Já nejsem fiala, já jsem Verbascum!

Divizna je léčivka, ovšem prudce jedovatá!

Věděli jste to? Samozřejmě jen její semena.Musela jsem to na vás hned takto vychrlit,abychom předešli spekulacím,že si vaříme bylinkový čaj s kyanidem.Není tomu tak.Květy jsou nesmírně léčivé a prudce jedovatá jsou jen semena.Kdyby  to tak Křemílek s Vochomůrkou věděli :-) asi by kolem něj tak netancovali:-)Vyroste i tam, kde se žádné jiné rostlině nedaří, její květy mají antiseptické účinky, které doceníte zejména v chřipkovém období. 

_vyr_1094divizna-1

Divizna velkokvětá patří do čeledi krtičníkovitých. Pamatujete Křemílka a Vochomůrku (stávej semínko holaláááá), jak našli semínko, které se jim představilo jako Verbascum, čili divizna? Fiala jim tedy rozhodně nevyrostla. Divizna se velmi rychle stane ozdobou zahrady, její zářivě žluté květy vždy potěší oko. Na zahrádce diviznou zakryjete méně vzhledná a vyprahlá místa, dobře se jí daří i na mírném svahu. Pokud pěstujete včely, určitě nezapomeňte nasadit poblíž diviznu, patří mezi velmi kvalitní medonosné rostliny.

Divizna-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
Jak využít v kuchyni ala MŮJ TIP:

Vyzkoušejte třeba vlastnoručně připravený diviznový sirup, stačí květy divizny proložit medem a po šesti týdnech scedit. Výsledným sirupem si můžete přisladit čaj nebo po kapkách přidat na palačinky. Látky obsažené v divizně nesnesou delšího užívání, na divizně si tak nepochutnávejte déle než deset dní.

Jak pěstovat

Divizna je skvělou bylinkou pro pěstování ve štěrkovitých půdách, dobře se jí ale daří i na rumištích, půdách vyprahlých, chudých na vláhu a živiny. Zakryje vám méně vzhlednou část zahrady a uchytí se v půdě, kam byste běžnou rostlinu nevysadili. Divizna patří mezi dvouletky, prvním rokem tedy vyžene jen listy a lodyhu. Pokud budete diviznu pěstovat cíleně pro sběr květu, pak ji seřízněte na výšku zhruba osmdesáti centimetrů, to rostlinu donutí vyhnat postranní výhony, a tím se zvýší množství květů.

Kdy sklízet a jak uchovat

Divizna kvete od května do září. Nasbírat a usušit kvalitně květy divizny není nic lehkého. Ráno se totiž rozvinou a večer usychají, proto je sbírejte během celého dne, ale tak, aby se nepomačkaly. Nejlepší je usušit je na sluníčku za jediný den, lze je ale sušit i v troubě o teplotě 60 °C. Správně usušené květy mají zlatohnědou barvu, voní po medu a sladce chutnají. Uchovávejte ve sklenici.

Pozor – jakmile divizna vytvoří tobolky se semeny – nesbírejte nic. Semena jsou prudce jedovatá! 

 

Rady naší babi

Pro diviznu se dříve používalo také označení např. Petrova hůl, oranka, svíce, pochodňová květina a další. Květy divizny se používaly k oživení barvy a chuti léčivých čajů. Ženy používaly odvar na barvení vlasů, potíraly si diviznovými listy tváře pro přirozený ruměnec a ze sušených listů se připravoval odvar, který se používal na zábaly na bolavé nohy, otoky a bércové vředy. Její název možná vznikl právě z toho úsloví, že zábaly dělaly doslova divy.

 

Léčivé účinky

Léčivé účinky divizny využijete hlavně na podzim, kdy začíná období respiračních obtíží, je vhodná při nachlazení a zánětech průdušek a pomáhá od kašle. Pokud si budete připravovat domácí čaj ze sušených květů, je nutné ho vždy přecedit (nejlépe přes plátýnko), aby v čaji nezůstaly drobné chloupky z květů, které zbytečně dráždí sliznice. Divizna má protizánětlivé účinky, obsahuje látky saponiny, sliz, silice, cukry a třísloviny. Hodí se na obklady při drobných poranění kůže, hemoroidech a na zábaly při revmatických bolestech kloubů.

Mě se hodně osvědčila moje tinktura na spaní s diviznou.

Co dodat na závěr.Je krásná,vznešená,tyčí se do výšky,naparuje se svými překrásnými,sytě žlutými květy a roste si to na místě chudém,na živiny i vodu vyprahlém,aniž by věděla,jak moc léčivá a potřebná je.

 

ZNOVU VAROVÁNÍ: Pozor na semena, jsou prudce jedovatá.

DĚKUJI ČLOVĚČE ZA NÁVŠTĚVU A NEZAPOMEŇ...V KOŘENECH JE SÍLA

Kontakt:

Web: www.podomacku.net

Mail: podomacku@post.cz

FB: Podomácku z darů Země aneb Jedové doupě v akci

TOPlist

UPOZORNĚNÍ: Všechny recepty a návody mají pouze informativní charakter a jejich autorka nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv následky jejich použití v praxi.