Všechny byliny,které doma užíváme - doplňuji
Staré přísloví praví: pijte pivo s bobkem, jezte bedrník, nebudete stonat, nebudete mřít. Léčivky mají na zahradě,lukách a polích své místo!
BYLINKÁŘSKÉ DESATERO
- Ke sběru volte místa, které jsou dle uvážení co nejméně znečištěna civilizací (prach, blízkost komunikací, skládek, v průmyslových oblastech, parcích,…..).
- Na bylinky si připravte nůžky, nůž, motyku, proutěný košík, event. papírovou tašku.
- Bylinky sbírejte za slunného počasí (cca 10 – 16h). Mějte na paměti, že slunce „vytahuje sílu bylinky“ směrem nahoru, při západu se obsah účinných látek stahuje zpět do kořene.
- Rostlinky sbírejte opatrně, některé nelze utrhnout, aniž bychom je vytrhli ze země. Používejte proto nůžky či nůž. Nesklízejte celou úrodu, myslete nejen na včelky a další obyvatele louky, ale i na příští roky.
- Kořeny sbírejte vždy na jaře, nežli se síla rostlinky vydá do zelené části nebo na podzim, kdy rostlina odkvetla a zase se ukládá k odpočinku. Pokud si nejste jisti druhem, pozorujte rostlinu jak bude vypadat a počkejte si na podzim nebo na příští rok.
- Tam, kde se sklízejí listy – myslete na to, že největší sílu mají před tím, než si rostlina utvoří květy. U některých druhů se sklízí celá kvetoucí nať – tam seřezávejte rostlinky cca 20cm dlouhé. Květy sbírejte čerstvě nakvetlé.
- Kořeny řádně omyjte, nakrájejte a sušte nejlépe při umělém teple do 45°C. Natě a květy se nemyjí, suší se v tenkých svazcích, nebo nízkých vrstvách na papírech či sítech ve stínu při teplotách do 40°C.
- Usušené bylinky rozemněte mezi prsty, (správně usušené šustí a drolí se) a uložte nejlépe do skleněných nádob s uzávěrem. Papírové či plátěné sáčky nedoporučuji, některé bylinky v nich vlhnou a plesniví, jiné vám mohou znehodnotit moli.
- Rozmyslete si, jak budete bylinky zpracovávat. Lze je zamrazit, naložit do lihu jako tinkturu, proložit cukrem na sirupy, zpracovat do bylinkových cukrových medů či marmelád, vyrobit z nich mazání, oleje, ale i výborné likéry či bylinková vína.
- Vše si popisujte, není nic horšího, než hromada sušených bylin, které vypadají a nakonec i voní stejně…..
Přeji vám příjemné chvilky strávené v přírodě, radost při bylinkaření a úspěchy při zpracování.
Bylinky (a výroba tinktur),které užíváme
Na přání znovu uvádím přípravu léčivých bylinných tinktur.
Tinkturami se zabývám mnoho let, avšak zdaleka netvrdím, že vím hodně. Líh, ethanol nebo alkohol, jak libo, je přirozené rozpouštědlo, které nemění chemické substance rostlin. Látky rozpouští velmi dobře a hlavně rychle bez toho,aby byliny ztratily cokoli na své účinnosti.. Čaje jsou vždycky problematické, neb není známo, zda horká voda vše dobře rozpustí, vysoká teplota může jemnou přírodní chemii poškozovat a také, kdo by se chtěl věčně nalévat, že?
Tak tedy: přirozeně usušenou drogou se naplní malá lahvička (cca 100ml). Zaleje se co nejsilnějším lihem, avšak ne bylinnou pálenkou, kde by se substance mohly ovlivňovat. Po týdnu dostaneme barevnou kapalinu. Týden stačí na vyluhování, pokud je droga rozmělněna na malé kousky. Tekutinu přefiltrujeme přes kávový filtr a uschováme v temnu. Tinktura se většinou používá dvakrát denně po 20 kapkách. V případě slabších bylin i více, avšak po dvou týdnech se má léčení přerušit. Byliny totiž nejsou žádná sranda.