Léčivý šípek,mladší bratr krásné růže

Jděte k šípku! Pár důvodů, proč právě teď začít sbírat zdravé šípkové plody

Je přelom září a října a to znamená, že právě teď začínají šípkové žně. Proč jej sbírat, kde ho najít a jak udělat zdravý prospěšný,lahodný šípkový čaj? Od konce září do poloviny října dozrávají šípky, nejdostupnější zdroje vitaminu C. Mají své uplatnění nejen v kuchyni, kosmetice, ale i v alternativní medicíně. Sbírají se oranžové až červené šípky, ovšem pouze tvrdé plody, ty změklé nejsou k následnému zpracování už vhodné. Rostou divoce, najdete je tedy v přírodě, nejčastěji u cest.

Proč plody šípku právě teď začít sbírat:

  • Má léčivé účinky.Šípkové plody jsou jedním z nejbohatších zdrojů vitaminu C. Posilují obranyschopnost a působí proti infekčním onemocněním. Udržují schopnost soustředit se a třeba šípkový čaj využijete i při nachlazení. Kromě céčka obsahují i množství karotenů – provitaminu A a vitaminy skupiny B.

  • Na detox.Šípek působí močopudně a pročišťuje organismus. Navíc se na rozdíl od ostatních bylinných čajů může používat dlouhodobě.
  • Na krásu.Olej z plodů šípku se používá nejčastěji na pleť, kterou regeneruje a zjemňuje.Významně redukuje vrásky, léčí ekzémy, akné, lupénku a další kožní nemoci.
  • Sběrem šípků si můžete i přivydělat.Výkupny plodin jej obvykle vykupují od 30 do 40 korun za kilo. Šípky musejí být vysušené!
  • Udělejte si čaj na zahřátí.Na šípkový čaj, který uvítáte nejen při nachlazení, vám stačí hrstička plodů šípku. Rozdrťte je kuchyňským válečkem, zalijte čtvrt litrem vroucí vody a přikryjte. Patnáct minut nechte louhovat, poté sceďte. Dosladit můžete ideálně medem.

Tento nádherný planý plod patří do čeledi růžovitých - připomínají to jeho pichlavé, svědění vyvolávající nažky. Šípkový keř roste s oblibou tam, kde příroda bují a rostliny se vzájemně chrání. Proto je plný vitamínu C a lykopenu (druh karotenu, předstupeň vitamínu A). Šípkový keř je rozšířen po celé Evropě. Kvete v červnu a počátkem července a s pozdním létem - v září se na něm objevují malé červené plody, bohaté na živiny. Plody šípkové růže ordinoval svým pacientům už sám Hippokrates, jejich blahodárné působení popisuje anglosaský herbář z 11. století. 

Šípky, oranžové až červeně zbarvené plody, sbíráme v době dokonalé zralosti, kdy je jejich obsah vitaminu C nejvyšší. To nastává většinou na přelomu září-října, kdy je ještě počasí slunné a suché. Pokud šípky přezrají, obsah vitaminu C opět poklesne.

Bohužel i při sebeopatrnějším a sebedokonalejším sušení se ztrácí značná část vitaminu C, obsažená v čerstvých plodech a to přibližně na 20% původního obsahu. Šípky je však třeba dobře prosušit, jinak zplesniví. Při přípravě nálevu je také nutné vyloučit šípky zčernalé.

V šípcích dále najdeme karoteny, z nichž si organismus dokáže vyrobit vitamin A, dále některé z vitamínů B, vitamín P, K a kyselinu nikotinovou.Šípkový čaj je užíván jako celoroční zdroj vitamínu C, který zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekčním chorobám a příznivě ovlivňuje některé enzymatické pochody. Má také účinky močopudné a potopudné.

Kde šípek pomáhá:

  • Preventivně působí proti infekcím a nachlazení
  • Zpevňují cévy a pomáhají při bolestech žil a křečových žilách
  • Zlepšují zásobování tělesných buněk kyslíkem
  • Pečují o dobré nervy a schopnost soustředění
  • Stimulují libido a potenci

1877188-img-caj-zdravi

Pár receptů ze šípků:

Šípkový čaj

Šípkový čaj připravíme tak, že necháme asi 10g rozdrcených šípků vyluhovat 1 hodinu v 0,5 litru studené vody. Pak přivedeme šípky ve vodě k varu a necháme je luhovat další čtvrthodinu. Před pitím výluh scedíme. Je také možné nechat šípky luhovat přes noc ve studené vodě a před pitím ohřát na teplotu přibližně 80 stupňů Celsia. V žádném případě bychom šípky neměli dlouho vařit, protože pak dochází ke ztrátám vitaminu C. Také při delším stání a pobytem na světle přichází čaj o cenný vitamin.

Šípkový sirup

Budeme potřebovat 1 kg zralých šípků, 2 l vody a 1,5 kg přírodního cukru. Šípky rozdrtíme a zalijeme vodou. Přivedeme k varu a vaříme na mírném ohni 10 minut. Roztok přecedíme přes sítko a poté přes plátno přefiltrujeme. Čistou šťávu zahřejeme na 70 st. Celsia a rozpustíme v ní veškerý cukr. Hned naléváme do sklenic a zátkujeme. Sirup je bohatým zdrojem vitamínu C.

Šípková marmeláda

Pevné zralé šípky rozpůlíme a zbavíme chloupků. Jde to špatně, proto je lepší pracovat v chirurgických rukavicích a zbytky chloupků z šípků vymývat. Plody pak povaříme v troše vody a rozmixujeme. Mnohem snadnější je však měkké šípky, které jsme rozvařili ve vodě, prolisovat na pasírovacím strojku. V obou případech přidáme na 1 kg šípkové směsi 400 g cukru a 3 minuty za stálého míchání povaříme. Plníme do skleniček s uzávěrem a 25 minut sterilujeme při teplotě 85 st. Celsia. Marmeládu mažeme na pečivo nebo z ní můžeme připravit šípkovou omáčku.

Šípková polévka

Ingredience: 50 g sušených šípků, 3 dl mléka, 50 g hladké mouky, 20 g cukru, 2 žemle, 15 g másla.

Postup přípravy: Šípky na den namočíme do vody, druhý den je ve stejné vodě vaříme přibližně 30 minut. Šípky prolisujeme, přilejeme mléko s moukou, osolíme a krátce povaříme. Na závěr polévku dosladíme cukrem. Polévku podáváme s opraženou houskou.

Zvěřina se šípkovovou omáčkou

Ingredience: kýta, plec 1000g, slanina 150g, tuk 150g, kořenová zelenina 500g, cibule 200g, divoké koření 5g, citron 1ks, rajský protlak 50g, hl.mouka 100g, šípková zavařenina 150g nebo silný odvar z šípkového čaje, červené víno 0,2dl.

Postup přípravy: Maso našpikujeme a naložíme, pokud tedy máme dost času, zeleninu s cibulí orestujeme do zlatova, přidáme cukr, až se rozpustí přidáme protlak orestujeme a přidáme maso které jsme si i s nálevem dali před hodinou péct do trouby, měkké maso vyjmeme, omáčku zahustíme jíškou, provaříme, propasírujeme, přidáme víno a zavařeninu, dochutíme již dle chuti.

DĚKUJI ČLOVĚČE ZA NÁVŠTĚVU A NEZAPOMEŇ...V KOŘENECH JE SÍLA

Kontakt:

Web: www.podomacku.net

Mail: podomacku@post.cz

FB: Podomácku z darů Země aneb Jedové doupě v akci

TOPlist

UPOZORNĚNÍ: Všechny recepty a návody mají pouze informativní charakter a jejich autorka nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv následky jejich použití v praxi.