml nápoje.

 

 

Foto z vlastní výroby


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

DĚKUJI ČLOVĚČE ZA NÁVŠTĚVU A NEZAPOMEŇ...V KOŘENECH JE SÍLA

Kontakt:

Web: www.podomacku.net

Mail: podomacku@post.cz

FB: Podomácku z darů Země aneb Jedové doupě v akci

TOPlist

UPOZORNĚNÍ: Všechny recepty a návody mají pouze informativní charakter a jejich autorka nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv následky jejich použití v praxi.