Tibetská houba - domácí kefír

Tibetská houba alias zdravá mňamka z mléka

Kkk
Přátelé,kamarádi (resp.přítelkyně,kamarádky)
Od včerejšího večera se mi přihrnulo tolik krásných a milých vzkazů,dotazů a prosbiček na kombuchu,že nemohu jinak,než zareagovat a uvést článek o její neméně známé,kvalitou stejně účinné a zdraví prospěšné "sestřičce" - tibetské houbě.
Není to tak dlouho,co jsem vám psala článek o čajové houbě kombuše.
Dnes vám chci povědět něco o její bílé sestře.
No,o sesterském vztahu tady nelze být ani řeč už jen z jednoho prostého důvodu...každá z těhto "hub" žije v úplně jiném prostředí,jinak chutná a jinak vypadá.(Účinky na tělo mají ale podobné).
Posuďte sami
Už jste někdy slyšeli o tibetské houbě? Myslím,že se najde snad jen hrstka lidí,která o ní neslyšela,nebo jen vzdáleně pokukovala na internetu.Většina lidí ví o co jde.Přesto,kdyby náhodou ...
68941_1497745923816403_8038820438243378277_n

 Tibetská houba má už taky svoje roky,ale přesto se velice dobře množí a kdo miluje kefír,tvaroh,lučinu a jiné podobné mňamky,tady si příjde na své.

Nejde však o houbu v pravém slova smyslu, ale o kefírovou kulturu, která byla díky svým blahodárným účinkům oblíbená už strašně dávno a to před pěti tisíci lety.

Tato drobná kefírová zrníčka, jež jsou společenstvím různých druhů kvasinek a bakterií, byla v minulosti velmi přísně střežená. Jejich blahodárných účinků se využívalo ve velké míře.
Kavkazská legenda praví, že kefírovou kulturu daroval místním pravoslavným kněžím Alláhův prorok Mohamed. Tato Prorokova zrna, která si místní lidé jako součást kmenového dědictví předávali z generace na generaci (kefírová zrna přitom uchovávali v kozím, koňském nebo kravském mléce), byla před cizinci velmi přísně střežena. Věřilo se totiž, že by jinak ztratila svoji moc a sílu.
I když občas cizinci dostali k ochutnání hotový kefírový nápoj, samotná výroba pro ně zůstávala tajemstvím. Ruští lékaři, kteří se zabývali pozitivními účinky tohoto kefírového nápoje na organismus, se tak museli dostat ke kavkazské kefírové kultuře lstí.Jak jinak.
Traduje se, že prý k získání kefírových zrn použili krásnou ženu, která měla obměkčit srdce kavkazského knížete a která měla do Moskvy přivézt první hrnek těchto zázračných houbiček.
A jaké má účinky na náš organismus?
Tibetská houba dokáže během několika hodin vyrobit výborný kefír, který je doslova balzámem na  zažívání. Kromě toho, že tibetská houba výrazně prospívá zažívacímu traktu, stimuluje také imunitní systém, snižuje krevní tlak a napomáhá i k celkovému detoxu organismu.
O kefíru z tibetské houby se také říká, že obsahuje přírodní antibiotika a tudíž dokáže hojit záněty, dále výrazněji pomáhá při nemocech močových cest, ledvin, sleziny, slinivky či jater. Tibetská houba je prý houbou mládí – traduje se totiž o ní dokonce i to, že umí zabránit rychlému stárnutí. Kefír z tibetské houby často pijí i onkologičtí pacienti, tibetská houba totiž prý dokáže zbrzdit vývoj metastázy.
Laktoza
Kdo je alergický na laktozu v mléce,určitě bude rád po přečtení těchto informací.Laktóza by zůstat v kefíru téměr neměla ať je vyrobený klasickými kulturami mléčného kvašení nebo tibetskou houbou. Při mléčném kvašení je totiž laktóza spotřebovávána a ve výsledném produktu tudíž téměř žádná nezůstává, stejně tak i např. u kysané smetany, jogurtu a dalších kysaných mléčných výrobcích. Je to samozřejmě s mléčnou bílkovinou (kaseinem), ten je z mléka odbourán pouze specíální úpravou a to štěpením.
(Laicky řečeno...houbička laktozu spapá a vyprodukuje to nejzdravější - kefír)
Co je zapotřebí k domácímu kefíru?
 • Pár zrníček kultury (koupíte na internetu skoro všude,případně máte-li známého,který vám houbu daruje,máte první krok za sebou)
 • Čistou sklenici
 • Vyprané a vyžehlené plátýnka (nebo ubrousek,pokud nechcete zalévat ve sklenici s víkem)
 • Čerstvé mléko (kravské,plnotučné,jakékoli.Jen je důležité říci,že čím tučnější mléko je,tím kvalitnější kefír z něj bude.Kefírka se krmí laktozou a všeobecně známý "problém" s nepřevařením mléka z mlékomatu,vyřeší s grácií obě vlastní - sežere všechno,co by mohlo uškodit našemu organismu a druhým koncem vypustí to nejzdravější,co může...takže se nemusíme bát tuku,nezdravých bakterií a  v mléce) 
 • Gumičku

Jak si kefír z tibetské houby připravit? 
Je to naprosto jednoduché. 
Zhruba dvě polévkové lžíce zrnek tibetské houby vložte do sklenice s půl litrem studeného (nejlépe plnotučného,od pana zemědělce,který chová krávy,nebo z mlékomatu) mléka. Při manipulaci s houbou ovšem používejte pouze plastové, dřevěné nebo skleněné pomůcky, při styku s kovem by totiž houba zčernala!
Nesnáší: 
 • přímé slunce
 • kovové nádobí
 • cigaretový kouř
Směs tibetské houby s mlékem nechte zhruba den odstát při pokojové teplotě. Nezapomeňte pravidelně promíchávat (homogenizovat - ať jsem zas trochu chytrá :-)), ať se ke všem houbičkám dostane mléko. Až je kefír hotový (záleží na teplotě vzduchu - v chladu to trvá jednou tak déle - v lednici atp.), přeceďte jej přes plastový cedník. Kefírový nápoj můžete ihned pít nebo si jej ještě nechte vychladit v ledničce.
Pořád ještě bude pracovat,ale ne v tak velké míře,jako se zrnky.
10628035_1497748397149489_2440071969628439011_n
Zrnka tibetské houby následně vložte do čerstvého mléka (případně je ještě můžete opláchnout pod tekoucí vodou,což bych ale neradila,protože toto skupenství kvasinek obsahuje to nejdůležitější,pro naše zdraví,KEFÍRAN). 
Pokud nechcete následující den kefírový nápoj, nechte houbičky odpočívat v chladu v ledničce, kde je můžete krátkodobě skladovat. Pokud chcete tibetskou houbu skladovat dlouhodoběji, jednoduše ji dejte do čerstvého mléka a zamrazte (viz foto dole). Není to moc vhodné,protože houbička se pak hodně dlouho probírá ze zimního spánku,ale když není zbití,nevadí to.Takto vám tibetská houba vydrží až několik let.
Pokud si budete den co den připravovat kefírový nápoj, rozhodně počítejte s tím, že se vám tibetská houba – pokud se o ni budete správně starat – za několik týdnů pořádně rozroste.Udává se,že se zdvojnásobí po 21 dnech.
Takže za takové tři týdny už budete mít kefírových zrnek dokonce dvojnásobné množství.
Tuto krásku jsem zkoušela mít v mrazáku celý rok.Nic s ní není,dokonce hltala,jakmile jsem jí nalila mléko,jako čokl vodu.A kefír? Sice jsem musela párkrát mléko vylít...houbičky se "vyprazdňovaly a zároveň šistily a papaly :-).To trvá při cca 4-6 x výměně mléka.Pak je ale voňavý,vynikající,lahodný,mňamka veliká.
Pokud jste zruční (a já věřím,že ano),můžete si z kefíru udělat cokoli,na co máte chuť.
Já se pustila do domácích tzatziki a domácího jogurtu.Povedl se mi sice jen jednou (a to ještě ani nevím jak,protože jogurt a kefír mají odlišné kultury,ale povedl se...).Pokud necháte vykapat syrovátku,máte vynikající tvaroh a s cibulkou,pažitkou a solí je super mňamka... A vůbec...syrovátka...téma na další článek...
10414462_1497749730482689_3987474665803409505_n
Do jogurtu jsem přidala lžičku třtinového cukru a kousky ostružin.Tzatziki jsem doplnila tradičně okurkou,česnekem a koprem.

A co od ní můžeme očekávat za zázrak? mimo jiné ... 
 1. reguluje obranné látky organismu
 2. uzdravuje choroby srdce a rozkládá cholesterol v cévách
 3. uzdravuje slinivku, játra a slezinu
 4. uzdravuje žlučník, střeva, dvanácterník a hojí vředy
 5. uzdravuje ledviny a kontroluje močové cesty
 6. houba vyvíjí antibiotika a hojí záněty organizmu
 7. reguluje tlak krve
 8. zadržuje metastázy a brzdí jejich vývoj
 9. zabraňuje rychlému stárnutí
 10. zabraňuje únavě a skleslosti způsobené stresem

Takže si to shrneme:
Jak pěstovat tibetskou houbu
Příprava tibetské houby: 
 1. Kultury tibetské houby zaslané v zásilce propláchněte studenou vodou, vložte do skleněné nádoby, nejlépe do klasické třičtvrtělitrové zavařovací sklenice.
 1. Tibetskou houbu zalijte 200-250 ml nesvařeného polotučného či plnotučného mléka (v něm houba rychleji roste, nejlepší je vysokotučné farmářské mléko).
 1. Občas dejte houbám více "najíst" a do mléka nebo místo mléka přidejte šlehačku - tento postup doporučuji provést hned při prvním pěstování, když houby obdržíte v zásilce. Houby pak rychleji narůstají.
 1. Nádobu zakryjte papírovým ubrouskem nebo do několika vrstvami přeložené gázy a zajistěte gumičkou, aby do kultury nepadalo smetí a nelezl hmyz.
 1. Uložte sklenici s kefírovou houbou na místo s pokojovou teplotou, ale ne na přímé slunce.
Po 24-48 hodinách, když se vytvoří kefír, opatrně zamíchejte dřevěnou nebo plastovou lžící a přeceďte přes plastový cedník nebo čisté hrubší plátno. Pokud je kultura houby hodně hustá a nejde vylít ze sklenice, můžete ji zředit trochou mléka nebo vody.Houbu, která zůstane na cedníku, propláchněte mlékem či odstátou vodou (pokud to děláte,pokud ne,nechte tak a vraťte zpět do vymyté sklenice - horkou vodou bez použití saponátů.Není ale nutné.Někdo neproplachuje ani sklenici,to stačí jednou za 7-10 dní) a postup opět opakujte. Aby se na houbě nevytvořila opravdu velká vrstva sliz,můžeme ji jednou za 2 měsíce propláchnout.Je to ale škoda,protože právě sliz - KEFÍRAN -je zdraví samo.Chápu ale,že někomu to nemusí být milé,dokonce odporné,chápu. Já mám ale kefírek pokaždé jemný a lahodný a záleží na okolní teplotě a množství houbiček,kdy a jak bude hotový.
Užívání tibetské houby:
Vzniklý kefír pijte pokud možno každý den ráno nalačno,nebo jako druhou večeři cca 2 hodiny před spaním. Podle některých doporučení by po měsíci měla následovat týdenní přestávka, ale není to nutné. Tibetskou houbu užívám libovolně dlouho a jak je mi libo.Krev,moč,srdce,játra,ledviny a vše ostatní mám v pořádku,takže není důvod pochybovat.

Obecné rady pro pěstování tibetské houby, které publikuji na základě vašich zaslaných dotazů: 
 • Pamatujte, že houba by neměla přijít do styku s kovem (nemíchat kovovou lžičkou, nepoužívat kovový cedník).
 • Houbu nevystavujte přímému slunečnímu záření, ani ji nestavte na topení, protože vysoké teploty ji zahubí.
 • Mražení tibetské houby je možné.(Přidejte trochu mléka,dejte do zipového pytlíku a uložte do mrazáku)
 • Pokud odjíždíte na delší dobu na dovolenou, zalijte houbu běžným způsobem mlékem (nebo čistou vodou) a nechte ji v lednici. Postup "výroby" kefíru se tak díky nižší teplotě zpomalí. Mám ověřeno, že takto houba vydrží bez problémů celý měsíc.Pak ale mléko vyměňte.
 • Pokud nálev zhnědne či zčerná (slabé zažloutnutí či zašednutí, většinou na povrchu, nevadí), vzniklý kefír nepijte. Houbu dobře propláchněte ve vodě a opakujte postup pěstování. Pokud se zhnědnutí či zčernání objeví znovu, houbu vyhoďte a pořiďte si novou kulturu kefírové houby.
 • Pokud se na kefíru objeví plíseň (žlutá, černá, zelená, tmavě hnědá barva), houbu již většinou nelze zachránit a je třeba si pořídit novou kulturu houby.
 • Při manipulaci s tibetskou houbou rukama si je předem umyjte a dobře opláchněte vodou.

Kefírový nápoj zamezuje shromažďování a hnití potravy ve střevech a odkyseluje organismus. V trávicím traktu se dokáže vypořádat s různými nežádoucími přemnoženými kvasinkami, bakteriemi a viry a také výrazně stimuluje imunitní systém. 
Díky obsahu výživných látek v kefíru,její užívání není jen možné,ale přímo vhodné v době těhotentví. Jak v období těhotenství, tak i v době kojení můžete bez obav kefír konzumovat. Pokud máte alergii na laktózu, pak se nemusíte ničeho bát. Kefír se laktózou krmí, a proto ve výsledném nápoji je laktózy jen minimálně. Čím déle se fermentuje, tím méně je laktózy v 
nápoji.Pro co největší omezení obsahu laktózy je vhodná sekundární fermentace. Obecně je mléko v kefíru natolik přetráveno, že by nemělo způsobovat trávicí obtíže.
Přeji krásný den.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tibetská houba,zdraví z mléka 2 část

Krásný pozdní večer všem.
Pro dnešní článek jsem se rozhodla až po následném přečtení "pár" mailů od vás.Prosili jste mě o sepsání příspěvku vyloženě o tibetské houbě...jak o ni pečovat,co z ní vyrobit,kde ji sehnat ...atd. Po mých skromných článcích o  lučině z tibetské houby a  malém článku o tibetce jsem se rozhodla sepsat něco více o této zázračné chrchlíkové mňamce.

10672052_1508391169418545_7370514384841268052_n

Tibetská houba je jednou,neřkuli snad jedinou alternativou,která mě napadá při konzumaci přírodních kvasinek v podobě kefíru. Samozřejmě...jsou lidé,kteří kefír nemusí,u mě je to spíše taky ze zvyku...kyselé nápoje v oblibě moc nemám...nicméně,když vím,co tato houba všechno vyprodukuje a vím,že z ní mohu kromě kefíru udělat tvaroh,jogurt,koktejl,nebo cokoli jiného,co si mohu ochutit dle svých momentálních chutí a nálad,jsem v sedmém nebi.
Tato houba je stará,jako Metuzalém.Je o ní napsáno tolik kladů (zápory neberu),že bez ní nelze žít. To poslední u mě platí bezvýhradně.Píše se,že by se měla pít 3 týdny a pak 2 vynechat,znovu 3 týdny,znovu 2 vynechat,já ji piji,jím a cucám denně od malička a nic se mi nestalo.Naopak.Zažívání mám v okicajku,stolice mi funguje na 110% a nachlazená jsem nebyla ani nepamatuji.

10685528_1508395712751424_4876237739481966433_n

Pustíme se hned do toho,co vlastně budeme potřebovat pro její výživu a krmení.Ano čtete dobře - KRMENÍ.
Tato houba je totiž skupenství živých zdravých bakterií,které se krmí,rostou a množí se.Stačí jim pouze a jen

 • mléko (Samozřejmě musí v něčem žít a rozmnožovat se,takže jim dopřejeme "bydlení" v podobě)
 • sklenice (Místo střechy je zakryjeme)
 • čistým,vyžehleným ubrouskem,kapesníkem,nebo utěrkou

... a dopřejeme jim 12-24 hodin klidu na výrobu kefíru. (doba záleží na okolní teplotě.V praxi to znamená,že čím je doma tepleji,tím rychleji je kefír hotový)

Jelikož jsou to ale živé kultůry a vše živé,stejně jako tibi krystaly mají své vrtochy,i kefírová houba nesnáší pár věcí.

 • přímé slunce
 • cigaretový kouř
 • kovové předměty

Po styku s kterýmkoli z těchto výše jmenovaných zčernají a zemřou. Můžete je tak akorát pohřbít v lepším případě na kompost,tam se ještě využijí v podobě hnojiva,v tom horším se s nimi rozlučte a důstojně je spláchněte do záchodu.Takže zalít mlékem (pozor záleží také na kvalitě mléka.Čím čerstvější - tučnější,tím lahodnější kefír.Nemusíte se bát,že přibetrete,kefírové zrno se živí laktózou z mléka,takže vytáhne nejen tuk,ale i laktozu),zakrýt ubrouskem,zagumičkovat a nechat stát.
Malý tip:nejlepší teplota je na ledničce.Takto se kefír vyrobí přibližně za 12 hodin.

10678841_1508435319414130_4927001285023818721_n

 Účinky:
- uzdravuje choroby srdce a rozkládá cholesterol v cévách
- uzdravuje slinivku, játra a slezinu
- uzdravuje žlučník, čistí žlučovody a rozkládá žlučové kameny
- uzdravuje žaludek, střeva, dvanácterník a hojí vředy
- uzdravuje ledviny a kontroluje močové cesty
- reguluje obranné látky organismu
- reguluje tlak krve
- vyvíjí antibiotika a hojí záněty organismu
- brzdí vývoj metastáz
- zpomaluje stárnutí
- zabraňuje únavě a skleslosti způsobené stresem
vypadá to dobře a je k tomu zapotřebí jen mléko


Kde se dá sehnat:
Kefírka se neprodává v supermarketu,ani v sámošce.Některé hodně dobré bio obchody ji nabízejí,ale já se s nimi ještě nesetkala.Máte možnost ji zjískat buď na internetu v podobě suché kultůry,která ale trvá kapku déle,než se "rozjede",nebo od známých,kterým se už rozmnožila a mají ji na rozdávání.Taková je nejlepší.

Jak o ni pečovat:
Pokud houbu používáte a máte na ni pořád chuť,vyrábíte kefír do aleluja. V případě,že si chcete udělat pauzu a nechcete ji na dlouhou dobu vynechat,omyjte ji převařenou vodou a vložte do čisté převařené,odstáté vody do lednice.Takto vám tam vydrží i půl roku s tím,že budete vodu měnit každé dva týdny.Je tady taky možnost,že odjíždíte na delší dobu na dovolenou,budete v nemocnici,nebo se odtěhujete na dlouhou dobu na severní póĺ :-),v tom případě ji můžete vzít s sebou a uložit ji po menších úpravách do sněhu tam,nebo ji nachystat na zimní spánek a to následovně:

Jak se skladuje v době "nepotřeby" 
Tibetku omyjete v převařené,odstáté vodě,zalejete mlékem a šoupnete i s mlékem do mrazáku.Není to  nic světoborného a takto zazimovaná kefírka vám v mrazáku vydrží i rok. Déle bych to neriskovala. Za jedno by mohla ztratit svoji účinnost a za druhé,trvá šíleně dlouho,než se rozjede.Je tady také možnost sušení ,ale to jsem po pravdě zkoušela jednou a dopadlo to tak,jak to dopadlo. Houba se neprobrala.A smrděla. Co se týče smradu je to děs a hrůza. Proto ji nikdy nenechávám déle,než měsíc bez užitku. 

Postup při "rozjíždění" tibetky ze zimního spánku: 
Vyjměte ji z mrazáku a nechte do druhého dne stát - roztát pří pokojové teplotě.Takto rozpuštěnou houbičku zalejete tím nejtučnějším mlékem,které seženete a nechte stát. Druhý den sceďte a zalejte znovu.Houba,jak bude "žrát",bude se zároveň "vypradňovat" a to vám je takový puch,že podle too poznáte,kdy je ještě zapotřebí ji zalévat a mléko vyhazovat. TAKTO UDĚLANÝ KEFÍR NEPIJTE !!!
Opakujte tuto zálivku do té doby,než kefír bude kvalitní,čistý a voňavý.To může trvat i týden. Po této době je znovu kultůra nastartovaná k dalšímu používání.
  
Co se z ní dá vyrobit:

 • kefír
 • tvaroh
 • jogurt
 • lučina
 • actimel
 • koktejl ... a určitě příjdete i na jiné mňamky

Omývání houby ...NÉÉÉÉÉÉ
Ano v případě uskladnění,zazimování,zamražení,dání do chladničky na 14 dní - fajn,ale proboha,kdo vymyslel omývání houby při každém použití na nový,čerstvý kefír? Dala bych pár po prstech ...
Ten sliz,co je většině lidí nechutný a který se vytváří na houbě během kefírovatění,se jmenuje KEFÍRAN. Je to to nejzdravější,co houba produkuje a je VELKOU CHYBOU ho omývat. Kefíran má v sobě tolik živin,že ani lékařům nestačí diplomy na to,aby popsali,co všechno obsahuje.Nezlobte se,ale pokud se zbavím toho NEJ,co si vlastně pěstuji,je to až hříh. Někdo by mohl namítat,že je to hnus,že to tam nesnese ... fajn,ať si to odpírá,já bych to nikdy neudělala. Je jediná vyjímka,při které se to dá odpustit a to je cca po půlročním neustálém používání,kdy se sliz už tak moc nashromáždí,že houba nemůže jakoby dýchat.Pak ji vezmu,přeliji pod převařenou a odstátou vodou a zaleju okamžite "krmením" - mlékem,aby se znovu "najedla"
Za mě tedy NE!Neomývat!

1505272_1508423416081987_1190853419825612639_n

10641110_1508409886083340_5109787124627760783_n

T

10320336_1508425029415159_3630326800805365584_n

A pravý opak mražení ... moje tibetka v sauně při teplotě vyšší,než větší množství tepla.

Nepojmenovany-1

Dscn5236Dscn5238Dscn5243Dscn5246

Dscn5251

Tak upřímně,budete si raději kupovat předražené blafy ze sámošky,kde není ani špetka zdravého kefíru,nebo si jej raději vyrobíte diy :-) - Napište mi o tom do komentářů ...


 
 
 

DĚKUJI ČLOVĚČE ZA NÁVŠTĚVU A NEZAPOMEŇ...V KOŘENECH JE SÍLA

Kontakt:

Web: www.podomacku.net

Mail: podomacku@post.cz

FB: Podomácku z darů Země aneb Jedové doupě v akci

TOPlist

UPOZORNĚNÍ: Všechny recepty a návody mají pouze informativní charakter a jejich autorka nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv následky jejich použití v praxi.