Přírodní aspirin,pomoc při horečce

Přírodní aspirin, který nedráždí žaludek

Tužebník jilmový je právem nazýván přírodním aspirinem. Obsahuje stejnou účinnou látku jako jeho tabletový kolega, avšak narozdíl od něj zároveň hojí žaludek, rány i ledviny. V přírodě je hojný a nasbírat si jej můžete i sami. Je půvabnou květinou, krásně vypadá také v čerstvých i suchých vazbách.Na vlhkých místech v okolí potoků, řek a vodotečí, v lužních lesích a na podmáčených lukách roste bylinka s něžným, bílým květenstvím tužebník jilmový.Je rozšířen po celé Evropě, u nás je hojný od nížin až po nižší horské polohy.

Jak jej poznat?

Tužebník je vysoká bylina, která dorůstá od 50cm až do výše dvou metrů. Z tlustého oddenku vyrůstá přímá, ve vrcholové části větvená lodyha nesoucí přetrhávaně lichozpeřené listy. Ty jsou na povrchu tmavozelené a lysé, naspodu bíle plstnaté. Květenstvím je hustý vrcholík s pětičetnými, bílými až nažloutlými kvítky. Plodem je šroubovitě stočená nažka.Tužebník se množí rozrůstáním oddenku nebo nažkami, které šíří živočichové a voda. Opyluje jej hmyz.

Účinky tužebníku

Tužebník by neměly užívat děti do tří let, astmatici a lidé alergičtí na salicyláty.V minulosti byl tužebník velmi ceněn jako léčivá bylina a jeho význam díky návratu k přírodním léčivům znovu stoupá. Málokdo ví, že sloužil jako jeden ze zdrojů přírodních salicylátů – spireinů, ze kterých se v těle vytváří kyselina salicylová, kterou už desítky let známe pod jménem aspirin. Ostatně název léku byl vytvořen z původního latinského názvu tužebníku Spiraea. Aspirin a léky obsahující kyselinu salicylovou jsou již vyráběny uměle, ale proti tužebníku mají jednu velkou nevýhodu – ten má totiž vyrovnaný obsah dalších přírodních látek a proto nedráždí žaludeční sliznici, naopak ji hojí.

Prof. Dr. Otto Wilhelm Thomé Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz 1885Kromě přírodních salicylátů obsahuje nať rostlinky flavonoidy, fenolické glykosidy, třísloviny a další léčivé látky. 

  • Tužebník působí protizánětlivě, tlumí bolesti a snižuje horečku.
  • Je vynikajícím doplňkem k lékům používaným při poruchách trávení, překyselení žaludku a pálení žáhy.
  • Jeho antibakteriální a protizánětlivé účinky se využívají i k hojení ran – vnitřně jako podpůrná léčba žaludečních vředů, zevně se tužebníková droga užívá ke koupelím či obkladům špatně se hojících ran nebo jako součást hojivých mastí.
  • Působí rovněž jako antirevmatikum.
  • Doporučuje se i při zánětech ledvin, močových cest a močového měchýře.
  • Ve směsi s dalšími vhodnými léčivými rostlinami je ho možné užívat jako bylinkový čaj proti nachlazení.

Sběr a sušení

Čaje a masti s obsahem tužebníku jsou k dostání v lékárnách a prodejnách přírodních produktů. Ale díky tomu, že jde o rostlinku běžně rozšířenou na vlhkých místech, můžeme si ji nasbírat sami. Sbírá se kvetoucí nať nebo pouze květy, v červenci i srpnu. Ihned je sušíme ve stínu, nebo uměle při teplotách do 40 °C.

Tužebník ve váze nahradí šater (nevěstin závoj)

Tužebník je ceněnou léčivkou, ale je zároveň velmi půvabnou rostlinkou, kterou v době květu můžeme uplatnit v romantických květinových vazbách. Obzvláště krásně působí v kombinaci s květy růží. I po odkvětu, ještě než malé nažky v květenství začnou opadávat, můžeme celou rostlinu usušit a použít do suchých vazeb.

DĚKUJI ČLOVĚČE ZA NÁVŠTĚVU A NEZAPOMEŇ...V KOŘENECH JE SÍLA

Kontakt:

Web: www.podomacku.net

Mail: podomacku@post.cz

FB: Podomácku z darů Země aneb Jedové doupě v akci

TOPlist

UPOZORNĚNÍ: Všechny recepty a návody mají pouze informativní charakter a jejich autorka nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv následky jejich použití v praxi.