Třezalka tečkovaná - krvavá kráska
Lidové názvy: bylina sv. Jána, zděšenec, zvonečky, kvítí Panny Marie, láska, laskavý koření, svatojánský koření, milovníček, krvavník, prostřelenec, děravec, krevníček, svatojanská bylina, čarovník
Popis:
Třezalka je vytrvalá rostlina,která má největší sílu,pokud je utržená za pravého slunného poledne v den,kdy slaví sváte Jan (Honza),je vysoká 60 cm, s větveným plazivým oddenkem. Má přímou, nahoře větvenou a bohatě olistěnou a tuhou lodyhu, po stranách lehce zmáčknutou. Lodyha je na průřezu oblá se dvěma podélnými úzkými lištičkami. Listy jsou prosvítavě tečkované, vstřícné, podlouhle vejčité a celokrajné. Tečky na lístcích obsahují olej a červené barvivo hypericin. Z úžlabí listů vyrůstají listnaté větvičky. Žluté pětičetné květy jsou uspořádány ve vrcholových květenstvích. Tvoří bohaté laty, složené z vidlanů a troubelů. Na korunních plátcích jsou četné žlázky (tečky), které také obsahují červené barvivo. Kvete od června do srpna. Plodem je třípouzdrá tobolka s mnoha semeny.
Výskytuje se:
Třezalka roste na suchých mezích, stráních, na loukách, pastvinách, na lesních pasekách a podél cest. Dobře snáší sucho, dává přednost slunným stanovištím, ale můžeme se s ní setkat i na vlhčích místech.
Obsažené látky:
Silice, katechinové třísloviny, pryskyřice, glykosidicky vázané červené barvivo hypericin, hyperosid, rutin, kvercetin, organické kyseliny, provitamín A a vitamín C.
Sběr a sušení:
Sbíráme nezdřevnatělou kvetoucí nať v délce 20 cm od horní části rostliny, dříve než začnou zrát plody, během července až srpna, hned po rozkvětu, ráno po opadnutí rosy. Pokud se potřebujeme přesvědčit, že opravdu sbíráme třezalku tečkovanou, zjistíme to podle tvaru lodyhy. Třezalka tečkovaná má lodyhu oblou a elipsovitou (ne čtyřhrannou lodyhu). Třezalku sušíme zavěšenou ve svazcích přirozeným teplem ve vzdušné, stinné a suché místnosti. Umělým teplem ji sušíme při maximální teplotě 35°C. Dobře usušená rostlina má původní barvu, je bez pachu a má trpce nahořklou chuť.
Další zpracování:
- olej
- tinktura
- čaj
- odvar
- obklady
- nálev
- koupele
! Třezalku neužíváme dlouhodobě, nesmí se užívat při těžké cukrovce, pylové alergii, při nízkém tlaku a při nádorech s metastázemi !
Zázračný pomocník při depresi, hubnutí i odvykání kouření
Ne nadarmo se o třezalce tečkované říká, že je přírodním antidepresivem. Bylo prokázáno, že užívání třezalky opravdu dokáže výrazně zlepšit psychický stav. Tento tečkovaný zázrak je sluncem pro lidskou duši, projasní vaši mysl a zlepší náladu. Nejvíce třezalka pomáhá při psychických potížích, jakými jsou stres, sklíčenost, strach, úzkost, lehká deprese a přechod. A pokud máte poruchy trávení, snažíte se zhubnout nebo přestat s kouřením, bude i v těchto případech třezalka vaším silným spojencem.Třezalka kvete v době slunovratu, kolem 24. června, a proto se jí také říká bylinka sv. Jana.
Léčivé tečky
Třezalka tečkovaná získala název díky malým černým tečkám, které jsou jasně vidět na zářivě žlutých listech. Právě tyto tečky obsahují nejúčinnější látku – hypericin. Ten redukuje stres a navozuje dobrou náladu. Když lístky rozemnete, zbarví vám prsty do tmavě červené barvy. V květu třezalky se skrývají další léčivé látky, kterými jsou flavonoidy a hyperforin. Tyto látky působí na tzv. přenašeče vzruchů přirozeným způsobem tak, že zlepšují náladu a osobní pohodu.
Léčí, ale může i uškodit
Ačkoliv dokáže třezalka tečkovaná hodně pomoci, existují i případy, kdy může spíše uškodit. Třezalce by se raději měly vyhnout těhotné a kojící ženy a mladiství do 18 let. Opatrní by měli být i lidé se světlou pletí, kteří jsou citliví na sluneční záření. Bylo také zjištěno, že snižuje účinek hormonální antikoncepce až o 15 % a může ovlivnit účinek i některých dalších léků. Pokud si tedy nejste jisti, zda je pro vás třezalka vhodná, zeptejte se raději svého lékaře.