Čajová houba zvaná kombucha

Kombucha - léčivka stará,jak Metuzalém

Není na světě snad jediný člověk,který by tuto léčivou "houbu" neznal.Nebo možná ano a právě pro něj tady mám dnešní článek.
Pokud tuto mňamku znáte a nechce se vám pročítat,co jste četli už stokrát,zmáčkněte křížek v pravo nahoře,nebo se přesuňte jinam.
Koho to zajímá,buďte vřele vítáni v tisíce let starém léčivém receptu - nápoji zvaném KOMBUCHA.Článek o tibetské houbě,která je neméně léčivá,najdete zde také.

Dsc02321

Kombuchový nápoj, který byl již na počátku století pojmenován jako "Champane of life" (šampaňské života), je pro mnohé ideální náhradou za alkoholické nápoje. Milovníci čerstvé (syrové) stravy doslova uctívají tento nápoj s jemnou kyselou chutí především pro jeho zásaditý efekt. Kombucha je také zařazena jako standardní prostředek při různých postních nebo očistných kúrách.
Co kombucha ve skutečnosti je?
 Kombucha je kvasný čajový nápoj, v němž kultury kvasinek a bakterií vyrábějí během přirozeného kvasného procesu biologicky hodnotné látky. Podle receptur se k výrobě kvasného nápoje používá zelený nebo černý čaj, popř. bylinná směs a cukr. Základem pro kvasný proces je měkká, rosolovitá, houbovitá hmota, tzv. "houba kombucha". Podobá se plochému, gumovému, nahnědlému plátku a vypadá téměř jako hustý, mastný lívanec.
4d4e007d0d_24370788_o2
Ačkoli má mnoho podobností s houbou jako takovou, přesto je to docela něco jiného. Obvykle se "houba kombucha" označuje za určitý živý organismus, složený z mnoha organismů, vitálních kvasinkových buněk a potřebných bakterií. Svojí strukturu se tedy spíše podobá lišejníku.
Skutečností zůstává, že je kombucha živoucí společenství (symbióza) rozmanitých kvasinek, řas a jiných mikroorganismů. Bakterie potřebují pro svoji činnost určité aktivní látky a vitamíny. Tyto substance nezbytné pro život dodávají bakteriím kvasinky a přeměňují cukr na alkohol. Bakterie to oplácejí tím, že produkují kyseliny, které zase kvasinky nutně potřebují pro svou vlastní ochranu. Pokud je totiž zachováno kyselé prostředí, nemohou zároveň škodit hnilobné bakterie a původci nemocí.
Látky, které vznikají během kvasného procesu, změní nápoj po všech stránkách. Nápoj pak vypadá a chutná zcela jinak, ve srovnání s původní čajovou směsí.
10394072_1488573494733646_4056945796254372735_n
Co obsahuje kombucha?
Podrobnou analýzou bylo dokázáno, že kvasný nápoj obsahuje mnoho biologicky cenných obsahových látek, které z antibiotického pohledu mají očistné účinky (odstraňují jedy z těla): organické kyseliny, bílkovinné enzymy a enzymy štěpící uhlohydráty, vitamíny a minerální látky, kvasinky, polysacharidy, kofein a alkohol.
Nejdůležitější obsahové látky kvasného nápoje:
Kyseliny: glukoronová, mléčná, octová, tříslová, glukonová, uhličitá, vinná, citrónová, oxalová, jantarová, malonová.
Vitamíny: B1, B2, B3, B6, B12, kyselina listová, C, D, E, K.
Enzymy: invertáza, amyláza, kataláza, syřidlový enzym, sacharáza, proteolytické enzymy.
Prvky: Sodík, draslík, magnesium, vápník, mangan, železo, kobalt, měď, zinek.
Další: kvasinky (cca 10 miliónů buněk na 1 mililitr kombuchy), polysacharidy, kofein, alkohol.
Kombucha jako pomoc při trávení
Kvasným nápojem z čajové houby dodáváme cenné přírodní látky zvláště do orgánů trávícího traktu. Tato zevní posila je vlastně velmi potřebná pro všechny.
Mnozí lidé mají bakteriální střevní flóru ve velmi špatném stavu. Důvodem jsou většinou špatné stravovací návyky, příliš mnoho cukru a tuku. Ale také léky, jako antibiotika, léky proti bolesti, léky na povzbuzení chuti nebo antikoncepční pilulky, dále alkohol - mohou velmi silně poškodit střevní flóru.
Kombucha také podporuje látkovou výměnu a tím umožňuje rychle a důkladně odstranit odpadní látky, vylučující se během chemických procesů v těle. K nim patří také všudypřítomné škodlivé látky a chemikálie okolního prostředí, které do našeho těla přijímáme s potravou, vzduchem, který dýcháme skrze pokožku.
Jak si opatřit kombuchu?
Pokud chceme zcela poprvé začít pěstovat kombuchu, je nezbytné opatřit si stabilní "základní kulturu", kterou dostaneme v lékárně. Můžeme také přímo vyhledat pěstitele kombuchy.
Možná, že při nákupu kultury se vám bude zdát cena se základní kulturou příliš vysoká. Ale když si uvědomíte, že ono rosolovité "něco" je teprve začátkem, z něhož si můžete rok od roku kultivovat další kvasinky, které již prakticky nic nestojí, pak se prvotní investice jistě vyplatí.
Existuje ještě jiná cesta, jak si opatřit čajovou houbu: Požádejte své přátele, aby darovali jeden exemplář nebo alespoň odřízli malý kousíček ze své houby. Z tohoto nepatrného dílu a s trochou trpělivosti si můžete také vyrobit osvěžující nápoj.
U čajové houby, kterou popř. dostanete od cizího člověka, hrozí nebezpečí, že z hygienického pohledu neznáte, za jakých podmínek se tyto mikroorganismy vyvinuly, není jisté, zdali symbióza je inaktivní a zdali se ve správném poměru nacházejí bakterie a kvasinky. Někdy se však mění kombucha po celé generace svého majitele, a přesto z takového zdroje můžete získat vynikající nápoj.
10645227_1488572404733755_270530614147767818_n-3
Jaký použít čaj
Jaký čaj si pro kombuchu zvolíte, závisí na vašich chuťových zálibách. Anebo na tom, jak má čaj působit na tělo. Za "klasický nápoj" se považuje kombucha s černým čajem a rafinovaným (bílým) cukrem. Existují i jiné představy, že lepší je směs čaje, jiní tvrdí, že místo cukru je vhodnější používat med.
Rozhodující je však to, jaký druh čaje vám chutná a jaký záměr nápojem sledujete. Mikroorganismům kultur kombuchy se nejlépe daří v černém čaji. Tento živný roztok je osvědčený a prakticky bez problémů k pěstování kombuchy. Je však mnoho lidí, kteří dávají přednost živnému roztoku z bylinkového čaje, ať už proto, že černý čaj ze svých zdravotních důvodů nesnášejí, nebo chtějí využít zároveň i léčivou sílu bylin, či mají jiné důvody. Kdo však nemá příliš zkušeností s pěstováním kombuchy, měl by raději dát přednost černému čaji.
Vhodné zelené čaje pro kombuchu:
Gunpowder
Chen Mee
Hyson
Japan Bancha Tee
Kukicha
Oolong
.. a další
Vhodné černé čaje pro kombuchu:
Assam-Tee
Ceylon-Tee
Darjeeling-Tee
Nilgiri-Tee
.. a další
Blackbackground-kopie3-kopie
Do varné nádoby nalijte vodu a nechejte vařit.
Do studené vody nebo do pomalu se zahřívající vody vsypte asi 70g bílého cukru a míchejte, dokud se cukr úplně nerozpustí. Pokud místo cukru použijete med, přidejte ho až po vychlazení čaje.
Když voda vaří, nádobu odstavte a do vody nasypte čaj.
Čaj sceďte.
Čaj nechejte vyhladnout, aby byl vlažný (30 až 40 stupňů C).
Čaj nalijte do skleněné, porcelánové nebo hliněné nádoby.
Přilijte asi 10% hotového kombuchového nápoje.
Kombuchovou houbu vložte do připraveného čajového roztoku.
Nádobu přikryjte lněným plátnem a upevněte pomocí gumičky tak, aby se do nádoby nedostaly žádné nečistoty, popř. hmyz.
Nádobu s takto připraveným obsahem postave na teplé místo a uchovávejte při pokojové teplotě. Velmi důležitý je také čerstvý vzduch a teplo. Světlo není potřeba. Prudké sluneční světlo škodí. Nechejte stát asi 8 - 10 dnů.
Houbu z nádoby vyjměte.
Hotový nápoj sceďte a nalijte do láhví.
Usazeninu nechejte v nádobě, ale přibližně jednou za 4 týdny ji vylijte a nádobu vypláchněte pod tekoucí vodou. Houbu opatrně propláchněte pod tekoucí studenou vodou a znovu vložte do nádoby.
Asi 10% kvasného roztoku musí zůstat v kvasné nádobě pro okyselení nové dávky čaje. Pokud umýváte také kvasnou nádobu, toto množství nalijte zpět do čisté kvasné nádoby.
Pokud nevypijete všechen nápoj najednou, uskladněte láhve s hotovým nápojem na chladném místě.
Nový nápoj připravíte opakováním tohoto postupu.
 
Kombucha - dárek přírody  
Běžně se můžeme dočíst, že kombuchová kultura je houba, ale věřte mi a budu se opakovat,není tomu tak. Musím zopakovat,že se jedná o symbiózu několika druhů kvasinek rodu Saccharomyces (hlavně tzv. Schizosaccharomyces) a octových bakterií. Každá kultura má zákonitě trochu jiné složení, které se mění s podmínkami v jakých je pěstována. Kolonii jako takovou tvoří celulóza vytvořená octovými bakteriemi. Životnost kombuchové kultury je maximálně půl roku.
Kombucha, jejíž původ je pravděpodobně v Kargasoku, kde žije mnoho dlouhověkých lidí se k nám dostala z Japonska již před první světovou válkou. Již tehdy byly kolem jejích léčivých účinků prováděny rozsáhlé výzkumy. Během druhé světové války kultura kombuchy u nás zanikla a objevila se opět díky snahám o renezanci přírodních léčiv.
V příručkách se nachází  ještě mnoho dalších názvů této kultury. Střízlivě zní "čajová houba", která je používána v dálně východních zemích od Ruska po Japonsko po staletí, jako pravý přírodní všelék.  

Každopádně představuje prostředek, který zlepšuje stav trpících a působí jako ochranný prostředek proti různým nemocem a proti ztrátě vitality. 
     


Aromatický nápoj připravený z kombuchy většinou z černého čaje obsahuje ve svém hotovém stavu po několikadenním kvašení celou řadu velmi cenných biologických látek.
Výhodou u všech terapií s kombuchou je, že její užívání nemá žádné vedlejší účinky, které by ve vlastním slova smyslu biologicky působily.
Jak dalece jde o biologické účinky ukazují bioelektronická vyšetření s kombuchou, které provedl doktor a biolog Wiesner. Také biofyzik Popp už dříve ukázal, že zdravé buňky vykazují určité biofotonové záření. Zmíněný lékař a biolog pak také při svých vyšetřeních stanovil, že mnohé léčivé rostliny a houby vykazují stejné záření jako zdravé lidské buňky. 

Bioelektronické testy u těchto vyšetření prokázaly, ža podávání produktů z kombuchy vede k okamžitému zlepšení regulační schopnosti celého organismu. 

Tyto výsledky také potvrzují, že se účinnost kombuchy opírá o více než pouhé biochemické procesy. Při těchto procesech mohou být pomocí testů zjištěny zajímavé výsledky vyšetřením krve u pacientů s rakovinou. Jedná se o elektronické biorezonanční testy. Při nich se ukázalo, že při testování biologických terapeutik s přidáním preparátů z kombuchy bylo zaregistrováno nápadné zesílení účinků na vyvolané terapeutikum.  

Také u lidí, kteří byli po jaderné havárii v Černobylu ozářeni se po podání kombuchového nápoje dostavilo snížení měřených hodnot ozáření.


Léčivá síla kombuchy
Dr.Rudolf Sklenář se zasloužil o rozvoj účinné biologické rakovinné terapie, při které kombucha hraje podstatnou roli. Denní lékařská praxe a jeho intenzivní bádání po mnoho let pomohly dr. Sklenářovi získat bohaté praktické poznatky a výsledky ohledně tohoto přírodního léčivého prostředku.
Díky pane doktore ...
První veřejnou zmínku o svých lékařských poznatcích přinesl ohledně "čajové houby" již v roce 1964. "Houba" je nejen cenným biologickým terapeutikem při rakovinových onemocněních, ale má léčivé účinky také u jiných onemocněních látkové výměny.
 
V malé 8 stránkové publikaci nazvané "Diagnóza rakoviny založená na krvi a její léčení, před rakovinném stavu a na jiných metabolických nemocích pomocí kombuchy a Coli-preparátu", Dr. Sklenar píše, že vitamíny, kyselina mléčná a kyselina glukoronová mají velmi kladný vliv. "Tyto látky ničí zdraví škodlivé mikroorganismy (viry, bakterie, houby) a rozkládají je na méně škodlivé látky (kyselinu močovou, cholesterol apod.)". Působení kombuchy lze nazvat jako "vynikající detoxikační látka mající kladný dopad na organismus". Kombucha má navíc "pozoruhodný posilňující vliv na systém žláz a podporuje metabolismus."
Dr. Sklenar napsal, že byl schopen pomocí houbového čaje úspěšně léčit: dnu, revma, arteriosklerózu, artritidu, zácpu, impotenci, celkové vyčerpání, obezitu, furunkolozu, ledvinové kameny, cholesterol, rakovinu, zvláště v jejím ranném stádiu, apod.

                                        
Kombucha - hodnotný dárek přírody
Nápoj je získáván kontrolovaným kvasným procesem. Podle staré tradice jsou kultury houby přidávany do čajového nálevu a pomocí cukru přivedeny ke kvašení.  

Houba však nekvasí do lihového stavu, ale při kvašení vylučuje do nápoje řadu cenných vitamínů a různé aminokyseliny a párové kyseliny. 
U těchto kultur se jedná o symbiozu milionů kvasinek,které názvy ani neumím přečíst,natož si  je zapamatovat a napsat.. 
Tyto prvky vyrábějí prostřednictvím kvašení četné rozličné produkty látkové výměny, které přecházejí do nápoje. Mezi nimi jde především o gluconovou, glucurunovou kyselinu, mléčnou kyselinu, kyselinu octovou, stopy kyseliny vinné, dále organické kyseliny, fermenty a některé důležité vitamíny. Kyselina uhličitá dává nápoji jeho osvěžující charakter a je proto lidmi popisován jako pravý "hasič žízně". aromatické látky, které vznikají látkovou výměnou, vytvářejí tak typické aróma kombuchového nápoje. Tímto způsobem zůstává kvasící proces čistý a průhledný.  
Nápoj nepotřebuje žádné přídavné látky a ve svém přírodním stavu zůstává svým mnohostranným účinkem a léčivou sílou nenapodobitelným kompositem pro lidstvo.
Rozvojem chemie a moderní výrobou léčiv byla postižena kombucha stejným osudem jako náš heřmánek, třezalka, bezinky a jiné léčivé bylinky. V poslední době, kdy se lékařská praxe začíná opět zajímat o přírodní léčiva, dochází k renezanci i léčebných procedur kombuchou.Díky bohu.

 

WsKombucha - přírodní síly, které se nechají pít

 Z obsažených látek je třeba se zvláště zmínit o kyselině glucuronové, která působí jako výtečná látka na odstranění jedů z organismu. Taková kvalitní detoxikace organismu.


Pomáhá proto také tělu zbavit se nikotinových zplodin z kouření a i při paralizaci neblahého vlivu životního prostředí na lidský organismus. Je proto pro lidské tělo tak důležitá, že jako párová kyselina je nápomocna spojení produktů látkové výměny, jakož i tělu cizích substancí (léky a jedy) a tak přispívá k odjedování. Kromě toho je ve vázané formě stavebním prvkem, tak významných polysacharidů jako hyalurunové kyseliny - hlavní substance tkání - oddaluje projevy stárnutí, chondroitinsulfátů (to slovo jsem musela opsat :-) - hlavní substance chrupavek, mukoitinsulfátů - stavební prvek žaludeční sliznice a sklivce v oku a heparidů. Proto kombucha příznivě ovlivňuje též onemocnění kostí, kůže, zlepšuje vidění, brzdí kornatění cév, odstraňuje nervozitu a výrazně posiluje celý žlázový systém organismu a výměny látkové.
Dále se v nápoji nachází kyselina mléčná a proto vykazuje silné brzdící účinky proti řadě baktérií, především proti střevním. Kombucha má tudíž i antibiotické vlastnosti.
Nemoci, které byly úspěšně léčeny
Kombucha sestává z bílé (počáteční kultura),asi 5 mm silné elastické hmoty - lesknoucí se membrány houbového pletiva, baktérií a kvasinek. Tato "houba" vytváří 25% glucoronové kyseliny, jejímž působením se vysvětluje odstraňování škodlivin z těla. Dochází ke zničení mikroorganismů a rozpouštění škvarků. Je výborným prostředkem pro lidi, kteří mají problémy s látkovou výměnou. Úspěšně byla použita při léčení rakoviny, především jejích předstádií, dně, artritis, reumatu, arterosklerózy, impotenci, otylosti, ledvinových zánětech a zánětech močových cest, hemeroidech, chronických zácpách, blíže nespecikovaných výtocích, poinfarktových stavech, chronických onemocnění jater, žlučníku, akné, různých ekzémů a řadě dalších zejména zánětlivých onemocnění.                                            
Nasazení terapie při rakovině
Z biologie je známo, že nízké baktérie, žijící v alkalickém prostředí a formy hub všech druhů žijících v kyselém prostředí se při svém vývoji navzájem poškozují a brání růstu. Záleží proto na prostředí uvnitř orgnaismu. Stejně jako mnoho ostatních lékařů i dr.Sklenář pozoroval, že každému chronickému onemocnění v jeho konečné formě, tak i rakovině, předchází všeobecné onemocnění organismu, jehož výsledkem je v prvé řadě onemocnění látkové výměny. Pokračující otrava a vytváření zbytků v těle vytvoří potom prostředí pro rozvoj původce choroby.  

!!!!!!!  Jak známo každý nemocný rakovinou má nemocná střeva.  
Alternativní medicína již dávno preferuje větu "Smrt sedí ve střevech" - zde se má tvořit 60% imunity !!!!!!!

Rakovina se proto nechá účinně ovlivnit přes střevní baktérie. Fiziologické kořeny baktérií nejsou původci, ale naopak důležitými funkčními nositeli látkové výměny a obrannými předchůdci imunosystému. Tak mohl být také prokázán antikarcinogenní vitamín K2. Zde byly také objeveny dvě skupiny enzymů. Jeden enzym byl zcela neúčinný, druhý se proti tomu prosazoval neobyčejně silnou účinností. Tento vykazoval jednu z nejsilnějších protinádorových aktivit, které byly pozorovány.

                                              U rakoviny houba proti houbě
  • žádné další metastázy
  • zastavení poklesu váhy, dokonce mírné přibrání na váze
  • zlepšení celkového stavu
  • žádné upoutání a lůžko
  • zvýšený zájem pacientů o okolní dění
  • omezená spotřeba tišících prostředků
  • potlačení dráždění ke kašli
Celou houbu, nejen některé z jejích látek nasazoval i dr.Sklenář k nápojům a preparátům jako protirakovinnou terapii u lidí. Tato terapie zahrnovala i prevenci.

                Výroba kombuchového nápoje- opakování je matka moudrosti

Potřebujeme:
  • Buď záladní kulturu (seženeme ve zdravé výživě,nebo u mě :-)
  • ... nebo již mateční a/nebo dceřinou vypěwstovanou houbu,která jste si jisti,že se vám určitě ujme(seženeme na internetu,od známých,nebo u mě :-)
  • Jakoukoli,nejméně 2 litrovou,čistou,vyvařenou sklenici
  • Vyprané a vyžehlené plátýnko,nebo čistý ubrousek 
  • Gumičku
  • Základ čajů zeleného,černého a kopřivy (možno si namíchat jakoukoli variantu chuti dle libosti,já mám základ tento).
  • Cukr (nejlépe bílý krystal,ale já používám i třtinový tmavý s melasou a nápoj je úžasný.
  • Sporák a dobrou náladu
Když jsme si rozmnožili houbu tak, že již můžeme používat třílitrové nádoby:
  • uvaříme obvyklým způsobem čaj 
  • po schlazení asi na 37°C jej nalijeme do kameninové nebo skleněné nádoby
  • přidáme asi 2 dcl hotového kombuchového nápoje
  • nakonec vložíme opláchnutou houbu. 
  • do nádoby nedáme více než 2 litry čaje.
  • nemusíme také již dávat tolik cukru, jako když jsme houbu množili,nejvhodnější je 8,5 dkg cukru na litr čaje. Čím více dáme cukru, tím je nápoj kyselejší.
Někteří lidé, kteří nesnášejí běžný černý čaj, mohou použít čaj bylinkový, nebo slabý odvar černé kávy. Nevhodný je zelený čaj sáčkový,nebo uměle aromatizovaný.Zkoušela jsem a nic moc chuť,ani účinek. 
Houbu můžeme použít opakovaně 3-4x, protože starší houba tmavne, ale hlavně nápoj z ní vyrobený již není tak chutný, postrádá charakteristickou vůni a perlivost. Stará houba je náchylnější k plesnivění. K běžnému užívání nápoje jednou osobou, postačí vyrábět jej ve třech sklenicích. Proto si necháme pouze tři nově vzniklé houby, ostatních se zbavujeme. Naše pipiny se po ní mohou utlouci.

Houbu nelze skladovat.

Co se týče množství vypitého nápoje za den, doporučuje se 1/3 - 2/3 litru, a to nejlépe po 1-2 dl ráno na lačno, před či po obědě a nějakou dobu před spaním (ráno organismus potřebné látky dobře vstřebá a v poledne a večer organické kyseliny pomohou při trávení). Samozřejmě je možné vypít denně i větší množství nápoje, zvláště při horším zdravotním stavu.  

Vždy však mějte na paměti, že všeho se má užívat s mírou. Aby bylo dosaženo blahodárného účinku na zdraví, je třeba užívat nápoj dlouhodobě. Někdy se pozitivní účinky dostaví po krátké době, jindy až po několika měsících či dokonce po roce, záleží na druhu onemocnění a organismu toho kterého člověka.

            Cukr nelze nahradit umělým sladidlem,ani medem !!!!. 
Proto pro silné diabetiky není kombuchový nápoj vhodný. Diabetik musí počítat s tím, že když vypije 2 dcl kombuchového nápoje, je to totéž jako by zkonzumoval 1,7 dkg cukru a podle toho musí upravit svůj jídelníček. Pro diabetiky je proto vhodnější nechat kombuchový nápoj místo 10 dnů kvasit 3 - 4 týdny. Takto získaný nápoj je však hodně kyselý a nedá se pít, proto se užívá po 2 - 3 lžících ve sklenici vody.Jako ocet. V každém případě je nutné se radit s ošetřujícím lékařem.

                             
Nejčastější příčiny plesnivění houby
Několik dnů po založení kombuchového nápoje se počne na hladině čaje tvořit tenký šedý škraloupek. Není to plíseň - je to nově se tvořící houba. Plíseň na houbě je vždy zelená a po plísni výrazně páchne. Nikdy se nesnažíme houbu omývat a houbu znovu používat. Není-li houba v zakouřeném prostředí, může být příčina plesnivění nízká teplota prostředí. Bývá to po nikotínu nejčastější důvod. Nápoj vzniká kvasným procesem a proto potřebuje bezpodmínečně i teplo. 
  • Teplota nesmí klesnout pod 22°C. Nejvhodnější teplota je 26 - 36 °C.
Další příčinou špatného kvašení a následně plesnivění může být i příliš chlórovaná voda. V takovém případě vodu převaříme a necháme 24 hodin odstát, než z ní připravíme čaj pro kombuchový nápoj.
    Dscn5868
Když perlivá,je nejlepší :-) Dobrou chuť !!!

DĚKUJI ČLOVĚČE ZA NÁVŠTĚVU A NEZAPOMEŇ...V KOŘENECH JE SÍLA

Kontakt:

Web: www.podomacku.net

Mail: podomacku@post.cz

FB: Podomácku z darů Země aneb Jedové doupě v akci

TOPlist

UPOZORNĚNÍ: Všechny recepty a návody mají pouze informativní charakter a jejich autorka nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv následky jejich použití v praxi.