Chmel-ženy rozzáří,muže zklidní

Léčivý a uklidňující pomocník nejen v menopauze 

Chmel obecný nebo také chmel otáčivý je vytrvalá popínavá rostlina - lijána,dosahující výšky až 7 metrů. Původní byl v Evropě, Asii a Severní Americe. Rostlina je ovíjivá s pružnou šestihrannou chlupatou lodyhou, která má červenozelenou barvu. Oddenek je masitý a silný. Když chmel roste ovíjí se vzhůru ve směru hodinových ručiček,proto se vysazuje k tyči aby se po ní popínal. Listy jsou tří až pěti laločné, velké a srdčité se zubatým okrajem. Chmel má samčí a samičí rostliny,proto je to rostlina dvoudomá.

3d-vytah-v-chramu-chmele-a-piva

  • Samčí mají vrcholičnaté laty složené z malých žlutozelených květů.
  • Samičí mají květy v šišticích.
  • Plodem je šišticovité plodenství. Užívá se hlavně k výrobě piva ale má také léčivé účinky.

Mezi ně patří:

  • Tlumící účinky, které se dají využít třeba při bolestivé menstruaci
  • Podporuje trávení
  • Má desinfekční účinky
  • Napomáhá usínání
  • Zvyšuje chuť k jídlu
  • Působí sedativně
  • Obsahuje látky podobné ženským pohlavním hormonům a proto napomáhá u žen regulovat menstruační cyklus a u mužů tlumí - stejně jako pivo - pohlavní pud.
  • Účinný je i na zklidnění při nervových poruchách
  • Zevně lze využít fytoncidního působení chmele např. ve formě kloktadla nebo ve formě obkladu či koupele,na špatně se hojící rány,nebo furunkulózu.

Chmel roste nejvíce na slunném a vzdušném prostředí s bohatou živnou půdou. V luzích, houštinách, v lesích a po jejich okrajích, planě rostoucí v křovinách, živých plotech a podél vodních toků.Roste především v teplejších oblastech ČR. Byl zavlečen například do Severní a Jižní Ameriky, Austrálie a dalších částí světa.

Sbírají se samičí šištice,nebo chmelové (lupulinové) žlázky zvané lupulin, které vyrůstají na listenech tvořících šištici. Šištice se sbírají ve druhé polovině srpna nebo začátkem září, kdy obsahují nejvíce účinných látek.

Suší se za teplot nepřesahujících 40 °C. Lupulin se získává proséváním a dalším čištěním chmelových šištic, jeho získávání v domácích podmínkách je však dosti obtížné. Chmel poměrně rychle ztrácí svoji účinnost, cca po 1 roce se stává již téměř bezcenným.Stejně tak,jako že nesnáší vlhkost a světlo.Když si jej tedy donesete domů,okamžitě usušte,nebo jinak zpracujte.

Obsahuje pryskyřice, hořčiny (např. humulon, lupulon a další), silice s terpenoidy (např. humulen, myrcen aj.), flavonoidy, fytoncidy, fytosteroly, vosky, cholin aj.

Chmelové šištice rostoucí na samičích rostlinách se používají při výrobě piva (v tomto případě se ale nepoužívají šištice z planě rostoucího chmele). Chmel pivu nejen dodává hořkou příchuť, ale také jej konzervuje.Působí tedy,jako dalčí přírodní konzervant.Chmelové šištice se také užívají v průmyslu farmaceutickém, kosmetickém a potravinářském.

Kouření chmele má údajně podobné účinky,jako kouření marihuany (však také konopí patří do stejné čeledi jako chmel), může však být doprovázeno nepříjemnými vedlejšími účinky a může prý vyvolat i závislost. Jiné zdroje však jekékoliv účinky vyplývající z kouření chmele popírají.Tak si vyberte.Někteří lidé mohou trpět ve styku s čerstvou rostlinou kontaktní alergií, někdy dochází k zánětům sliznice očí, nosu a průdušek. Po usušení chmele možnost alergické reakce výrazně klesá. Droga by neměla být užívána pacienty postiženými depresemi. Byl prokázán vliv na napětí dělohy, proto v těhotenství není chmel doporučován. Lze očekávat spolupůsobení s již existující zklidňující léčbou. 

Droga je tedy skvělá při nespavosti, nervovém rozrušení, neklidu, nadýmání nebo při potížích spojených s klimaktériem.Chmel dělá z chlapů baby,věděli jste to? Naším národním nápojem je pivo a too je jak známo z chmelu. Již samotný slovanský název pivo, tedy to, co se pije, označuje nejoblíbenější a nejrozšířenější nápoj. Pivo se ale vařilo už ve 3. tisíciletí př. n. l. v Egyptě a v Mezopotámii, a to z ječmene a pšenice. Pití tohoto nápoje, patrně nefiltrovaného, pomocí brček se však předpokládá již v mezopotamském Tepe Gawra okolo roku 4000 př. Kr.

Češi vařili dobré pivo odnepaměti. Piva se při jídle vypilo mnoho, a nejen při něm, a mravokárci hlásali, že si sedláci a jejich čeládka kvůli tomu hledí práce méně než dříve, kdy prý byl selský lid hospodárnější a pobožnější. Pilo se hodně a pilo se všude. Když hostitel nenutil do pití, uvádělo se to jako příjemná zvláštnost. Jinak se v pití přímo soutěžilo. Kdo v té půtce klesl, byl zahanben, ale při další příležitosti se pokoušel znovu.

Pilo se na přivítanou, pilo se pro zdraví a štěstí či na přátelství. Jindy se pilo o sázku.

Tajemství pivního pupku

Těžko si představíme pivaře bez statného panděra. Jeho „pivní pupek“ slouží některým odborníkům na výživu jako důkaz vysoce kalorického účinku alkoholického nápoje. Kdyby ale měli pravdu, muselo by být také vinné břicho, a to nemluvíme o pupcích koňakových nebo likérových. Ty však neexistují. Proč?

Problém tedy spočívá v něčem jiném: nikoli „kalorie“ rozhodují o tělesné váze, nýbrž doprovodné látky naší výživy. V pivu je na vině za „kulatost“ vysoký obsah ženských pohlavních hormonů daidzeinu a genisteinu v chmelu. Od dob různých skandálů s výkrmem skotu víme, že stálý přísun hormonů způsobuje přibývání na váze. Je-li omezena konzumace piva, diskutovaný „pivní pupek“ mizí. Nemá to však nic společného s „kaloriemi“, nýbrž s menším přísunem hormonů.

Jak působí ženské hormony v pivu

Když byl chmel ještě sklízen ručně, objevovaly se u trhaček při česání šištic měsíčky. V lidovém léčitelství byl chmelový čaj „doporučován mladistvým, aby zanechali onanie. Jeden až dva šálky, v případě potřeby každý den, neslazený a po doušcích“. Chmel tlumí sexuální žádostivost.

U mnoha pijanů piva není obtížné rozeznat typické působení estrogenu: objevují se u nich zjevné náznaky růstu prsou. Ještě nedávno dostávaly kojící matky často dokonce rady k pití piva, aby se povzbudila tvorba mléka. Lékaři odbývají tyto účinky ječného nápoje rádi jako babské povídačky. Studie však ukázaly, že jeden až dva půllitry zdvojnásobí obsah prolaktinu v krvi kojící ženy. Tento hormon stimuluje tvorbu mléka.

Další pivní látky

Také slad přispívá k účinkům: z něj pochází hordenin. Tato látka je blízce příbuzná se známými povzbudivými látkami, jako je efedrin nebo meskalin. Zřejmě proto se pije „na odvahu“. Dříve lékaři předepisovali hordenin proti poruchám krevního oběhu. Hordenin působí při pití piva diureticky, to znamená, že vyvolává nucení na moč.Nejbližší příbuzná rostlina k chmelu je rostlina kannabis, tedy dodavatel hašiše a marihuany. U chmelu se sklízí květy s obsahem drogy, stejně jako u konopí. Pach chmelových šištic působí lehce hypnoticky a je příčinou tzv. nemoci z česání chmelu, jejímž nápadným příznakem je silná ospalost.Mnozí současníci si před spaním dopřejí půllitr, protože je příjemně unaví. Jisté je, že toto uklidňující působení pochází z chmelu. Která látka je však bezprostřední příčinou, o tom se stále diskutuje. Možná právě kvůli těmto chmelovým účinkům se před staletími vydával „příkaz čistoty“, který zapovídal přidávat do piva různé povzbuzující přísady a dával přednost uklidňujícímu chmelu: když měli pivo, poddaní rádi mlčeli. 

Podtrženo, sečteno:

Spíše než pitím opravdového muže je alkohol synonymem pro mnoho špatného, co bylo součástí mužské dominanční kultury. A vezmeme-li v úvahu účinek látek, které získáváme konzumací piva, dalo by se v případě pití piva a chlapství dokonce mluvit o nepřímé úměře. Jinými slovy, pravidelné vysedávání u chmelového moku dělá z chlapů baby.
zdroje:Magdaléna Beranová - Jídlo a pití v pravěku a středověku,
Udo Pollmer - Šokující pravda o potravinách a Terence McKenna - Pokrm bohů

769073-img-import-chmel-otacivy-je-povazovany-za-prirodni-sedativum-pripravte-si-3krat-denne-caj-ze-2-lzicek-byliny-a-250-ml-vrouci-vody

Můj tip: chmelový čaj

Stačí zalít 1 polévkovou lžíci sušených šištiček (kdo chce silnější může dvě) 250 ml vroucí vody a odkryté nechat 15 minut vylouhovat. Sladit můžete medem. V době menstruace lze vypít i tři šálky chmelového čaje. Tuto dávku ale nepřekračujte, zvláště pokud trpíte alergií na pyly.

Případně se můžete juknout na náš recept na pivní (chmelovou) limonádu.

DĚKUJI ČLOVĚČE ZA NÁVŠTĚVU A NEZAPOMEŇ...V KOŘENECH JE SÍLA

Kontakt:

Web: www.podomacku.net

Mail: podomacku@post.cz

FB: Podomácku z darů Země aneb Jedové doupě v akci

TOPlist

UPOZORNĚNÍ: Všechny recepty a návody mají pouze informativní charakter a jejich autorka nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv následky jejich použití v praxi.