Její veličenstvo kopřiva dvoudomá
Královna léčivých bylin.Mé druhé oblíbené "káčko"
Kopřiva dvoudomá je jedinečná léčivá rostlina s velmi širokými možnostmi využití. Používá se v léčitelství k léčbě mnoha nemocí (ve formě nálevu, odvaru z kořene, tinktury, oleje, šťávy z čerstvé rostliny nebo se i přímo přikládají čerstvé listy), skvělá je taky jako kosmetický prostředek, využití má i v kuchyni. Podívejme se na tuto rostlinu trochu blíže a na všechno, co dokáže. Kopřiva dvoudomá je nejrozšířenější kopřivou v našich zeměpisných šířkách, patří mezi vyšší dvouděložné rostliny. Najdeme ji po celém území České republiky ve všech nadmořských výškách, vytváří husté souvislé porosty. Roste ve vlhkých lesích, v příkopech kolem cest, na loukách, kolem plotů, na zahrádkách i na sídlištích. Obvykle dorůstá výšky půl metru až metr a půl, v zemi má plazivý nažloutlý oddenek, který se taktéž využívá l léčebným účelům, hlavní využití však mají listy. Kopřiva kvete od června do října, poté se objeví plody ve formě nažek. Celá rostlina je pokryta žahavými chloupky, které obsahují histamin dráždící kůži a acetylcholin na vyvolání pocitu pálení.Co vlastně je na této krásce tak léčivého? Zjednodušeně řečeno je sama sobě lékařem.Hodně dobrá je kniha od Jamese Wonga "Vypěstujte si vlastní léky",která popisuje různé bylinky a hlavně v sobě má spoustu krásný a užitečných receptů,které moc ráda používám i na sobě.Máte ji doma i vy?
Co obsahují listy kopřivy? - V listech kopřivy najdeme ze zdraví prospěšných látek chlorofyl, minerály (hlavně hořčík), flavonidy, karotenoidy, vitamíny (zejména B1, B2, B6 a C), glukoniny, třísloviny, kyselinu křemičitou, mravenčí, octovou a moc,moc dalšího.
Kdy a jak kopřivu sbírat? - Kopřivu můžeme sbírat od jara do září, nejlepší je to však pouze do konce května, kdy jsou léčebné účinky vyšší a naopak rostlina neobsahuje tolik dusičnanů. Sbírají se zejména listy a nať, méně často pak oddenky nebo květy. Sbíráme samozřejmě rostliny, které se nacházejí v přírodě, tedy co nejdál od frekventovaných silnic a továren. K trhání raději používáme rukavice, abychom se o mladé lístky nepopálili.
Jak sušit? - Začít kopřivu sušit je nutné co nejrychleji po jejím sběru, aby si zachovala svou původní zelenou barvu. Sušíme buďto přirozeně v polostínu s dostatkem čerstvého vzduchu, nebo uměle (teplota však nesmí přesáhnout 60 °C), celkově by sušení mělo být rychlé. Sušením dojde k odstranění případných toxických látek, které se mohou vyskytovat v mladších rostlinách.
Kopřiva pomáhá léčit:
- revmatismus
- záněty
- chudokrevnost a různé choroby krve (čistí krev)
- lehčí formy cukrovky bez nutnosti užívání inzulinu (snižuje hladinu cukru v krvi)
- průjmy, plynatost a další problémy s trávením
- virózy (zejména chřipku)
- bronchiální astma
- problémy s vaječníky a slinivkou
- onemocnění jater, ledvin a žlučníku
- bolesti hlavy
- pořezání a odřeniny (zastavuje krvácení, působí protizánětlivě a následně pomáhá rány léčit)
- alergie
- ekzémy
- vypadávání vlasů
- sníženou plodnost u mužů
- působí dezodoračně
- povzbuzuje metabolismus
- zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů
- podporuje tvorbu mateřského mléka.
Tinktura - Další možností je použití kopřivové tinktury. Ta se užívá jak vnitřně (zejména při různých onemocněních trávící a dýchací soustavy), tak zevně (na popáleniny a rány, pro masáž pokožky hlavy při padání vlasů nebo výskytu lupů). Tinkturu si můžeme zakoupit, ale i sami vyrobit. Jak na to? Lžíci řezaných listů kopřivy zalijeme třemi lžícemi 45% lihu, přelijeme do dobře uzavíratelné nádoby a necháme stát na světlém a teplém místě po dobu 14 dní, poté můžeme užívat.
Šťáva z listů - Šťávu z čerstvých kopřiv využijeme při žloutence, průjmech, hemeroidech a kopřivce.
Koupel z kopřiv - Koupele z kopřivy nám pomohou proti zužování cév na nohou i v oblasti srdce, taktéž zmírní bolest páteře.
Kopřiva na vlasy - Když se vysloví spojení kopřiva a kosmetika, každý si jistě vybaví kopřivový šampon, který můžeme zakoupit v podstatě v každé drogerii. Ne každý kopřivový šampon však doopravdy kopřivu obsahuje, dávejte si tedy při nákupu pozor. Jistotou jsou přírodní šampóny kvalitních značek.
Vlasy je taktéž možné oplachovat nálevem nebo odvarem z listů, z čerstvých i sušených. Nejenže vlasy přestanou tolik padat, ale také budou krásné, pevné, lesklé a hebké na dotek.
Účinná je také vlasová voda, kterou si opět můžeme jak zakoupit hotovou, tak si ji sami připravit. Jednu hrst nařezané sušené kopřivy přelijeme litrem vroucí vody, vmícháme lžíci vinného octa a necháme deset minut stát. Účinky jsou stejné jako u tinktury nebo čistého nálevu. Tato vlasová voda vydrží tři dny, poté je potřeba připravit novou. Aby byla kúra opravdu účinná, měla by se používat po dobu 14 dnů. Světlé vlasy navíc mohou touto kúrou o něco ztmavnout, tmavé vlasy si zachovají svou původní barvu, pouze budou lesklejší.
Kopřiva v kuchyni
Polévky a saláty
Bohaté je i gastronomické využití kopřivy. Čerstvé listy, avšak tepelně upravené, aby zmizela palčivost, se používají zejména do jarních salátů a polévek zejména v kombinaci s dalšími jarními bylinkami a zeleninou (sedmikrásky, pampelišky, jahodové lístky, špenát, petrželka, pažitka a jarní cibulka). V polévkách se tyto bylinky velice dobře kombinují s bramborami, kořenovou zeleninou a zakysanou smetanou, případně žloutky. Množství bylinek je vždy na vlastním uvážení podle individuální chuti. Kopřiva se skvěle hodí i do kapustové nebo dýňové polévky. Nejjednodušší, avšak také velmi chutnou kopřivovou polévku získáme pouhým povařením kopřiv, posolením, rozklepnutím vajíčka a přidáním rozetřeného česneku.
Špenát a kopřivový „špenát“
Lístky kopřivy můžeme přimíchat také do dušeného špenátu, čímž vznikne velmi zdravý kopřivový špenát. Dušený „špenát“ však můžeme uvařit i čistě jen z kopřiv bez použití skutečného špenátu. Listy nejprve spaříme a poté vaříme alespoň dvacet minut, následně rozmixujeme a dochucujeme jako skutečný špenát podle vlastních zvyklostí.
Velikonoční nádivka
Místo pažitky a petrželky
Najemno nasekanou kopřivu můžeme též přidat všude tam, kde bychom jinak použili petrželovou nať nebo pažitku, tedy například do pomazánek nebo na zdobení jídel.
Rýže a brambory
Gratinovaná kopřiva
Patříte mezi ty, kteří si berou léky a antibiotika až ve chvíli, kdy už není jiného zbytí? Dáváte přednost alternativním způsobům léčby a především pak síle přírody? Dobře děláte! Příroda je totiž mocná čarodějka a s pomocí léčivých rostlin dokáže přímo divy. Nevěříte? Tak si zkuste nějakou tu bylinku nebo léčivku také sami vypěstovat,nebo natrhat.
Můj tip:
- 1 velký svazek kopřivových listů (čerstvých nebo sušených)
- 500 ml vody, 500 ml bílého vinného octa,
- 1PL aromatických bylinek (jako je levandule či rozmarýna, případně můžete použít 10 kapek éterického oleje).
Přeji žihľavový den :-)