Tibetská houba alias zdravá mňamka z mléka
Přátelé,kamarádi (resp.přítelkyně,kamarádky)
Od včerejšího večera se mi přihrnulo tolik krásných a milých vzkazů,dotazů a prosbiček na kombuchu,že nemohu jinak,než zareagovat a uvést článek o její neméně známé,kvalitou stejně účinné a zdraví prospěšné "sestřičce" - tibetské houbě.
Není to tak dlouho,co jsem vám psala článek
o čajové houbě kombuše.
Dnes vám chci povědět něco o její bílé sestře.
No,o sesterském vztahu tady nelze být ani řeč už jen z jednoho prostého důvodu...každá z těhto "hub" žije v úplně jiném prostředí,jinak chutná a jinak vypadá.(Účinky na tělo mají ale podobné).
Už jste někdy slyšeli o tibetské houbě? Myslím,že se najde snad jen hrstka lidí,která o ní neslyšela,nebo jen vzdáleně pokukovala na internetu.Většina lidí ví o co jde.Přesto,kdyby náhodou ...
Tibetská houba má už taky svoje roky,ale přesto se velice dobře množí a kdo miluje kefír,tvaroh,lučinu a jiné podobné mňamky,tady si příjde na své.
Nejde však o houbu v pravém slova smyslu, ale o kefírovou kulturu, která byla díky svým blahodárným účinkům oblíbená už strašně dávno a to před pěti tisíci lety.
Tato drobná kefírová zrníčka, jež jsou společenstvím různých druhů kvasinek a bakterií, byla v minulosti velmi přísně střežená. Jejich blahodárných účinků se využívalo ve velké míře.
Kavkazská legenda praví, že kefírovou kulturu daroval místním pravoslavným kněžím Alláhův prorok Mohamed. Tato Prorokova zrna, která si místní lidé jako součást kmenového dědictví předávali z generace na generaci (kefírová zrna přitom uchovávali v kozím, koňském nebo kravském mléce), byla před cizinci velmi přísně střežena. Věřilo se totiž, že by jinak ztratila svoji moc a sílu.
I když občas cizinci dostali k ochutnání hotový kefírový nápoj, samotná výroba pro ně zůstávala tajemstvím. Ruští lékaři, kteří se zabývali pozitivními účinky tohoto kefírového nápoje na organismus, se tak museli dostat ke kavkazské kefírové kultuře lstí.Jak jinak.
Traduje se, že prý k získání kefírových zrn použili krásnou ženu, která měla obměkčit srdce kavkazského knížete a která měla do Moskvy přivézt první hrnek těchto zázračných houbiček.
A jaké má účinky na náš organismus?
Tibetská houba dokáže během několika hodin vyrobit výborný kefír, který je doslova balzámem na zažívání. Kromě toho, že tibetská houba výrazně prospívá zažívacímu traktu, stimuluje také imunitní systém, snižuje krevní tlak a napomáhá i k celkovému detoxu organismu.
O kefíru z tibetské houby se také říká, že obsahuje přírodní antibiotika a tudíž dokáže hojit záněty, dále výrazněji pomáhá při nemocech močových cest, ledvin, sleziny, slinivky či jater. Tibetská houba je prý houbou mládí – traduje se totiž o ní dokonce i to, že umí zabránit rychlému stárnutí. Kefír z tibetské houby často pijí i onkologičtí pacienti, tibetská houba totiž prý dokáže zbrzdit vývoj metastázy.
Laktoza
Kdo je alergický na laktozu v mléce,určitě bude rád po přečtení těchto informací.Laktóza by zůstat v kefíru téměr neměla ať je vyrobený klasickými kulturami mléčného kvašení nebo tibetskou houbou. Při mléčném kvašení je totiž laktóza spotřebovávána a ve výsledném produktu tudíž téměř žádná nezůstává, stejně tak i např. u kysané smetany, jogurtu a dalších kysaných mléčných výrobcích. Je to samozřejmě s mléčnou bílkovinou (kaseinem), ten je z mléka odbourán pouze specíální úpravou a to štěpením.
(Laicky řečeno...houbička laktozu spapá a vyprodukuje to nejzdravější - kefír)
Co je zapotřebí k domácímu kefíru?
- Pár zrníček kultury (koupíte na internetu skoro všude,případně máte-li známého,který vám houbu daruje,máte první krok za sebou)
- Čistou sklenici
- Vyprané a vyžehlené plátýnka (nebo ubrousek,pokud nechcete zalévat ve sklenici s víkem)
- Čerstvé mléko (kravské,plnotučné,jakékoli.Jen je důležité říci,že čím tučnější mléko je,tím kvalitnější kefír z něj bude.Kefírka se krmí laktozou a všeobecně známý "problém" s nepřevařením mléka z mlékomatu,vyřeší s grácií obě vlastní - sežere všechno,co by mohlo uškodit našemu organismu a druhým koncem vypustí to nejzdravější,co může...takže se nemusíme bát tuku,nezdravých bakterií a v mléce)
- Gumičku
Jak si kefír z tibetské houby připravit?
Je to naprosto jednoduché.
Zhruba dvě polévkové lžíce zrnek tibetské houby vložte do sklenice s půl litrem studeného (nejlépe plnotučného,od pana zemědělce,který chová krávy,nebo z mlékomatu) mléka. Při manipulaci s houbou ovšem používejte pouze plastové, dřevěné nebo skleněné pomůcky, při styku s kovem by totiž houba zčernala!
Nesnáší:
- přímé slunce
- kovové nádobí
- cigaretový kouř
Směs tibetské houby s mlékem nechte zhruba den odstát při pokojové teplotě. Nezapomeňte pravidelně promíchávat (homogenizovat - ať jsem zas trochu chytrá :-)), ať se ke všem houbičkám dostane mléko. Až je kefír hotový (záleží na teplotě vzduchu - v chladu to trvá jednou tak déle - v lednici atp.), přeceďte jej přes plastový cedník. Kefírový nápoj můžete ihned pít nebo si jej ještě nechte vychladit v ledničce.
Pořád ještě bude pracovat,ale ne v tak velké míře,jako se zrnky.

Zrnka tibetské houby následně vložte do čerstvého mléka (případně je ještě můžete opláchnout pod tekoucí vodou,což bych ale neradila,protože toto skupenství kvasinek obsahuje to nejdůležitější,pro naše zdraví,KEFÍRAN).
Pokud nechcete následující den kefírový nápoj, nechte houbičky odpočívat v chladu v ledničce, kde je můžete krátkodobě skladovat. Pokud chcete tibetskou houbu skladovat dlouhodoběji, jednoduše ji dejte do čerstvého mléka a zamrazte (viz foto dole). Není to moc vhodné,protože houbička se pak hodně dlouho probírá ze zimního spánku,ale když není zbití,nevadí to.Takto vám tibetská houba vydrží až několik let.
Pokud si budete den co den připravovat kefírový nápoj, rozhodně počítejte s tím, že se vám tibetská houba – pokud se o ni budete správně starat – za několik týdnů pořádně rozroste.Udává se,že se zdvojnásobí po 21 dnech.
Takže za takové tři týdny už budete mít kefírových zrnek dokonce dvojnásobné množství.
Tuto krásku jsem zkoušela mít v mrazáku celý rok.Nic s ní není,dokonce hltala,jakmile jsem jí nalila mléko,jako čokl vodu.A kefír? Sice jsem musela párkrát mléko vylít...houbičky se "vyprazdňovaly a zároveň šistily a papaly :-).To trvá při cca 4-6 x výměně mléka.Pak je ale voňavý,vynikající,lahodný,mňamka veliká.
Pokud jste zruční (a já věřím,že ano),můžete si z kefíru udělat cokoli,na co máte chuť.
Já se pustila do domácích tzatziki a domácího jogurtu.Povedl se mi sice jen jednou (a to ještě ani nevím jak,protože jogurt a kefír mají odlišné kultury,ale povedl se...).Pokud necháte vykapat syrovátku,máte vynikající tvaroh a s cibulkou,pažitkou a solí je super mňamka... A vůbec...syrovátka...téma na další článek...

Do jogurtu jsem přidala lžičku třtinového cukru a kousky ostružin.Tzatziki jsem doplnila tradičně okurkou,česnekem a koprem.
A co od ní můžeme očekávat za zázrak? mimo jiné ...
- reguluje obranné látky organismu
- uzdravuje choroby srdce a rozkládá cholesterol v cévách
- uzdravuje slinivku, játra a slezinu
- uzdravuje žlučník, střeva, dvanácterník a hojí vředy
- uzdravuje ledviny a kontroluje močové cesty
- houba vyvíjí antibiotika a hojí záněty organizmu
- reguluje tlak krve
- zadržuje metastázy a brzdí jejich vývoj
- zabraňuje rychlému stárnutí
- zabraňuje únavě a skleslosti způsobené stresem
Takže si to shrneme:
Jak pěstovat tibetskou houbu
Příprava tibetské houby:
- Kultury tibetské houby zaslané v zásilce propláchněte studenou vodou, vložte do skleněné nádoby, nejlépe do klasické třičtvrtělitrové zavařovací sklenice.
- Tibetskou houbu zalijte 200-250 ml nesvařeného polotučného či plnotučného mléka (v něm houba rychleji roste, nejlepší je vysokotučné farmářské mléko).
- Občas dejte houbám více "najíst" a do mléka nebo místo mléka přidejte šlehačku - tento postup doporučuji provést hned při prvním pěstování, když houby obdržíte v zásilce. Houby pak rychleji narůstají.
- Nádobu zakryjte papírovým ubrouskem nebo do několika vrstvami přeložené gázy a zajistěte gumičkou, aby do kultury nepadalo smetí a nelezl hmyz.
- Uložte sklenici s kefírovou houbou na místo s pokojovou teplotou, ale ne na přímé slunce.
Po 24-48 hodinách, když se vytvoří kefír, opatrně zamíchejte dřevěnou nebo plastovou lžící a přeceďte přes plastový cedník nebo čisté hrubší plátno. Pokud je kultura houby hodně hustá a nejde vylít ze sklenice, můžete ji zředit trochou mléka nebo vody.Houbu, která zůstane na cedníku, propláchněte mlékem či odstátou vodou (pokud to děláte,pokud ne,nechte tak a vraťte zpět do vymyté sklenice - horkou vodou bez použití saponátů.Není ale nutné.Někdo neproplachuje ani sklenici,to stačí jednou za 7-10 dní) a postup opět opakujte. Aby se na houbě nevytvořila opravdu velká vrstva sliz,můžeme ji jednou za 2 měsíce propláchnout.Je to ale škoda,protože právě sliz - KEFÍRAN -je zdraví samo.Chápu ale,že někomu to nemusí být milé,dokonce odporné,chápu. Já mám ale kefírek pokaždé jemný a lahodný a záleží na okolní teplotě a množství houbiček,kdy a jak bude hotový.
Užívání tibetské houby:
Vzniklý kefír pijte pokud možno každý den ráno nalačno,nebo jako druhou večeři cca 2 hodiny před spaním. Podle některých doporučení by po měsíci měla následovat týdenní přestávka, ale není to nutné. Tibetskou houbu užívám libovolně dlouho a jak je mi libo.Krev,moč,srdce,játra,ledviny a vše ostatní mám v pořádku,takže není důvod pochybovat.
Obecné rady pro pěstování tibetské houby, které publikuji na základě vašich zaslaných dotazů:
- Pamatujte, že houba by neměla přijít do styku s kovem (nemíchat kovovou lžičkou, nepoužívat kovový cedník).
- Houbu nevystavujte přímému slunečnímu záření, ani ji nestavte na topení, protože vysoké teploty ji zahubí.
- Mražení tibetské houby je možné.(Přidejte trochu mléka,dejte do zipového pytlíku a uložte do mrazáku)
- Pokud odjíždíte na delší dobu na dovolenou, zalijte houbu běžným způsobem mlékem (nebo čistou vodou) a nechte ji v lednici. Postup "výroby" kefíru se tak díky nižší teplotě zpomalí. Mám ověřeno, že takto houba vydrží bez problémů celý měsíc.Pak ale mléko vyměňte.
- Pokud nálev zhnědne či zčerná (slabé zažloutnutí či zašednutí, většinou na povrchu, nevadí), vzniklý kefír nepijte. Houbu dobře propláchněte ve vodě a opakujte postup pěstování. Pokud se zhnědnutí či zčernání objeví znovu, houbu vyhoďte a pořiďte si novou kulturu kefírové houby.
- Pokud se na kefíru objeví plíseň (žlutá, černá, zelená, tmavě hnědá barva), houbu již většinou nelze zachránit a je třeba si pořídit novou kulturu houby.
- Při manipulaci s tibetskou houbou rukama si je předem umyjte a dobře opláchněte vodou.
Kefírový nápoj zamezuje shromažďování a hnití potravy ve střevech a odkyseluje organismus. V trávicím traktu se dokáže vypořádat s různými nežádoucími přemnoženými kvasinkami, bakteriemi a viry a také výrazně stimuluje imunitní systém.
Díky obsahu výživných látek v kefíru,její užívání není jen možné,ale přímo vhodné v době těhotentví. Jak v období těhotenství, tak i v době kojení můžete bez obav kefír konzumovat. Pokud máte alergii na laktózu, pak se nemusíte ničeho bát. Kefír se laktózou krmí, a proto ve výsledném nápoji je laktózy jen minimálně. Čím déle se fermentuje, tím méně je laktózy v
nápoji
.Pro co největší omezení obsahu laktózy je vhodná sekundární fermentace. Obecně je mléko v kefíru natolik přetráveno, že by nemělo způsobovat trávicí obtíže.